Obsesja doskonałości

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro to legenda. Bez wątpienia nikt nie zaprzeczy temu stwierdzeniu. Ale także każdy zgodzi się, że to zdecydowanie postać kontrowersyjna. Nie da się przejść obok niego obojętnie. Jedni, przeważnie Madridiści, kochają go, wielbią i podziwiają. Inni, głównie fani Barcelony, mają go za aroganta oraz nieokrzesanego egocentryka. Gdzie jest prawda? Który z obozów ma rację? Też byłam tego ciekawa, dlatego postanowiłam zajrzeć do tej książki.

 

Tytuł: Ronaldo. Obsesja doskonałości
Autor: Luca Caioli
Wydawnictwo: Sine Qua Non
 
Cristiano Ronaldo to jeden z czołowych piłkarzy na świecie. Pochodzi z Madery, portugalskiej wyspy. W jego rodzinie brakowało pieniędzy, ale nigdy miłości do futbolu. CR7 swoją karierę rozpoczął na ulicach, gdzie grywał z kolegami. Jego pierwszym klubem został Andorinha. Już wtedy trenerzy widzieli w nim szansę na wielką gwiazdę. Umiał grać prawą i lewą nogą, a jego drybling był zachwycający. Jedyną wadę stanowiło to, że nie potrafił grać zespołowo − rzecz, z którą teraz Ronaldo też czasem ma problemy. Kolejnym klubem młodego chłopaka został Nacional Madera. W wieku 12 lat Cristiano porzucił rodzinną wyspę i wyruszył na spotkanie ze Sportingiem Lizbona. Początkowo nie potrafił się przystosować, był wyśmiewany za swój akcent i nieakceptowany. Jego kariera rozwijała się coraz bardziej, co zaowocowało przejściem do sławnego Manchester United. Pozostała już tylko jedna rzecz w pogoni za doskonałością. Klub wydający grube miliony, aby mieć same perły w swojej kolekcji, dla którego największym rywalem na zawsze pozostanie Barcelona oraz Lionel Messi. W 2009 r. Cristiano Ronaldo został pozyskany przez Real Madryt za niebotyczną sumę 94 mln euro. Od tej pory jego gwiazda pojaśniała jeszcze bardziej.

Słyszałam wiele rzeczy na temat CR7, rzadko były to pozytywne słowa. Począwszy od tego, że jest rozkapryszony, poprawia fryzurę w przerwie między połowami meczu, skończywszy na historiach dotyczących pojawienia się Cristiana Juniora. Trudno jest nie wierzyć w to wszystko. Tym bardziej że sam zainteresowany często swoim postępowaniem i wypowiedziami utwierdza nas w takim przekonaniu. Jednak wszystko to sprawia, że sięgnięcie po jego biografię staje się niezbędne, aby niektóre sprawy zgłębić, a od innych odciąć.

Ta książka pomogła mi w odnalezieniu własnego zdania na temat tego piłkarza. Jego olbrzymie dążenie do doskonałości często popycha go do absurdalnych sytuacji, do ciągłego bycia perfekcjonistą. Dla niego nie istnieje drugie miejsce. Interesuje go tylko zwycięstwo i bycie najlepszym. Może pobijać rekordy w strzelaniu goli, ale jeśli nie wygra indywidualnie oraz drużynowo wszystkich tytułów, to jakie to ma znaczenie? Dla niego liczy się tylko zwycięstwo.

Jestem osobą, która stale rywalizuje i nigdy się nie zmienię. Jasne, że się rozwijam i dojrzewam, ale zawsze myślę tak samo.

Ronaldo ma jeszcze jedną obsesję, o której zostało obszernie napisane w książce − jest nią Lionel Messi. Ich rywalizacja zapiera dech w piersiach. To niekończąca się walka o tytuł najlepszego piłkarza na globie. Nigdy w historii piłki nożnej w jednym czasie nie było dwóch tak wyśmienitych zawodników. Oczywiście ich rywalizacja zapewne nie byłaby aż tak zacięta, gdyby obaj nie grali w lidze hiszpańskiej, ale grają − i to jak!

Do moich rąk trafiło drugie wydanie książki pt. Ronaldo. Obsesja doskonałości i powiem szczerze, że bardzo spodobały mi się komentarze Jerzego Dudka, Darka Dobka oraz Mateusza Kupca, które wzbogaciły polskie wydanie tej pozycji. Tym bardziej że są wśród nich osoby, które obcowały bezpośrednio z tytułowym bohaterem biografii. Poza tym autor w bardzo prosty i przystępny sposób opisuje przebieg kariery Ronalda, mecze oraz − często burzliwe − konferencje prasowe. Poznajemy najważniejsze wydarzenia, zatargi z trenerami oraz kibicami. Dzięki temu książka jest bardziej urozmaicona i nie można się przy niej nudzić.

Liczyłam jednak na więcej wywiadów autora z Cristianem. Zamiast tego otrzymałam zbitkę wypowiedzi piłkarza dla różnych gazet oraz dziennikarzy. Zabrakło mi bezpośredniego kontaktu, dlatego odczuwam mały niedosyt.

To pierwsza biografia Ronalda, z którą się zetknęłam. Moja ciekawość została zaspokojona, opinia jeszcze bardziej wyrobiona. Można powiedzieć o tym piłkarzu wiele, ale trudno zaprzeczyć, że to pracowity człowiek, który wie, że wszystko zależy od niego. Dzięki pracy, poświęceniu i bez wątpienia ogromnemu talentowi osiągnął niewyobrażalny sukces. Z drugiej strony Ronaldo nie potrafi przegrywać i często daje się ponieść niepotrzebnym emocjom. Jego maniakalne dążenie do doskonałości nierzadko go ogranicza. Bywa egoistyczny, a zarazem robi wszystko dla tych, których kocha najbardziej. To postać, o której powstanie jeszcze niejedna biografia, bo o barwnych bohaterach po prostu ciekawie się czyta.

Chciałbym, żeby zapamiętano mnie jako przykład, jako piłkarza, który zawsze dawał z siebie maksimum, aby zaoferować spektakl, i który wygrał absolutnie wszystko.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia