Tropem Maria Puzo

Przyjaźń jest wszystkim. Przyjaźń to coś więcej niż talent. Więcej niż władza. Prawie się równa rodzinie. Nigdy o tym nie zapominaj.

Mario Puzo, Ojciec Chrzestny

Gdy Mario miał dwanaście lat, jego rodziciel opuścił rodzinę, co zmusiło chłopca do podjęcia pierwszej pracy zarobkowej w kompanii kolejowej New York Central Railroad. Cztery lata później zaczęło w nim kiełkować marzenie o zostaniu pisarzem, jednak wybuch drugiej wojny światowej uniemożliwił mu wówczas jego realizację (podczas wojny Puzo służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych). Po jej zakończeniu pracował w Niemczech jako cywilny publicysta prasowy dla Sił Powietrznych.

W roku 1946 wziął ślub z Eriką Broske i w niedługim czasie został ojcem pięciorga dzieci: Anthony’ego, Josepha, Dorothy Ann, Virginię i Eugene’a.

Pierwsza książka Mario Puzo, Mroczna arena, pojawiła się w 1955 roku – autor miał wtedy 35 lat. Od  roku 1963 pracował jako wolny dziennikarz i pisarz. Pisał do magazynów dla panów, publikował recenzje książek, opowiadania i artykuły w „Redbook”, „Holiday”, „Book World”, a także „New York Times”. W 1965 roku ukazała się Dziesiąta Aleja. Mimo że wydane książki nie przyniosły mu korzyści finansowych, obie otrzymały bardzo dobre recenzje od krytyków.

W 1969 roku ukazała się jego najsłynniejsza powieść Ojciec Chrzestny. Od razu stała się bestsellerem i przyniosła pisarzowi ogromny rozgłos i rzeszę fanów na całym świecie. Sprzedała się w nakładzie 21 milionów egzemplarzy i na jej podstawie powstała Trylogia Ojca Chrzestnego – wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppolę, klasyka kina gangsterskiego z doborową obsadą aktorską, m.in. Marlonem Brando, Alem Pacino i Robertem DeNiro. Mario Puzo wspólnie z reżyserem napisał scenariusz do wszystkich trzech części (za pierwsze dwie autorzy zostali nagrodzeni statuetką Oscara). Innymi książkami Puzo są Szczęśliwy Pielgrzym, Głupcy umierają (inny jej tytuł to Śmierć frajerom), Sycylijczyk, Czwarty K, Ostatni Don, Omerta, a także wydana pośmiertnie – dokończona przez wieloletnią towarzyszkę życia Carol Gino: Rodzina Borgiów

 Zmarł 2 lipca 1999 roku w Bay Shore w Long Island z powodu wady serca.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia