Rocznicowe perełki literackie!

Romans 

305680_mmw-mimo-twoich-lez_500

 

 

Tytuł: Mimo twoich łez
Autor: Tarryn Fisher
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 26 października 2016 r. 

 

Leah jest tą, którą czytelnicy serii Love me with lies doskonale znają z pierwszej części – Mimo moich win. Co prawda wtedy nie była ona postacią najważniejszą, tylko drugoplanową, mimo to nie da się jej nie pamiętać. Wredna, mściwa i nikczemna… Po prostu żmija. Tym razem możemy ją podziwiać w pełnej okazałości, gdyż w Mimo twoich łez ukazane zostały losy jej związku z Calebem – tajemniczym złodziejem dusz i serc. 

Narratorką Mimo twoich łez jest właśnie Leah. To ona opowiada, to o jej uczuciach czytamy i z jej perspektywy obserwujemy inne postacie. Powraca również Olivia – sprawczyni całego miłosnego „zamieszania”. Cała akcja jest uporządkowana: poznajemy historię sprzed amnezji Caleba i po niej. Dowiadujemy się, co wydarzyło się w życiu wszystkich postaci, a przede wszystkim odkrywamy przyczynę „trudnego” charakteru Leah. 

Mimo twoich łez jest udaną kontynuacją Mimo moich win (wiem, już o tym napisałam), która sprawi, że wciąż będziemy się czuli nienasyceni, a autorka umiejętnie miesza nam w głowie, żeby tylko podnieść nam ciśnienie. Tak można by podsumować tę powieść. I tak właśnie robię.  

 

New Adult

okladka-ncm-wlasciwa

 

 

Tytuł: Nakarmię cię miłością
Autor: Anna Dąbrowska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 3 października 2016 r.

 

Laura jest w związku z Pawelcem. No właśnie. Czy ktoś, komu jej przyjaciółki nadają taką ksywkę, może być dobrym materiałem na przyszłego męża? Odpada. 
Pewnego wieczoru dziewczęta udają się do małego nietypowego klubu i trafiają na koncert zespołu Bez Nazwy. Czy zespół, który Nie Ma Nazwy (zapis celowy), może okazać się przyczyną czegoś, co nazywa się… miłością? 

Nakarmię cię miłością nie ma miejsca na nudę, zbędne słowa, gesty i niedociągnięcia. Od początku do końca autorka trzyma nas w napięciu i nie wypuszcza ze swoich sideł, dopóki nie przeczytamy ostatniej litery ostatniego wyrazu ostatniego zdania tej książki. Oprócz wątku miłosnego znajdziemy w niej milion innych, równie istotnych tematów, które nieczęsto są poruszane w książkach, szczególnie tych XXI-wiecznych. 

Nakarmię cię miłością jest jedną z tych książek, które sprawiają, że czytelnik zatraca się bez reszty. Ta powieść jest jak diabelski młyn – z jednej strony daje nam poczucie adrenaliny, a z drugiej wywołuje zawroty głowy spowodowane nieustannym kręceniem się w kółko. Autorka postawiła na emocje i te emocje pokazała najlepiej, jak tylko można je pokazać. Udowodniła, że polscy autorzy mogą stworzyć równie ekscytującą historię jak ci „bestsellerowi” (jeśli nie lepszą!).

 

Literatura młodzieżowa

serce-z-popiolu-tom-3

Tytuł: Serce z popiołu
Autor: Kathrin Lange
Wydawnictwo: Muza
Data premiery: 12 października 2016 r. 

Serce z popiołu to finalna część niezwykle wciągającej trylogii Kathrin Lange, zainspirowanej powieścią gotycką Rebeka. W życiu Juli i Davida z dnia na dzień wiele się zmieniło, aż trudno uwierzyć, że to rzeczywiście się dzieje. Wydawnictwo Muza trzymało nas w niepewności kilka kolejnych miesięcy, a myślę, że nie tylko we mnie zakończenie drugiej części zasiało ogromną ciekawość.

I w końcu jest perełka miesiąca! W końcu wracamy na wyspę do przerażającej posiadłości i znowu obserwujemy, jak Charlie niszczy relację młodych zakochanych. Ona zrobi wszystko, by David stał się jej własnością, i nie zamierza się dzielić z Juli. Wszyscy myśleli, że klątwa i duchy to zwykłe wymysły, a jednak duch Madeleine Bower wpędza Juli w głęboki obłęd. Wszystko dzieje się szybko: David postanawia zerwać z Juli, jej wizje stają się coraz bardziej przerażające, aż w końcu… dziewczyna postanawia skończyć z klątwą za wszelką cenę.

Serce z popiołu to książka, na którą warto było czekać. Książka bardzo młodzieżowa, relaksująca, momentami przewidywalna, ale wciągająca do granic możliwości. Bezsprzecznie to jedna z lepszych premier tego miesiąca. Ludzie powstają z martwych? Jak to się skończy? Musimy się tego dowiedzieć!

 

Dark romance

163_71e6512cbc813eac50f235f65cd2dfd9_b

 

Tytuł: Raze
Autor: Tillie Cole
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 12 października 2016 r. 

 

Raze jest mordercą, skutecznym, okrutnym i bezwzględnym jak sama śmierć. Zniewolony i wyszkolony, by zabijać, nie okazuje litości ani człowieczeństwa. Jego życiem rządzi jedna zasada: przemoc, a porażka zawsze oznacza śmierć. Nie ma miejsca na ludzkie uczucia, litość czy przebaczenie. Jest tylko ból, śmierć i… zemsta na człowieku, przez którego jego życie stało się piekłem. Kisa również jest zniewolona przez przemoc. Żyje z mężczyzną, którego nie kocha, z narzeczonym, dla którego stanowi tylko rodzaje własności. Jej ojciec, jeden z najpotężniejszych mafiozów, rządzi światem przestępczym, a udaje, że nie widzi bólu w oczach córki. Księżniczka na złotym tronie czy ofiara ludzi, którzy powinni ją chronić? Pewnego dnia Raze i Kira spotykają się i to… zmienia wszystko. Budzą się w nich uczucia, o których istnieniu nie mieli pojęcia. I wspomnienia… Kira wpada w obsesję, która dzieli ją tylko o krok szaleństwa i… poważnych tarapatów.

Namiętny i bezpruderyjny romans. Ta powieść rozbudza wszystkie zmysły i rozpala ciekawość do czerwoności. Tym razem czytelnika czeka brutalny świat pełen ukrytych tajemnic i demonów przeszłości. Ale nie tylko. Pośród przemocy jest też miejsce na uczucie. Jednak nic nie jest takie, jakie się wydaje, trudne wybory, nagłe zwroty akcji oraz niebezpieczeństwo. Historia Raze nie zwalnia ani na chwilę, a każdy, nawet najmniejszy błąd może się okazać… ostatnim.

 

Literatura obyczajowa

172_5219b7ccbbabc559a310bfaed39b19c0_b

 

 

Tytuł: Pracownia dobrych myśli
Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 26 października 2016 r. 

 

Jest coś, czego pragniemy wszyscy. Nie tylko dla siebie, ale również dla ludzi, których kochamy. Coś, co dzielone – tak naprawdę się mnoży. Czego nie można mieć za dużo ani na zapas. Co to jest? Szczęście! Przy ulicy Przytulnej nie dzieje się dobrze. Wszyscy, którzy tam mieszkają, borykają się ze swoimi problemami. Wcześniej była tam Pracownia Dobrych Myśli, kiedy jednak jej właścicielka, dobroduszna Pelargonia, odeszła, miejsce stoi puste, a mieszkańcom nie wiedzie się dobrze. Zmiany pojawiają się nagle… Florian postanawia zająć lokal babci i urządzić tam kawiarnie. Szybko okazuje się, że ten nic nie znaczący fakt, wpływa nie tylko na życie chłopaka, ale też innych ludzi. W pracowni znów jest pełno dobrych myśli, a od tego już tylko krok… do szczęścia. Tylko czy wszyscy znajdą w sobie tyle siły, by nie tylko marzyć, ale też działać?

Kiedy za oknem plucha, kiedy słońca coraz mniej, a wszyscy wokół trąbią o depresji, takie książki są jak promyk słońca. Magdalena Witkiewicz, mistrzyni happy endów, ponownie zabiera nas w świat, w którym problemy, tylko pozornie wydają się być nie do pokonanie. Pełna ciepła, życiowych mądrości i niegasnącego optymizmu opowieść o ludziach, tak zwyczajnych i tak podobnych… do każdego z nas. Pracownia dobrych myśli gwarantuje natychmiastową poprawę nastroju, nutkę nostalgii i mnóstwo uśmiechu. Pozycja obowiązkowa!

 

Literatura fantastyczna

harry_potter_i_przeklete_dziecko_autoryzowana01

 

 

Tytuł: Harry Potter i przeklęte dziecko
Na podstawie oryginalnej powieści J.K. Rowling, Johna Tiffany’ego &  Jacka Thorne’a.
Nowa sztuka Jacka Thorne’a
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data premiery: 22 października 2016 r. 

 

Długo oczekiwany powrót do świata stworzonego przez J.K. Rowling w końcu stał się faktem. Emocje towarzyszące temu wydarzeniu były widoczne na każdym kroku, fanpage’e Małego Czarodzieja (który już dawno przestał być mały) prześcigały się w domniemaniach na temat fabuły, a ci, którzy przeczytali angielską wersję, z trudem powstrzymywali się od spoilerowania. Tym razem czytelnicy mają do czynienia nie z wielostronicową powieścią, ale książkową wersją scenariusza sztuki teatralnej, która swoją premierę miała 30 lipca 2016 r. na deskach londyńskiego Palace Theatre.

Akcja sztuki dzieje się 22 lata po wydarzeniach ostatniej części sagi – Harry Potter i Insygnia Śmierci. Głównym bohaterem nie jest jednak Harry, tylko jego nastoletni syn Albus Severus, który nie dość, że przyjaźni się z synem największego szkolnego wroga swojego ojca (a to tylko jedna z wielu niespodzianek), to jeszcze sprawia mnóstwo problemów – nie tylko wychowawczych. A jeśli chodzi o samego Wybrańca? Dorósł, wychowuje wraz z Ginny trójkę dzieci i pracuje – naturalnie w Ministerstwie Magii i Czarodziejstwa.

Harry Potter i przeklęte dziecko rozpętało istną burzę wśród swoich odbiorców. Jedni uważają, że warto było czekać 8 lat na ponowne spotkanie z ulubionymi bohaterami, mimo że forma i treść jest tak inna niż to, co było znane do tej pory; drudzy uważają wydanie scenariusza za kompletne nieporozumienie i pozbywają się zakupionej książki, chcąc jak najszybciej zapomnieć o tym, co przeczytali. Nie ulega jednak wątpliwości, że o Harrym znów stało się głośno, a ci, którzy wychowali się na całej serii, pozostaną jej wierni mimo wszystko.  

 

Literatura kulinarna

d17b61c4e-33ed-4a8f-bab0-c4ebbda34124

 

 

Tytuł: ABC gotowania 2
Autor: Marieta Marecka
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 19 października 2016 r.

 

Kochamy dobrze i smacznie jeść, ale niekoniecznie lubimy… gotować. Pieczenie, smażenie, duszenie – to przecież same problemy. Gotowanie zajmuje dużo czasu, brudzi kuchnię i wymaga mnóstwa składników, a my nie wiemy nawet, gdzie je kupić. Kto ma dziś na to czas? Kto ma do tego głowę? Marieta Marecka przekonuje nas… że każdy!

Znana z programu kulinarnego ABC gotowania zwolenniczka smacznego i prostego kucharzenia ponownie wydaje książkę o tym samym tytule. Druga część jest kontynuacją pomysłu zaprezentowanego w pierwszej odsłonie i nieustannie przekonuje nas, że proste gotowanie wciąż jest w modzie.

Rynek książek kulinarnych jest wręcz przepełniony książkami, których autorzy prześcigają się pomysłowością, skomplikowaniem czy oryginalnością swoich dań. Jakie jest założenie ABC gotowania 2? Bardzo proste! Gotowanie ma sprawiać przyjemność i być tak łatwe… jak to tylko możliwe. Ta pozycja to zbór przepisów – dla każdego. Uniwersalne składniki, bezpiecznie zestawienia i krótki czas przygotowania – wszystko po to, żeby z tych receptur można gotować na co dzień. Ponadto ilustracje przy spisie składników i fotografie etapów przygotowania sprawiają, że jest to najlepsza książka kulinarna, jaką kiedykolwiek miałam w rękach. A miałam i mam ich naprawdę sporo. Gotowanie może być proste. Sprawdźcie sami!

 

Literatura psychologiczna

gupi

 

 

Tytuł: Gupi muzg

Autor: Dean Burnett
Wydawnictwo: Feeria
Data premiery: 12 października 2016 r. 

 

Czy można dokonać czegoś bardziej kontrowersyjnego niż rzetelnie opisać funkcjonowanie najważniejszego dla człowieka organu, jakim jest mózg, w sposób zabawny? Tego właśnie dokonał Dean Burnett w swojej książce. Rzetelną naukową wiedzę ubrał w płaszcz sarkazmu, ironii i wyrafinowanego humoru, stwarzając jedyną w swym rodzaju lekturę. Opisał, jak na co dzień funkcjonuje nasz mózg, do jakich sztuczek jest czasami zdolny, jak czujemy się przez niego oszukiwani.

Gupi muzg to pozycja dosyć kontrowersyjna, gdyż wybitny neurolog stworzył dzieło zabawne, acz naukowe. Nie jest to kolejny podręcznik do neurologii napisany trudnym językiem. Zaryzykowałabym twierdzenie, że gdyby chociaż połowa podręczników miała taką formę, to cieszyłyby się większą popularnością. Dean Burnett sprawia, że czytelnik, choćby był amatorem w swojej dziedzinie, nabędzie pewną określoną wiedzę o funkcjonowaniu mózgu, przestanie żyć w iluzji, niepostrzeżenie nauczy się fachowych określeń, a przy tym wszystkim będzie się dobrze bawić. Jak to jest, że po zjedzeniu sytego posiłku nadal masz miejsce na deser? Zapraszam do lektury.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia