Kasacja

Wina zazwyczaj leży po jednej stronie barykady. Co, jeśli to się zmieni? Nie zawsze prawnicy mogą odkryć prawdę na czas, przed samą rozprawą. Ta historia pokazuje, jak bardzo można się pomylić oraz jak niezwykle przebiegli i sprytni są przestępcy.

Remigiusz Mróz wie, jak przyciągnąć do siebie czytelników. Fabuła jednak jest nieprzewidywalna i za to należą mu się laury. Pisarz odwrócił kota ogonem, sprawiając, że na sam koniec wręcz padłem z zaskoczenia.

 
Tytuł: Kasacja
Cykl: Joanna Chyłka (tom 1)
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona

 

Główną bohaterką tego thrillera prawniczego jest Joanna Chyłka – pseudonim Chyłka. I nakazuje tylko tak się do siebie zwracać. To pani prawnik z ciętym językiem, specyficznym poczuciem humoru, lubiąca szybką i niebezpieczną jazdę swoim BMW X5 nawet w trakcie upojenia alkoholowego.
 
Na początku poznajemy aplikanta pod kierownictwem Chyłki – Kordiana Oryńskiego nazwanego przez Chyłkę Zordonem. Zordon na początku bierze żarty Chyłki na poważnie, jednak po czasie zauważa i wyczuwa, że nie jest tak, jak myśli.
 

Dwójka prawników pracujących w kancelarii Żelazny & McVay mają niełatwe zadanie do wykonania. Muszą oczyścić z zarzutów Piotra Langera, który został podejrzanym o zabójstwo dwójki ludzi w swoim domu. Ciekawym, a zarazem irytującym faktem jest, że mężczyzna ani nie przyznaje się do winy, ani nie twierdzi, że popełnił tę zbrodnię. Nie odpowiada na zadawane mu pytania i wydaje się niewzruszony konsekwencjami zarzucanego mu czynu. Zagadką dla duetu prawników jest jego tik nerwowy. Bohaterowie myślą, że to oznaka wewnętrznej słabości ukrywanej przez kamienny wyraz twarzy i zobojętniałość. Czy w tej kwestii uda im się uporać z zadaniem? Daleko jednak do wyjścia prawdy na światło dzienne. Wszystko, co dzieje się w tej książce, jest skomplikowane. Brutalne pobicie graniczące ze śmiercią, porwanie, udawanie świadka gotowego do zeznań takich, jakich dokładnie potrzebują Chyłka i Oryński. Co z tego wszystkiego wyjdzie?

Sam sobie zadawałem to pytanie. Myślałem, że będzie tak, jak naprowadzała mnie fabuła. Jednak wszystko nagle mija się z celem. Nie zawsze wygrana oznacza wygraną, lecz po fakcie wszystko dopiero dotarło do bohaterów, że nie jest tak, jak być powinno.
 

Kasacja bardzo mnie wciągnęła i niezmiernie mi się podobała. Kupiłem dwie części w ciemno, by sprawdzić, za co tak chwalą tego autora. Bez wątpienia to książka godna polecenia i chyba najlepsza, jaką do tej pory czytałem. Będę do niej wracał w przyszłości na pewno, by przeżyć jeszcze kilkakrotnie godziny i dni razem z Zordonem oraz Chyłką.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia