Tropem Michaela Connelly’ego

Możesz pójść w odstawkę lub uciec, skryć się przed światem. Możesz uwierzyć, że jesteś kompletnym outsiderem. Niewinność dziecka sprowadzi cię jednak z powrotem i da ci tarczę radości, byś mógł się osłonić.

Michael Connelly, Kanał

Studiował dziennikarstwo na University of Florida i to właśnie w tym miejscu spotkał się po raz pierwszy z twórczością Raymonda Chandlera, który szybko stał się jego pisarskim guru.

W roku 1980 rozpoczął pracę jako reporter kryminalny w dwóch dziennikach ukazujących się w Daytona Beach i Fort Lauderdale, gdzie zajmował się w opisywaniem pracy policji i afer kryminalnych związanych z tzw. wojną kokainową.

W 1986 roku otrzymał nominację do Nagrody Pulitzera za doskonały reportaż na temat katastrofy lotniczej. Dzięki zdobytemu w ten sposób prestiżowi szybko zauważył go „Los Angeles Times”. Angaż do jednej z największych gazet w kraju wiązał się z nieuchronną przeprowadzką do miasta, w którym tworzył jego idol – Chandler.

Trzy lata później Connelly zaczął pisać swoją pierwszą powieść, której bohaterem jest policjant z Departamentu Policji Los Angeles – Hieronim Bosch. Książka pt. Czarne echo, częściowo oparta na prawdziwej zbrodni, której dokonano na terenie Los Angeles, została opublikowana w 1992 roku i zdobyła Nagrodę im. Edgara Allana Poego za najlepszy debiut powieściowy.

Bosch stał się bohaterem trzech kolejnych utworów Connelly’ego, które poprzedziły znanego z polskiego przekładu Poetę, uhonorowanego Nagrodą Anthony’ego dla najlepszej powieści.

Łącznie Connelly napisał ponad 20 powieści, m.in. Krwawa profesja (sfilmowana przez Clinta Estwooda), Wydział Spraw Zamkniętych, Prawnik z lincolna, Oskarżyciel czy Upadek.

Autor jest laureatem wszystkich najważniejszych nagród, które przyznaje się w uprawianym przez niego gatunku literackim, zarówno krajowych, jak i zagranicznych: Macavity Award, Shamus Award, Nero Award i wielu innych.

W latach 2003–2004 pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia Mystery Writers of America.

Michael jest także twórcą amerykańskiego serialu kryminalnego – Bosch, wyprodukowanego przez Amazon Studios oraz Fabrik Entertainment, emitowanego od  6 lutego 2015 roku.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia