Zbrodnia doskonała

Nick i Amy wiodą z pozoru udane i radosne życie. Szczęśliwi małżonkowie właśnie obchodzą piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją naprawdę uczcić, Amy niespodziewanie znika. W obliczu tej sytuacji Nick nie wydaje się zbyt przejęty ani zdruzgotany. Ponadto, salon ich domu przypomina miejsce porwania. Rozpoczynają się poszukiwania, a głównym podejrzanym staje się Nick. Czy mąż zdoła odeprzeć zarzuty? Po czyjej stronie staną rodzice dziewczyny? Co tak naprawdę stało się z Amy?

Tytuł: Zaginiona dziewczyna
Autor: Gillian Flynn 
Wydawnictwo: Burda Książki
 
 

Gillian Flynn to ostatnio jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych autorek. Jej książki biją rekordy popularności oraz zdobywają coraz to większą rzeszę fanów na całym świecie. Zaginiona dziewczyna jest chyba jej najbardziej znaną powieścią, którą w dodatku ostatnio zekranizowano. Nasłuchałem i naczytałem się wielu pozytywnych opinii na jej temat, dlatego miałem względem niej dość duże oczekiwania. Jednocześnie obawiałem się, że jak przyjdzie co do czego, to książka nie spełni moich wymagań i się na niej zwyczajnie rozczaruję. Tak się na szczęście nie stało. Co więcej, Zaginiona dziewczyna dzierży obecnie tytuł najlepszej książki w swoim gatunku, jaką miałem okazję przeczytać!

Ciekawym zabiegiem, wykorzystanym na kartach powieści, jest dwuosobowa narracja. Część rozdziałów została napisana z perspektywy Nicka, a część przedstawiona z punktu widzenia Amy. Dzięki temu mamy pełen obraz na sytuację i wiemy to, czego małżonkowie sobie nawzajem nie mówią. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy lepiej przyjrzeć się poszczególnym bohaterom i wyrobić sobie o nich własne zdanie. Pomaga w tym bardzo plastyczny oraz bogaty język, jakim posługuje się Gillian Flynn. To właśnie on sprawia, że bohaterowie nie są papierowi, tylko mają barwną osobowość, o której możemy naprawdę dużo powiedzieć.

Czytając o Nicku i Amy dowiadujemy się sporo o psychice ludzkiej. To przerażające, jak wiele człowiek jest w stanie zrobić, by osiągnąć zamierzony cel. Jak bardzo potrafimy być zdeterminowani w dążeniu do czegoś. Nick i Amy są od siebie zupełnie różni, to swoje całkowite przeciwności. Dzięki temu małżonkowie mają zestaw cech, które każdy z nas również z pewnością posiada. Podczas lektury mamy wrażenie, że wgłębiając się w umysł bohaterów, poznajemy także nas samych. Zastanawiamy się, jak byśmy postąpili w danej sytuacji, co my byśmy zrobili na ich miejscu. Niejednokrotnie przekonujemy się, że podejmowane przez nas decyzje świadczą o nas samych, o tym jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie.

Zaginiona dziewczyna
to przede wszystkim thriller psychologiczny. Nie znajdziemy tu zatem ani zawrotnej akcji, ani przerażających scen. Autorka kładzie nacisk przede wszystkim na głównych bohaterów. Poświęca im największą część książki, co sprawia, że w pewnym momencie mamy wrażenie, jakbyśmy znali Nicka i Amy od bardzo dawna. Flynn skupia się na dogłębnej analizie psychologicznej postaci oraz stara się ukazać motywy ich działania. Częściej zadawanym pytaniem jest tutaj: Dlaczego on to zrobił? niż Jak on to zrobił? Może zabrzmi to dość dziwnie, jednak fabuła nie gra w tej książce największej roli. Znaczna część akcji rozgrywa się w umyśle naszych głównych bohaterów, i to właśnie ich przemyślenia oraz refleksje stanowią bazę dla całej historii.

Jedną z rzeczy, która zasługuje na naprawdę spory podziw i uznanie, jest konstrukcja książki. Szczegółowo dopracowana i dogłębnie przemyślana. Od pierwszej do ostatniej strony wiemy, że mamy do czynienia ze spójną oraz logiczną całością. Gillian Flynn wszystko drobiazgowo zaplanowała i misternie dopracowała, dzięki czemu nie ma tu mowy o jakichkolwiek niedopowiedzeniach, niezakończonych wątkach czy sprzecznościach z fabułą. Przy czym ani na moment książka nie traci tempa. Przez cały czas absorbuje uwagę czytelnika i nie pozwala na przerwanie lektury. Stworzyć coś takiego, i to w tak genialnym stylu, jest naprawdę wielką sztuką.

Lektura Zaginionej dziewczyny była niesamowitym przeżyciem, więc jeszcze długo będę ją wspominać. Jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem w tamtym roku i bez wątpienia najlepszy thriller psychologiczny, po jaki miałem okazję sięgnąć. To powieść, którą jak raz zaczniesz, to już nie będziesz w stanie odłożyć. Ponadto, czytając o Nicku i Amy możemy dowiedzieć się wiele o samym sobie. Zaginiona dziewczyna to po prostu powieść kompletna. Jestem pewien, że jeszcze długo będę o niej myśleć.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia