#KONKURS 6

Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak bardzo się denerwowaliśmy podczas przygotowań do świętowania naszej rocznicy. Ale nasze NERWY to nic w porównaniu z tymi książkowymi! 

Warunki konkursu

  1. Należy być fanem naszego profilu
  2. Odpowiedzieć w komentarzu na pytanie

    Jak się obronić przed manipulacją? Macie na to jakieś sposoby?

  3. Macie czas do 10 listopada!

Nagrodzimy aż dwie osoby 🙂 

Leave a commentGirl from Stars

6 lat ago

Najlepszym sposobem na obronę przeciw manipulacji jest … KONTRMANIPULACJA 😀 Pokazanie manipulatorowi, że jesteś wierny swoim racjom i nikt nie zdoła sprawić, byś zmienił/a swoje zdanie. Najlepszą obroną jest zachowywanie się tak samo jak nasz manipulator. Taka postawa może przynieść nam aż dwie korzyści: pozostaniemy wierni swoim racjom i (jeśli będziemy wystarczająco przekonujący) „przeciągniemy” naszego manipulatora na swoją stronę 😀

Dorota

6 lat ago

Najlepiej mieć wsparcie w kimś, kto nam uświadomi, że jesteśmy manipulowani. Jeśli jednak nie mamy takiej osoby, warto przed każdą decyzją kilkukrotnie się zastanowić, czy ryzyko jest opłacalne. Trzeba cofnąć się o krok i przyjrzeć sytuacji z pewnego oddalenia, odsuwając pierwsze emocje. Przede wszystkim nie można działać wbrew sobie, nawet jeśli manipulator będzie stosował najróżniejsze sztuczki, do których na pierwszym miejscu zalicza się szantaż emocjonalny. Gdy ktoś każe nam coś robić w imię miłości, przyjaźni to z pewnością nie jest przyjacielem, lecz wrogiem i chce nas wykorzystać.

kazeta

6 lat ago

Jak nie ulec manipulacji? Proste. Mieć swój mózg i go używać. Myśleć, a nie podążać za modą lub emocjami. Zaprzyjaźnić się z własnym sumieniem, pytać je o zdanie i korzystać z jego porad. Przede wszystkim rozmawiać ze sobą, a dopiero potem słuchać innych.
Okej, wbrew pozorom to wcale nie takie proste :/

Daga800

6 lat ago

„Ignorantia iuris nocet” – Nieznajomość prawa szkodzi tak samo jest kiedy nie mamy wiedzy w różnych tematach i wolimi iść na łatwizne wierząc w rady innych. Aby ustrzeć się przed manipulacją nie wolno w 100% ufać innym tylko zawsze starać się posiąść wiedzę w danym temacie. Po to mamy wolną wolę i mózg aby z tego korzystać. A wtedy popełniając błąd będziemy mogli mieć żal tylko do siebie a nie do innych.

Ula Janiszyn

6 lat ago

Manipulacja, podświadome wpływanie na nasze wybory, propaganda medialna.. – oto codzienność naszego życia. Na szczęście, można się przed nią obronić piękną i cenną umiejętnością, jaka to jest asertywność! Otóż widząc, słysząc, czując na własnej skórze reklamowy, poglądowy, kulturowy nacisk na poddanie się pewnym zachowaniom i czynom, wystarczy odpowiedzieć – STOP! JA DECYDUJĘ! Te wypowiedziane na głos trzy proste słowa mogą zdziałać naprawdę cuda, gdyż dzięki nim przypominamy sobie o tym, że nikt nie może nas do niczego, narzucić swych poglądów, skłonić do jakiegoś kroku i decyzji. Te czasy minęły…, a dziś to ja wybieram, decyduję, kształtuję swoje zdanie, i nikomu nic do tego!;)

Izunia Raszka

6 lat ago

Jak się obronić przed manipulacją? Czy mam na to jakieś sposoby?
To trudna sztuka. Ja do dziś nie mam jednego sprawdzonego sposobu.
Po prostu staram się na co dzień sama być dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem.
Mówię sobie, że jak za kimś pójdę źle na tym wyjdę, poniosę same straty.

Nuna

6 lat ago

By obronić się przed manipulacją, musimy najpierw sami się jej nauczyć. Manipulacja polega bowiem na dobieraniu słów i gestów w ten sposób, by ofiara nie miała pojęcia, że wpływamy na jej decyzję. Tak, jak nie możemy leczyć gruźlicy, sądząc, że to zapalenie płuc, tak nie możemy bronić się przed manipulacją, kiedy nawet nie wiemy, że jest ona wobec nas stosowana. Dopiero poznanie pewnych mechanizmów odsłania je, pozwalając nam nie tylko walczyć z próbami odwiedzenia nas od naszej decyzji, ale też, co równie ważne, w ogóle je zauważyć.

Magdalena Flis

6 lat ago

Mój sposób to…przytakiwax,a później ittak postępować według własnych przekonań. Choć bywa,że przedstawiam swoje racje i gram w otwarte karty z manipulantem.Na szczęście ostatnimi czasy nie spotykam ich na swojej drodze

Izabela Cetera

6 lat ago

najlepszym sposobem na manipulację jest asertywność.

Aneta

6 lat ago

Trzeba być asertywnym i nie ufać każdemu słowu.

KINGA18

6 lat ago

Nie jestem do końca pewna czy w 100%skutkuje ,ale bronię się przed manipulacją stosując kilka zasad;nigdy się nie tłumaczę,to co nie zostało wypowiedziane,dla mnie nie istnieje,jestem urzędowa w wypowiedziach ,aczkolwiek uprzejma,stosuję ,, magiczne rytuały”odcinam się od negatywnej energii i negatywnych emocji.Jeżeli to nie skutkuje zrywam kontakty,lub ograniczam z osobami ,które chcą władać moją psychiką,zachowaniami lub sugerować mi moje wybory.

Agata

6 lat ago

Jak się bronić?
Poznać podstawowe narzędzia manipulacji oraz zrozumieć zasady ich działania.
Podstawową zasadą manipulacji jest jak dla mnie znalezienie słabego punktu przeciwnika, a potem go obalić albo obejść. Sposobem obrony musi być więc praca nad sobą, pogłębianie samoświadomości na wszystkie dostępne sposoby. Dzięki temu manipulator zawsze będzie miał trudniejsze zadanie i wbrew pozorom zagrożenia manipulacją zmaleje prawie do zera.

Patrycja fornal

6 lat ago

Mama dwa sposoby na obronę przed manipulacja!

1.Bronie się przed manipulacją: nigdy się nie tłumacze. Nigdy!
Jest takie powiedzonko internetowe: „nigdy się nie tłumacz. Twoim przyjaciołom nie jest to potrzebne, a Twoich wrogów i tak to nie przekona”. Wbrew pozorom jest tam zawarta niezwykle ważna życiowa mądrość.
Tak to już jest, że jak manipulant ma zaatakować, to ma świadomie, albo podświadomie wymyślony już zestaw pytań.
Najlepiej Nie wdawać sie w takiego typu dyskusje. Ucinać je krótko i zwięźle. Jak trzeba fizycznie opuścić pomieszczenie gdzie znajduje się manipulant.

2. Druga metoda obrony przed manipulacją: to, co nie zostało wypowiedziane, nie istnieje.

Pierwsza i najważniejsza zasada: nie muszę na cokolwiek odpowiadać. Jeśli odpowiem, choćby nie wiem jak logicznie, grzecznie, składnie komus, kto zarzuci mi np coś w rozmowie – będzie zapewne kolejny atak i kolejny, i kolejny, aż w końcu popełnie jakąś „wtopę”, którą manipulant natychmiast wykorzysta przeciwko mnie.
Jeśli nie odpowiem na zarzuty, jeśli nie dam się wciągnąć w toczącą się na setki komentarzy dyskusję wbrew pozorom wygram.

Ania Nocuń

6 lat ago

Przed próbami manipulacji w stylu „no weź tak zrób, no nie daj się prosić” można się obronić dość łatwo, wystarczy być pewnym własnego zdania i nikomu nie ustępować. Kolejnym ważnym elementem jest dokładne zastanowienie się nad przekazanymi nam informacjami. Ludziom najłatwiej wmówić to, w co sami chcą uwierzyć i dlatego powinniśmy być bardzo uważni. Gorzej jest z obroną przed manipulacją subtelną, gdzie jesteśmy przekonywani nie tyle za pomocą słów, co mimiki, gestów i intonacji głosu. Ale i tutaj istnieje sposób obrony. Pierwszym, co należy zrobić, to uświadomić sobie jak dokładnie działa ta sztuka, by móc wiedzieć, kiedy ktoś próbuje ją na nas stosować. Kluczem jest zrozumienie technik manipulacji, bo nie da się obronić przed czymś, czego się nie zna i nie rozumie. A jak już się zrozumie, to można i z tego skorzystać. Bo powszechnie wiadomo, że ogień najlepiej zwalczać ogniem.

Agata Fąfera

6 lat ago

Dawno, dawno temu Matka Natura stwierdziła:
– Co mi szkodzi! Szarpnę się na nielichy prezent dla tych śmiesznych małpek. Takie to sympatyczne, takie zabawne, niech się cieszy!
Małe, śmieszne małpki dostały prezenty – każda po jednym, ślicznym egzemplarzu rozumu. Jednym prezent szybko się znudził, cisnęły go w kąt i wyłączyły. Inne zauważyły, że z rozumu można zrobić całkiem niezły interes i zaczęły go używać do podporządkowania sobie innych małpek, szczególnie tych z pierwszej grupy. Ale istniała jeszcze jedna, niezbyt liczna kategoria, używająca rozumu zgodnie z instrukcją obsługi. Nie dało się tej kategorii za nic zniszczyć, zmanipulować czy zastraszyć – tym małpkom zawsze przychodził na pomoc rozum. Jego odpowiednie użycie jest receptą na manipulację, szczególnie tą niosącą zagrożenie.

Natalia Kosin

6 lat ago

Hmm… Jak nie ulec manipulacji? Trzeba po prostu zignorować ,,manipulatorów” i iść dalej z podniesioną głową. Kto z kim przystaje takim się staje… Jeśli ktoś nie będzie chciał być zmanipulowany to nie będzie, jednak jeśli komuś będzie to na rękę to da się nabrać. Na to nie ma sposobu. 😉

Monika Stanisławska

6 lat ago

Jak obronić się przed manipulacją? Trzeba być na pewno asertywnym i pewnym własnego zdania.Nie można ulegać czyimś namowom jeżeli wiemy, że dana osoba źle dla nas chce żeby daną rzecz zrobić tak a nie inaczej nawet jeżeli ktoś się z tego powodu na nas obrazi.

Klara

6 lat ago

Aby obronić się przed manipulacją należy:
1. Poznać zasady manipulacji
np. przeczytaj książkę na ten temat. Będziesz znała mechanizmy manipulacji i lepiej umiała się przed nimi obronić.

2. W grupie raźniej.
Zazwyczaj manipulatorzy są w grupie znajomych, którzy będą ci dokuczać, jeśli odmówisz. Odmów manipulatorowi, kiedy będziesz z przyjaciółmi, a on będzie sam. Manipulator na 90% po prostu zaakceptuje odmowę (nie będzie chciał pokazać, że obraża się o byle co, więc przy twoich znajomych pewnie powie: „Ok”)

3. Zawsze zastanawiaj się, co jest dobre DLA CIEBIE, nie dla manipulatora. Pomyśl jakie korzyści on osiągnie z twojej decyzji i wybierz to, co tobie podpowiada rozum.
Uwaga! Nie chodzi tu, by myśleć tylko o sobie, ale kiedy już wiesz, że ktoś jest manipulatorem, to tak myśl o sobie.

4. Jak rozpoznać manipulatora?
Poznałaś już mechanizmy manipulacji, ale nadal nie wiesz czy ten ktoś na pewno tobą manipuluje. Manipulator jest przy tobie, gdy podejmujesz korzystne dla niego decyzje, ale kiedy potrzebujesz pomocy, on staje się „bardzo zajęty”.

5. Dobrze, już wiesz, że ktoś tobą manipuluje, ale jak się przed tym bronić. Ja osobiście nie popieram ignorowania manipulatora. Takie sytuacje w dużym uproszczeniu wyglądają w ten sposób:

Manipulator: Kupisz mi np. batona.
Ty: nic nie mówisz i odchodzisz.
Manipulator: O matko, przecież tylko pytałem. Ona jest dziwna…

Manipulator łatwo może obrócić ignorowanie go na twoją niekorzyść. Rozpowiadając wszystkim, że on ciebie tylko o coś zapytał, a ty się obrażasz (sytuacja podobna do tej z punktu 2.)

Najlepszym i najprostszym sposobem jest odmowa i powiedzenie mu co chcesz zrobić, ale bez tłumaczenia się.

NIE TAK:
Manipulator: Kup mi ciastko.
Ty: Sorry nie starczy mi na obiad i będe głodna przez cały dzień. Może następnym razem, ok?

Nie tłumacz się fikcyjnym „nie starczy mi na…” i nie proponuj „może następnym razem”. Takie wymówki ładnie brzmią, ale manipulator może trzymać cię za słowo.

TAK, gdy jesteście sam na sam:

Manipulator: Kup mi ciastko!
Ty: Nie!
On: Proszę, ostatni raz.
Ty: Nie.
On: Ja ci kiedyś kupiłem, pamiętasz. / Ja bym ci kupił
Ty: Ale ja nie chcę ci kupić.

Taka przykładowa sytuacja może rozwinąć się na 2 sposoby.
1. Jeśli będziecie we 2 on zapewne mruknie coś pod nosem i da tobie spokój.

2. Jeśli będą przy was inni zapewne wezmą jego stronę, po wymówce „Ja ci kiedyś kupiłem” i dostaniesz etykietkę egoisty.

TAK, gdy jesteście w grupie:

Manipulator: Kup mi ciastko.
Ty: Nie, wolałabym kupić sobię.

Manipulator: Pókdziesz ze mną do kina?
Ty: Nie wolałabym pójść sama.

Tutaj też manipulator może stosować chwyty „ja bym ci kupił”, ale jeśli po prostu powiesz co chcesz zrobić i podasz uzasadnienie, ale bez tłumaczenia się powinien dać ci spokój.

6. Nie przyjaźń się z manipulatorem, pamiętaj, ktoś taki chce cię wykorzystać.

7. Nie popadaj w obsesję. Nie zawsze ktoś, kto ci doradza jest manipulatorem. Na świecie są dobrzy ludzię, którzy podpowiadają z dobroci serca.

Mam nadzieję,.że komuś pomogłam.

Klara

6 lat ago

Aby obronić się przed manipulacją należy:
1. Poznać zasady manipulacji
np. przeczytaj książkę na ten temat. Będziesz znała mechanizmy manipulacji i lepiej umiała się przed nimi obronić.

2. W grupie raźniej.
Zazwyczaj manipulatorzy są w grupie znajomych, którzy będą ci dokuczać, jeśli odmówisz. Odmów manipulatorowi, kiedy będziesz z przyjaciółmi, a on będzie sam. Manipulator na 90% po prostu zaakceptuje odmowę (nie będzie chciał pokazać, że obraża się o byle co, więc przy twoich znajomych pewnie powie: „Ok”)

3. Zawsze zastanawiaj się, co jest dobre DLA CIEBIE, nie dla manipulatora. Pomyśl jakie korzyści on osiągnie z twojej decyzji i wybierz to, co tobie podpowiada rozum.
Uwaga! Nie chodzi tu, by myśleć tylko o sobie, ale kiedy już wiesz, że ktoś jest manipulatorem, to tak myśl o sobie.

4. Jak rozpoznać manipulatora?
Poznałaś już mechanizmy manipulacji, ale nadal nie wiesz czy ten ktoś na pewno tobą manipuluje. Manipulator jest przy tobie, gdy podejmujesz korzystne dla niego decyzje, ale kiedy potrzebujesz pomocy, on staje się „bardzo zajęty”.

5. Dobrze, już wiesz, że ktoś tobą manipuluje, ale jak się przed tym bronić. Ja osobiście nie popieram ignorowania manipulatora. Takie sytuacje w dużym uproszczeniu wyglądają w ten sposób:

Manipulator: Kupisz mi np. batona.
Ty: nic nie mówisz i odchodzisz.
Manipulator: O matko, przecież tylko pytałem. Ona jest dziwna…

Manipulator łatwo może obrócić ignorowanie go na twoją niekorzyść. Rozpowiadając wszystkim, że on ciebie tylko o coś zapytał, a ty się obrażasz (sytuacja podobna do tej z punktu 2.)

Najlepszym i najprostszym sposobem jest odmowa i powiedzenie mu co chcesz zrobić, ale bez tłumaczenia się.

NIE TAK:
Manipulator: Kup mi ciastko.
Ty: Sorry nie starczy mi na obiad i będe głodna przez cały dzień. Może następnym razem, ok?

Nie tłumacz się fikcyjnym „nie starczy mi na…” i nie proponuj „może następnym razem”. Takie wymówki ładnie brzmią, ale manipulator może trzymać cię za słowo.

TAK, gdy jesteście sam na sam:

Manipulator: Kup mi ciastko!
Ty: Nie!
On: Proszę, ostatni raz.
Ty: Nie.
On: Ja ci kiedyś kupiłem, pamiętasz. / Ja bym ci kupił
Ty: Ale ja nie chcę ci kupić.

Taka przykładowa sytuacja może rozwinąć się na 2 sposoby.
1. Jeśli będziecie we 2 on zapewne mruknie coś pod nosem i da tobie spokój.

2. Jeśli będą przy was inni zapewne wezmą jego stronę, po wymówce „Ja ci kiedyś kupiłem” i dostaniesz etykietkę egoisty.

TAK, gdy jesteście w grupie:

Manipulator: Kup mi ciastko.
Ty: Nie, wolałabym kupić sobię.

Manipulator: Pókdziesz ze mną do kina?
Ty: Nie wolałabym pójść sama.

Tutaj też manipulator może stosować chwyty „ja bym ci kupił”, ale jeśli po prostu powiesz co chcesz zrobić i podasz uzasadnienie, ale bez tłumaczenia się powinien dać ci spokój.

6. Nie przyjaźń się z manipulatorem, pamiętaj, ktoś taki chce cię wykorzystać.

7. Nie popadaj w obsesję. Nie zawsze ktoś, kto ci doradza jest manipulatorem. Na świecie są dobrzy ludzię, którzy podpowiadają z dobroci serca.

Mam nadzieję,.że komuś pomogłam.

Klara

6 lat ago

Przepraszam, niechcący wkleiłam ten sam komentarz 2 razy

Zuzanna J

6 lat ago

Manipulacja spotyka nas na każdym kroku. Reklamy w telewizji mówiące „kup mnie”, szef w pracy żądający od nas nadgodzin, dziecko rzucające się mamie na szyję, obsypujące całuskami proszące o kolejne ciasteczko… można wymieniać w nieskończoność.
Oczywiście można być twardym, nieugiętym, ale przed manipulacją nie da się uciec. Sami również wykorzystujemy manipulację do osiągnięcia naszych celów. Nie ma na to sposobu, należy być uważnym, mieć swój rozum i wiedzieć czego się chcę. Życie jest skomplikowane, trzeba się się tym pogodzić 🙂

Dominika Starzyk

6 lat ago

Każdy z nas jest podatny na manipulacje. jednak wystarczy trzymać się własnych zasad i poglądów na dane sytuacje. Trzeba wiedzieć kiedy należy powiedzieć NIE lub TAK. W końcu przecież sami spostrzegamy świat tak jak go widzimy lub tak jak ktoś go nam opisuje. Są osoby które będą umiały nam wmówić, że chmury są zielone a trawa niebieska. Takiej osobie uda się nas przekonać gdy nie będziemy ufać swojej własnej intuicji, przeczuciu i wiedzy. Musimy wiedzieć jak się przeciwstawić. Niekiedy manipulacja jest w formie warunków do spełnienia. Na przykład konkurs na internecie. Do wygrania jest książka, jednak żeby ją zdobyć musimy spełnić dane wymagania. Normalnie byśmy czegoś nie zrobili jednak pod przymusem i chęcią zdobycia danej nagrody ulegamy ulegamy manipulacją. Manipulacja sprawia że robimy coś nieświadomie pod wpływem impulsu lub emocji. Dlatego też musimy zachować zdolność racjonalnego myślenia 🙂

Piotr

6 lat ago

Manipulacja to sztuka owinięcia sobie człowieka wokół palca tak , by zrobił to co będziemy chcieć . Najbardziej podatnymi ludźmi na manipulacje są ludzie bez własnego zdania . Musimy się nauczyć w taki sposób przetwarzać dane manipulatora , by zrozumieć , że jesteśmy wykorzystywania . Najważniejszą rzeczą jest powiedzenie ,,NIE” w taki sposób , żeby nikogo nie obrazić , a zagiąć go w tak , że nie będzie wiedział jak nas podejść , a jak już raz nam się uda , to pewne jest , że manipulator nigdy nie będzie próbował nas manipulować . Ponieważ nawet on wie , że nie wchodzi się do tej samej rzeki drugi raz .

Natalia

6 lat ago

Manipulacje to bardzo ciężka sprawa. Jeśli ktoś jest słaby psychicznie, może łatwo zostać nim poddany. Ja radzę sobie z nimi w jeden, bardzo dobry sposób.
Wyczuwam, kiedy ktoś próbuje mną manipulować i odwracam sprawę w jego stronę, wówczas on jest manipulowany, a nie ja. Wystarczy taką osobę do czegoś podpuścić, zagrać na jej uczuciach i z manipulowanych, stajemy się manipulantami. Może i jest to złe, ale jeśli ktoś próbuje się nami bawić, to nie widzę przeszkód, aby zagrać na drugiej osobie w delikatny sposób, który nikomu nie wyrządza krzywdy 😉

natalia6202@wp.pl

Agnieszka Monika

6 lat ago

Zwykle staram się unikać ludzi, którzy są manipulatorami. Robię wszystko, by jak najmniej przebywać w ich otoczeniu i mieć z nimi do czynienia.

Sara

6 lat ago

Najlepszy sposób w 100% działający to zwinąć się w kulkę, owinąć kołdrą i pijąc pyszne kakałko czytać książki. NAJWAŻNIEJSZE- nie otwieraj NIKOMU!!! Jak to rodzina to sama sobie otworzy, jeśli listonosz- zostawi listy w skrzynce, a jeśli chodzi o innych to przecież cię nie obchodzą 😀

Jagoda G

6 lat ago

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy manipulowani. Dlatego tak ważne jest abyśmy poznali techniki manipulacji. Powinniśmy wiedzieć z czym mamy do czynienia. Gdy będziemy w stanie rozpoznać manipulację, to możemy się jej skutecznie przeciwstawić. Sposobem na manipulację jest również asertywność. Musimy umieć powiedzieć „nie”.

Malwina Łuczka

6 lat ago

Kiedy jesteśmy manipulowani nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bo czy manipulowanie kimś kiedy jest się tego świadomym można nazwać manipulacją? Dobre pytanie. Tak czy inaczej, ciężko jest bronić się przed czymś o czym nie mamy pojęcia, gdy się dzieje, dlatego na takie działanie trzeba być przygotowanym cały czas. A ponieważ manipulacja to nic innego jak wpływanie na nasze czyny i myśli wystarczy pewność siebie. Kiedy wiesz czego chcesz, jesteś pewny swoich decyzji nikt nie namiesza ci w głowie. Mów ‘tak’ gdy chcesz się zgodzić i ‘nie’ gdy chcesz zaprzeczyć. Mimo, że brzmi to tak łatwo jestem świadoma że praca nad silną wolą i byciem zawsze pewnym swoich wyborów jest trudne. Dlatego im wcześniej uwierzysz w siebie tym lepiej!

Glonek

6 lat ago

U mnie skutkuje próba spojrzenia na sytuację z boku. I wewnętrzny bunt przed byciem tłumionym, który uaktywnił się po tym, jak wykopałam się z tłamszącej mnie relacji 🙂 Nie dam komuś sterować moim życiem ponownie! Ale o radę ładnie proszę 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia