https://horrornovelreviews.files.wordpress.com/2012/08/deankoontz.jpg

Nigdy nie zostawiaj przyjaciela. Przyjaciele to wszystko dzięki czemu udaje się nam przebyć ten świat – i jedyne z tego świata, co może uda nam się spotkać w następnym.

Dean Koontz, Oszukać strach

Pisarz urodził się 9 lipca 1945 r. w Everett – osadzie w hrabstwie Bedford znajdującej się w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Jak sam wspomina, dorastał w biedzie i pod czujnym okiem ojca tyrana, dlatego tak często uciekał w świat literackiej fikcji.

Swoją karierę rozpoczął w wieku 20 lat od wygrania prestiżowego konkursu organizowanego przez Atlantic Monthly. Ukończył Shippensburg State College i podjął pracę jako nauczyciel. Działalność zawodowa nie przeszkadzała mu w publikacji sporej liczby science fiction i horrorów. Jednak dopiero na początku lat osiemdziesiątych, po ukazaniu się powieści Szepty, twórczość Koontza zaczęto traktować jak niepowtarzalne zjawisko.

Stało się to za sprawą jego niesamowitej umiejętności łączenia w swoich opowiadaniach elementów horroru, science fiction i innych gatunków literatury. Co ciekawe, zazwyczaj postacie z kart powieści Koontza zajmują się poszukiwaniem odpowiedzi na dręczące ich pytania, m.in. o złożoną naturę zła i jego pochodzenie, a także starają się odkryć męczące sekrety związane z ich przeszłością.

Dean należy do pisarzy niezwykle produktywnych – jego twórczość pisarska to kilkadziesiąt powieści, a także liczne opowiadania wydane pod własnym nazwiskiem oraz paroma pseudonimami, z których najbardziej znane to: K.R. Dwyer, Deana Dwyer, John Hill, Owen West, David Axton czy Leonard Chris.

Do najpopularniejszych powieści Koontza należą: Odd Thomas, Apokalipsa Odda, Dom śmierci, Co wie noc, Dobry zabójca, Bez tchu, Opiekunowie, Intensywność, Prędkość, Mąż, Recenzja oraz Przepowiednia.

Obecnie mieszka z żoną Gerdą oraz goldenem retriverem Anną w południowej  Kalifornii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ