W podróży między Londynami

Kell jest antarim – jednym z dwóch ostatnich podróżników między poszczególnymi Londynami. Obecnie istnieją ich trzy: Szary, zupełnie pozbawiony magii; Czerwony, w którym magia jest przez wszystkich szanowana i traktowana z godnością; oraz Biały, w którym magia stała się bronią oraz okrutnym narzędziem władzy. Kiedyś był jeszcze Czarny Londyn, jednak teraz ktokolwiek boi się o nim wspominać…

Tytuł: Mroczniejszy odcień magii
Autor: Victoria Schwab
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Victoria Schwab to obecnie jedna z najpoczytniejszych autorek fantasy w Stanach Zjednoczonych. Każda jej kolejna książka zbiera coraz większą rzeszę fanów oraz sprzedaje się w milionowych nakładach. Mroczniejszy odcień magii jest jedną z jej najpopularniejszych powieści i niejednokrotnie została okrzyknięta najlepszą książką fantasy 2015 roku. Po miesiącach oczekiwań my, polscy czytelnicy, w końcu możemy poznać ten bestseller. Jednak czy książka faktycznie zasługuje na to miano?

Autorka porusza w swojej powieści dość popularny motyw, jakim są równoległe wszechświaty. Tym razem jednak bierze na tapet nie cały wszechświat, a zaledwie jedno miasto: Londyn. Mogłoby się wydawać, że przez to ograniczenie kreacja świata będzie kulała, jednak absolutnie tak się nie stało. Victoria Schwab świetnie wybrnęła z tej sytuacji i wyciągnęła z Londynu wszystko, co najlepsze. Mroczne zakamarki, podejrzane uliczki oraz obskurne puby tworzą niesamowity klimat oraz sprawiają, że to miasto żyje. Aura tajemniczości oraz niepokoju towarzyszy nam przez całą lekturę, powodując, że podczas czytania powieści całkowicie przenosimy się do jej świata. Wsiąkamy w niego kompletnie i za nic nie chcemy go opuścić.

Gdy mówi się o twórczości Victorii Schwab, zaznacza się jej niebywałą zdolność do tworzenia postaci. I w Mroczniejszym odcieniu magii to widać. Każdy z bohaterów to unikatowa osobowość, w którą jesteśmy w stanie uwierzyć. Autorka poświęciła sporo czasu na wykreowanie bohaterów, dzięki czemu żaden z nich nie jest płaski lub jednowymiarowy. Przy czym jednocześnie nie przesadziła – nikt nie został przerysowany, o co w tym wypadku było bardzo łatwo. Dzięki temu, że żaden z bohaterów nie jest nieskazitelnie dobry lub zły, tylko wszyscy mają swoje lepsze i gorsze strony, wydają nam się oni ludzcy oraz niezwykle bliscy.

Mroczniejszy odcień magii to przede wszystkim bardzo dynamiczna powieść. Akcja pędzi tu w niebywałym tempie i nim się obejrzymy, przewrócimy ostatnią stronę. Ma to jednocześnie swoje wady i zalety. Z jednej strony niezwykle angażujemy się w lekturę i bardzo przyjemnie spędzamy przy niej czas, jednak z drugiej – miałem wrażenie, jakby oprócz akcji nic w tej powieści nie było. Wszystko skupia się wyłącznie na głównej osi wydarzeń, przez co wątki poboczne są praktycznie pominięte. A szkoda, bo część z nich miała potencjał i można byłoby z nich wykrzesać naprawdę sporo.

Nie jestem w stanie pokochać tej książki. To prawda, czyta się przyjemnie, wykreowany świat oraz bohaterowie robią wrażenie, jednak czegoś tu ciągle brakuje: jakiejś iskry, która pociągnęłaby całą powieść i sprawiła, że byłbym w stanie się nią zachwycić. Bez tego Mroczniejszy odcień magii to tylko (i aż) przyjemna książka fantasy, którą pochłania się w dwa-trzy wieczory. Nie mówię, że to źle, jednak, gdyby coś zmienić, odrobinę poprawić, mogłoby być jeszcze lepiej. A tak – to bardzo dobra, jednak niczym niewyróżniająca się powieść fantasy.

Mroczniejszy odcień magii Victorii Schwab to fantasy w klasycznym wydaniu. Pełne mrocznej i potężnej magii, zawiłych intryg oraz tajemniczych zdarzeń. Mistrzowsko nakreślony świat dopełniają intrygujący bohaterowie, którzy ze strony na stronę stają się coraz bardziej tajemniczy. Akcja pędzi tu w niebywałym tempie, przez co nie jesteśmy w stanie oderwać się od lektury. Może i nie jest to dzieło wybitne ani wyjątkowe, jednak nie sposób tej książki nie lubić. Jest w niej coś takiego, co wywołuje szczery uśmiech. Jestem pewien, że jeszcze długo będę miło wspominać jej lekturę.ZyskiS-ka

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia