Tropem Katarzyny Bondy

Życie jest jak oddech. Mamy ograniczoną pulę uderzeń serca. Niepotrzebnie marnujemy je na wahanie, strach czy złość. Zawsze będą tacy, którzy chcą nas ciągnąć, kusić, przekonywać, że wiedzą, co dla nas lepsze. A trzeba po prostu iść naprzód, znaleźć dla siebie powietrze. Takie, którym chcemy oddychać.

Katarzyna Bonda, Pochłaniacz

Pisarka urodziła się w roku 1977 w rodzinie o korzeniach białoruskich. W swym rodzinnym mieście ukończyła szkołę podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Już w trakcie nauki w szkole średniej zainteresowała się dziennikarstwem i w następnych latach pisała artykuły do lokalnych czasopism. W latach 1998–2004 studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, a także ukończyła scenopisarstwo w PWSFTviT. Przez kolejne 12 lat pracowała jako dziennikarka w redakcjach, m.in.: „Super Expressu”, „Newsweeka”, „Wprost”, TVP SA, „Miesięcznika Zdrowie”, „Naj”, „Expressu Wieczornego” i „Kuriera Podlaskiego”. Wykłada w szkole kreatywnego pisania w Warszawie, a także utworzyła własną szkołę i portal o pisaniu.

Zadebiutowała w roku 2007 kryminałem Sprawa Niny Frank (nominowanym do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału roku i wznowionym w 2011 roku pod zmienionym tytułem Dziewiąta runa), której głównym bohaterem jest śląski psycholog policyjny Hubert Meyer (na cykl składają się także powieści Tylko martwi nie kłamią  oraz Florystka). W 2014 roku opublikowała bestsellerową powieść Pochłaniacz będącą pierwszą częścią tetralogii kryminalnej o Saszy Zauskiej – kobiecie nietuzinkowej, inteligentnej, z solidnym bagażem doświadczeń życiowych oraz niecodzienną profesją.

Bonda jest również autorką książki reportażowej Polskie morderczynie (2008; tekst doczekał się adaptacji filmowej i teatralnej), w której przedstawione są sylwetki kobiet skazanych na długoletnie więzienie za najcięższe zbrodnie. Dzięki odwołaniu się do akt sądowych i wywiadów z tytułowymi morderczyniami autorka wskazuje,  że w każdym człowieku tkwią pokłady agresji mogące pchnąć go ku zbrodni.

Była związana z fotografem Piotrem Sadurskim, z którym ma córkę Ninę, a następnie z literaturoznawcą i pisarzem Mariuszem Czubajem. Mieszka w Warszawie na Woli.

 

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia