Kamieniarz

Zło przenosi się z pokolenia na pokolenie. Powiedzenie „Jaka matka, taka córka” w tym przypadku się sprawdziło. Swoboda, bezstresowe życie i brak ograniczeń nie pozwalają wykształcić w sobie tylu dobrych cech, by móc walczyć ze złem, które drzemie w każdym z nas. Kryminały mają to do siebie, że dzięki zawartym w nim wydarzeniom możemy poznać problemy różnego pochodzenia. W przypadku tej książki nie jest inaczej. Jesteśmy świadkami wielu okrucieństw, z którymi borykają się niewinni ludzie.

                                                        

Tytuł: Kamieniarz
Cykl: Saga o Fjällbace (tom 3)
Autor: Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Czarna Owca
 
 
Akcja rozgrywa się dwutorowo. Pierwsza część opowiada o Charlotte mieszkającej razem z mężem Niclasem, dwójką dzieci: 7-letnią Sarą i kilkumiesięcznym Albinem, matką Lilian oraz ojczymem Stigiem w szwedzkim mieście Fjällbacka, a obok nich żyją Monika i Kaj Wilbergowie razem z synem Morganem. Lilian ciągle kłóci się z sąsiadami o różne rzeczy: o to, że balkon wystaje 2 cm za ich posiadłość, o to, że mający zespół Aspergera syn sąsiadów Morgan podgląda ją przez swój domek i każdą sprawę podaje do sądu…
 
Pewnego dnia życie rodziny Charlotte zamienia się w piekło, gdyż jej znajomy, policjant Patrick Hedström, informuje, że ich córka została odnaleziona w morzu martwa. Po krótkim zbadaniu sprawy okazuje się, że to wcale nie był wypadek, lecz morderstwo. Co się za tym kryje? Zaczynają się przesłuchania, podejrzenia, kto jest sprawcą. Domysły padają na ojca Morgana, ale nie ma żadnych dowodów na to, że Lilian wskazuje prawdziwego sprawcę. Policja wciąż trafia na kolejne osoby i poszlaki, z których dowiaduje się o innych przestępstwach ukrywanych w sąsiedztwie.
 
Druga część przedstawia życie kamieniarza o imieniu Anders, a także bogatego biznesmena i jego córki Agnes, mieszkających również we Fjällbace, ale parędziesiąt lat wcześniej. Ojciec rozpieszcza swoje jedyne dziecko, pozwala na wszystko, daje jej pieniądze, kiedy ona tylko zechce, bo serce mu się kraje, gdy dziewczyna zrobi smutną minę. Zawsze musi postawić na swoim. Jednakże dobrobyt i wolność sprawiają, że Agnes staje się coraz bardziej wyniosła oraz dumna. Za jakiś czas jej ojciec ma spotkanie z trzema mężczyznami w swoim biurze. Zaraz po tym dzieją się rzeczy zupełnie nieplanowane…
 
Pytanie, dlaczego w tym dziele pojawiają się zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość życia poszczególnych bohaterów? Na początku sam byłem strasznie zmieszany, ale wiedziałem, że w jakiś sposób te wydarzenia są ze sobą powiązane, jednak nie dowiemy się tego zbyt prędko. Camilla Läckberg wie, jak przyciągnąć czytelnika i w najmniej oczekiwanym momencie sprawić, że cała fabuła książki się ze sobą łączy.
 
Choć pojawia się wiele postaci i czułem, że się gubię, to ta książka bardzo mi się spodobała. Tak mnie wciągnęła, że przeczytałem ją w jeden dzień, co zdarzyło się pierwszy raz w moim życiu przy takiej liczbie stron. Rozgrywa się w niej wiele wydarzeń, akcja jest zaskakująca, dużo jest także zdarzeń „pobocznych”, częściowo związanych z całą historią. Czy to potrzebne? Dla mnie to – szczerze mówiąc – obojętne, lecz w tym przypadku Camilla Läckberg posłużyła się tym zabiegiem, by jak najwięcej osób posądzić o morderstwo i jednocześnie wzbudzić zainteresowanie czytelnika. 

To już trzecia część przygód z Patrickiem Hedstromem. Pierwszej i drugiej nie czytałem, ale niczemu to nie szkodzi. Wiele osób zaczyna właśnie od Kamieniarza, bo jest polecany przez wielu odbiorców – i prawidłowo. Na pewno na tej części nie skończę i przeczytam wszystkie z tego cyklu.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia