Czy jesteśmy tutaj sami?

(…) te byty to duchowi chuligani. Zawsze obecni. Widzicie ich czasem kątem oka przemykających z jednego miejsca w drugie. Kiedy indziej snują się między stanem fizycznym i niefizycznym: częściowo zmaterializowane, pozbawione postaci, podobne do ciemnoszarego obłoku.

Tytuł: Ed i Lorraine Warren. Demonolodzy
Autor: Gerald Brittle
Wydawnictwo: Esprit

Warrenowie to małżeństwo, które widzi więcej. Oboje codziennie stykali się z tym, co dla większości ludzi na świecie jest niewytłumaczalne i niedorzeczne. Poświęcili całe swoje życie, żeby pomagać ludziom, którzy naprawdę tej pomocy potrzebowali. Nieraz ryzykowali swoje życie i spokój. Czy w związku z tym, że wielu uważa duchy i demony za bzdury i nieprawdę, cała ich działalność była oparta na kłamstwie?

Po poznaniu tej książki jestem w stanie uwierzyć we wszystko, o czym opowiadają. Są wiarygodni. Ed zajmuje się zawodowo demonologią, a Lorraine ma szósty zmysł, który pozwala jej wyczuwać czy widzieć niezwykłe zjawiska. Są dobraną parą, którą połączyło wspólne powołanie i swego rodzaju misja wypędzania złych duchów.

Zawsze byłam skłonna wierzyć, że oprócz nas na świecie jest „coś jeszcze”. Nigdy jednak nie myślałam, że jest to tak przerażające i niebezpieczne. Fakty (tak, FAKTY) opisane na stronach tej książki dostarczają nam sporo wiedzy na ten temat. Można się dowiedzieć, jak odróżnić ducha ludzkiego od nieludzkiego, kiedy nieświadomie możemy przywołać demona, w jaki sposób przebiega nawiedzenie i do czego może doprowadzić, a także jak się przed tym chronić. Wiele jest przykładów z życia Warrenów i z ich spraw, dobrze udokumentowanych i świetnie ilustrujących to wszystko, co zostało opisane.

Upiorne, przerażające do szpiku kości, mrożące krew w żyłach, straszne, aż włosy stają dęba – te określenia kojarzą nam się głównie z emocjami, jakich dostarczają horrory czy thrillery, są wyznacznikiem tego, jak dobre są film czy książka. Aż trudno uwierzyć, że można tym wszystkim określić treść, którą niesie za sobą ta książka. Nie jest to sfabularyzowana opowieść, nie ma trzymających w napięciu, przekoloryzowanych opisów. To opis czystych faktów z przeszłości i teraźniejszości. Słowa Eda, Lorraine i ludzi, którzy bezpośrednio zetknęli się ze złymi duchami. Opowieść prawdziwych ludzi, którzy wspominają swoje emocje i stany. I to właśnie przeraża najbardziej. To, że wszystko wydarzyło się naprawdę, w normalnej rodzinie, wśród ludzi takich jak my. Już proste słowa są niepokojące, co w takim razie musiały czuć osoby, które to przeżyły?

Choć książka sięga lat 70. XX wieku, jej przekaz jest nadal aktualny. Na co dzień, w popkulturze, jesteśmy zalewani pozycjami, które mają dostarczyć nam dreszczyku emocji. Łatwo dostępne są wszelkie przedmioty okultystyczne traktowane jak „zabawki”. Cywilizacyjnie przeżywamy upadek wiary, ideologii, nadziei i sensu życia. Nie traktujemy tego całkiem serio, a przecież niemal wszystko to sprowadza do nas demony, które pragną jednego: żeby pociągnąć człowieka na sam dół, ponieważ nienawidzą go niemal tak samo jak Boga. Nie trzeba przypisywać duchów do konkretnej religii. W każdej może się rozegrać nawiedzenie czy opętanie.

Warrenowie przestrzegają przed igraniem z rzeczami, które są niepojęte i niebezpieczne dla człowieka. Nawet oni nie wiedzą wszystkiego o tym, co kryje się „po drugiej stronie”. Można tylko spekulować. Wiadomo tyle, że nasza psychika i aura jest podatna na działanie takich istot, a czasami możemy nawet nie zauważyć, kiedy zaczyna się dziać coś złego.

Po przeczytaniu Demonologów nie jest mi już do śmiechu, kiedy słyszę o „duszkach” czy „zabawie w wywoływanie zmarłych”. Poza tym w jej świetle widać, że filmy grozy są bardzo wypaczone i nieprawdziwe, nawet jeśli oparte na faktach. Wiadomo, że w dwóch godzinach trudno zmieścić miesiące czy lata udręki, ale z drugiej strony wiele rzeczy odczuwa się tylko psychicznie, a nie sposób tego pokazać na ekranie. Jeśli ktoś szuka prawdziwie przerażającej lektury (tak jak do niedawna szukałam ja), bez wahania mogę mu podsunąć książkę o Warrenach. Jest dobrze napisana i mądra, wciąga i przeraża. Oprócz emocji dostarczy także niezbędnej wiedzy i poszerzy horyzonty postrzegania. Polecam czytać w nocy.

taniaksiazka-5

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia