Perełki filmowe

Lipiec to dla wielu pora wakacji i urlopów. Warto ten wolny czas wykorzystać na wypad do kina – niekoniecznie na typowe letnie widowisko. W czerwcu ciekawe filmy opierały się o tematy dorastania i rodziny.

 

Dramat

Baby Bump_plakat_internet (1)

 

 

 

Tytuł: Baby Bump

Reżyseria: Kuba Czekaj
Obsada: Kacper Olszewski, Agnieszka Podsiadlik, Sebastian Łach
Data premiery: 3 czerwca 2016 r.

 

 

Jeśli zdarza ci się zajrzeć do rodzinnego albumu, na pewno pamiętasz te sielankowe obrazki dzieciństwa, krainy wiecznej szczęśliwości… A przypominasz sobie szkolne bijatyki? Szok, kiedy twoje ciało nagle zaczyna się zmieniać i żyć własnym życiem? Tego nie znajdziesz w albumie, ale ten film z pewnością wydobędzie z pamięci te dawne wspomnienia. To zwariowana historia Mickiego Housa, 11-letniego chłopca, który musi poradzić sobie z dojrzewaniem.

Baby Bump to film, który możecie albo pokochać, albo znienawidzić. Nieczęsto tego typu zdanie słyszy się przy okazji premiery polskiego debiutu. Kuba Czekaj odciął się od uwielbianej w Polsce tradycji kina realistycznego i stworzył film kreacyjny wykorzystujący zdobycze wyobraźni. Porzucił sprawdzone rozwiązania na rzecz szukania własnej drogi. Efekt to niezwykły powiew świeżości w polskim kinie. Dla reżysera dorastanie to etap daleki od idealizowania. To właściwie drugie narodziny, okres ponownego taplania się w płynach i krwi. W centrum filmu stoją cielesne deformacje, które wielu mogą mocno zniesmaczyć. Fantazja zapełniona popkulturowymi wzorcami miesza się tu z rzeczywistością. Baby Bump ciekawi swoją formą – niektóre sceny przypominają tandetny teledysk, inne zapełnione są karykaturalnymi postaciami umiejscowionymi w przesłodzonej stylistyce. Film od początku do końca fascynuje oryginalnością i żywiołowością.

 

Komedia/komediodramat

1035x1500_o8vj85

 

 

 

Tytuł: Wszyscy albo nikt

Reżyseria: Kheiron
Obsada: Kheiron, Leïla Bekhti, Gérard Darmon
Data premiery: 24 czerwca 2016 r.

 

 

 

Akcja filmu rozpoczyna się na początku lat 80. w Iranie. Rewolucja islamska doprowadza do obalenia szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego. Hibat Tabib, dotychczas czynny działacz ruchu oporu, zmuszony jest do ucieczki do Europy razem z żoną i małym synkiem. We francuskim powiecie Seine-Saint-Denis uchodźcy próbują zasymilować się z lokalną społecznością.

Dla Kheirona, gwiazdy francuskiego stand-upa, pełniącego tutaj potrójną rolę reżysera, scenarzysty i odtwórcy głównej roli, to film mocno autorski. W końcu Habit Tabib jest jego ojcem. W komediodramacie Wszyscy albo nikt skupił się w dużej mierze na irańskiej części życia bohatera. Kheiron nie unika bolesnych tematów, takich jak więzienne tortury, walka z szachem, itd., ale przy tym pełny jest zaraźliwego optymizmu. To w gruncie rzeczy pocieszny, pełen ciepła obraz, który nie udaje, że życie niesie ze sobą tylko łatwe do przezwyciężenia trudności. Ani nie popada w cukierkowość, ani nie skupia się zbyt długo na aktach przemocy. Film podnosi na duchu i przypomina, by nigdy nie tracić nadziei na lepszą przyszłość.  

 

Film akcji/przygodowy

2016-06-22-3065

 

 

 

Tytuł: Gdzie jest Dory

Reżyseria: Andrew Stanton
Obsada (dubbing): Joanna Trzepiecińska, Rafał Sisicki, Andrzej Grabowski
Data premiery: 17 czerwca 2016 r.

 

 

Główna bohaterka, cierpiąca na brak pamięci krótkotrwałej Dory, próbuje odkryć tajemnicę swojej przeszłości. Pomogą jej w tym oddani przyjaciele – Nemo i Marlin. W tym celu wyrusza w wędrówkę do Kalifornii. Rybka chce dowiedzieć się m.in. gdzie są jej rodzice i dlaczego potrafi mówić językiem wielorybów.

Czekanie trzynaście lat na produkcję sequela hitu jest w Hollywood bardzo niecodzienną praktyką. A jednak w przypadku Gdzie jest Dory ryzyko się opłaciło. Film zbiera pozytywne recenzje i – co ważniejsze dla studia – cieszy się ogromnym powodzeniem w kinach (już wkrótce zostanie najbardziej kasowym filmem animowanym na amerykańskim rynku). Po finansowej klapie swojego pierwszego aktorskiego obrazu (Johna Cartera), na stołek reżyserski powrócił Andrew Stanton. Tym razem skupił się na drugoplanowej w Gdzie jest Nemo postaci Dory. Oprócz zabawnych gagów pociąga to za sobą inne konsekwencje. Podróż cierpiącej na zaniki pamięci rybki to w końcu historia trudnych, ale zwycięskich zmagań z niepełnosprawnością. Trudno nie kibicować takiej bohaterce, kiedy dzielnie prze do przodu, by rozwiązać zagadkę swojego pochodzenia. Pełno tu też nowych, nietypowych postaci. Wnoszą do filmu sporo humoru, a do tego są świetnie narysowani. Cała warstwa plastyczna została znakomicie zrealizowana. Świat animacji jest cudownie kolorowy i zachwyca nie tylko w wodzie, ale także na lądzie. Najlepiej wypada chyba emocjonujący finałowy pościg samochodowy. Gdzie jest Dory to urocze kino familijne oferujące mnóstwo przygody, wzruszeń oraz mądre przesłanie.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia