Wolność ma swoją cenę

Samotne Miasto dzieli się na pięć dzielnic. Najdalej położone od centrum i jednocześnie najbiedniejsze jest Bagno. Kolejne okręgi to: Farma, Dym i Bank, a w samym środku miasta znajduje się Klejnot. To tam właśnie przebywa arystokracja, która pomimo wielkiego bogactwa nie może sama zapewnić sobie potomstwa. Do tego potrzebne są im surogatki, dziewczęta obdarzone nadzwyczajnymi zdolnościami, które jako jedyne są w stanie zapewnić najbogatszym godnych potomków.

Tytuł: Klejnot
Autor: Amy Ewing
Wydawnictwo: Jaguar

Główna bohaterka jest jedną z surogatek. Przez lata przygotowywała się do aukcji, która na zawsze miała odebrać jej wolność. Nie oznacza to jednak, że Violet się poddała, a wręcz przeciwnie, małymi działaniami wyrażała swój sprzeciw. Jest utalentowaną młodą kobietą, której nie brak rozumu i odwagi do poświęceń. Nie jest również jednak bohaterką bez wad, gdyż jej lekkomyślność, szczególnie w zakończeniu, całkiem zbiła mnie z pantałyku. Książka obfituje w wielu barwnych i dobrze zarysowanych bohaterów, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. Nie mogło również zabraknąć wątku romantycznego, który w pozbawionym dla surogatek wolności Klejnocie jest oczywiście zakazany.

Piękna okładka zachowana w podobnych barwach, taka sama czcionka, suknie, bale i przyjęcia od razu kojarzą mi się z serią Rywalki, co nie powinno być wielkim zaskoczeniem. Nie jest to jednak ta sama historia, ponieważ obie książki pomimo wielu podobieństw, bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim różnią się style obu autorek i zdecydowanie bardziej podobał mi się sposób, w jaki Amy Ewing opowiedziała swoją historię. Nie skupiała się na bezsensownych detalach, które nie wnosiły niczego nowego, jednak mimo to świat przez nią wykreowany wydaje się bardzo realistyczny.

Klejnot to książka pełna podobieństw do innych powieści, która jednak potrafiła zaskoczyć mnie swoją oryginalnością. Dziewczyna z nadzwyczajnymi zdolnościami, która została odebrana rodzinie, społeczeństwo podzielone na bogatych i biednych, to wszystko już było. Nigdy jednak nie czytałam książki, której głównym wątkiem byłyby surogatki; i to nie zwykłe surogatki, ale obdarzone supermocami, dlatego ten aspekt powieści bardzo mi się podobał. Doskwierał mi jednak brak większej liczby informacji, dlatego mam nadzieję, że Biała róża wyjaśni większość niedopowiedzeń, które pojawiły się w pierwszym tomie.

Klejnot to świetnie napisana książka, która na pewno spodoba się nastoletnim czytelniczkom. Dworskie intrygi, walka o wolność, miłość i niewola – to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w tej powieści, którą czyta się błyskawicznie i bardzo przyjemnie. Język jest tak prosty i łatwy w odbiorze, że nie trzeba się wcale wysilać podczas lektury. Już nie mogę się doczekać kontynuacji, która, mam nadzieję, okaże się lepsza od pierwszego tomu i rzuci więcej światła na wątki rozpoczęte w Klejnocie.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia