Październikowa moc atrakcji

Po skromnym wrześniu w Feerii nastąpił prawdziwy wysyp książkowych premier. W październiku wydawnictwo przygotowało m.in. nowe części młodzieżowych cykli i inspirujące poradniki.

 

Chłopak z sąsiedztwa

 

 

Tytuł: Chłopak z sąsiedztwa

Autor: Kasie West
Gatunek: romans
Liczba stron: 350
Data premiery: 12 października 2016 r.

 

 

 

Dla 16-nastoletniej Charlotte Reynolds zwanej Charlie dorastanie w towarzystwie samotnego ojca i trzech starszych braci ma swoje zalety. Potrafi wyprzedzić i przechytrzyć każdego chłopaka, jakiego zna – w tym jej odwiecznego sąsiada i honorowego czwartego brata, Bradena. Charlie nie zna się na dziewczęcych sprawach. Kiedy więc w celu spłacenia mandatów rozpoczyna pracę w pretensjonalnym butiku, musi odnaleźć się w nieznanym jej świecie.

Chłopak z sąsiedztwa to oczywiście romans przeznaczony dla nastolatek. Kiedy Charlie zachowuje się bardziej kobieco, zaczyna interesować się nią pewien przystojny chłopak, ale serce dziewczyny przeznaczone jest jej sąsiadowi i przyszywanemu bratu. Nietrudno zgadnąć, jak zakończy się ta historia – przewidywalność to największa wada tej pozycji. Książka jest jednak dość krótka i napisana prostym językiem, więc można szybko przez nią przebrnąć, nie przejmując się zbytnio brakiem oryginalności. Kasie West napisała powieść przyjemną, w której udało jej się zawrzeć czar dorastania, zauroczenia i odkrywania siebie. Nocne pogadanki Charlie i Bradena przy płocie są urokliwe (każda nastolatka zechce mieć takiego sąsiada), a ewolucja bohaterki całkiem dobrze pokazana.

 

 

gupi

 

 

Tytuł: Gupi muzg

Autor: Dean Burnett
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 376
Data premiery: 12 października 2016 r.

 

 

 

To przydarzyło się kiedyś każdemu z nas. Wchodzisz do kuchni czy otwierasz laptopa z zamiarem zrobienia czegoś, i nagle nie masz nawet mglistego pojęcia, co robisz. To właśnie „gupi muzg”. Owszem, pod pewnymi względami to absolutny cud – siedziba naszej świadomości, szczyt (jak na razie) ewolucyjnego postępu i silnik wszystkich ludzkich doświadczeń, ale twój mózg jest też zabałaganiony, omylny i nieaktualny od 50 tysięcy lat.

Wystarczy rzut oka na tytuł i jaskrawożółtą okładkę, by wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Gupi muzg to nie zwykła publikacja naukowa. W końcu jej autor, neurobiolog Dean Burnett, w wolnych chwilach występuje jako… komik. W swojej książce połączył te dwa z pozoru całkowicie odległe zajęcia. Przedstawia wiedzę dotyczącą pracy ludzkiego mózgu w sposób profesjonalny, przytacza wiele naukowych faktów. Jednocześnie pisze w sposób lekki i przyjemny, dostarczając czytelnikowi sporo rozrywki. Burnett znalazł balans między naukową terminologią a humorem, dzięki czemu jego książka jednocześnie uczy i bawi. Gdyby podręczniki byłyby pisane w ten sposób, więcej uczniów z chęcią siadałoby do nauki.

 

Czy wspominałam, że za Tobą tęsknię?

 

 

Tytuł: Czy wspominałam, że za Tobą tęsknię?

Autor: Estelle Maskame
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 330
Data premiery: 26 października 2016 r.

 

 

Eden wraca na lato do Santa Monica. Minął rok od rozpadu jej zakazanego związku z Tylerem, który przyniósł jej same druzgocące skutki. Eden twierdzi, że ma to już za sobą, ale chłopak chce ożywić wygasły płomień między nimi. Przekonuje dziewczynę, żeby odwiedziła go w nowym domu w Portland, gdzie założył ośrodek dla trudnej młodzieży. Eden jest z niego dumna, ale ostatnim razem, kiedy byli ze sobą, ich związek prawie zniszczył ją i ich rodzinę.

To już ostatnia część trylogii Dimily. W tym czasie wszyscy bohaterowie przeszli przemianę, którą dobrze widać, porównując pierwszy tom z ostatnim. Na początku Eden i Tyler byli irytującymi i niezbyt przemyślani bohaterami, ale z czasem dojrzeli. Metamorfoza na lepsze widoczna jest szczególnie w przypadku Tylera, z którego można być dumnym niczym z nawróconego członka rodziny. Czy wspominałam, że za Tobą tęsknię? nie jest jednak pozycją szczególną. Książka została poprawnie skonstruowana i przyjemnie napisana, ale zabrakło w niej „tego czegoś”. Czegoś, co wzbudzi większe emocje, poruszy do głębi… Niemniej to solidne zakończenie cyklu, które spodoba się jego fankom.

 

Jedz brudniej i czuj się lepiej

 

 

Tytuł: Jedz brudniej i czuj się lepiej

Autor: Josh Axe
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 424
Data premiery: 26 października 2016 r.

 

 

 

Żyjemy w świecie, w którym coraz większą wagę przykłada się do czystości. Dlatego tytuł zachęcający wprost „jedz brudniej”, sygnowany w dodatku przez lekarza, od razu zwraca na siebie uwagę. Josh Axe porusza w swojej książce problem tzw. zespołu nieszczelnego jelita, którego objawy można zauważyć w układzie pokarmowym czy nerwowym, co zmniejsza jego wykrywalność. Autor przedstawia program postępowania, którego celem jest odbudowa błony jelitowej. Jak to osiągnąć? Axe skupia się na pożytecznych bakteriach, które zanikają pod wpływem sztucznych składników w jedzonych przez nas codziennie produktach. Przekonuje, że odpowiedni kontakt z brudem zawierającym w sobie wirusy i bakterie może być dla naszego organizmu jak naturalna szczepionka. Lekarz zachęca przede wszystkim do korzystania z mocy naturalnych składników i życia w zgodzie z rytmem natury.

 

 

Zupy odchudzające. Sezonowy detoks

 

 

Tytuł: Zupy odchudzające. Sezonowy detoks

Autor: Magdalena Makarowska
Gatunek: książka kucharska
Liczba stron: 200
Data premiery: 26 października 2016 r.

 

Sezon bikini się skończył, ale to nie znaczy, że możemy zapomnieć o zdrowym odżywianiu. W swojej najnowszej książce Magdalena Makarowska proponuje dietę opartą na zupach. Jej celem jest nie tylko przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie – odjęcie paru centymetrów w pasie, ale także dodanie energii. A to bardzo potrzebne podczas szarej i burej jesieni.

Co istotne, na rezultaty nie trzeba długo czekać. Autorka opracowała miesięczny plan diety, w którym każdy tydzień pełni jakąś ważną funkcję, np. usuwa toksyny z organizmu. Poradnik zawiera przepisy na zupy, które są nie tylko smaczne, ale także proste do przyrządzenia, listę zakupów oraz podstawowe wiadomości o odżywczych wartościach produktów.

 

 

Ogień za ogień

 

 

Tytuł: Ogień za ogień

Autor: Jenny Han, Siobhan Vivian
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 488
Data premiery: 27 października 2016 r.

 

 

 

Lillia, Kat i Mary miały idealny plan. Pracować razem w tajemnicy, aby zniszczyć ludzi, którzy im zaszkodzili. Ale na Balu Absolwentów sprawy nie potoczyły się dokładnie tak, jak miały nadzieję. Raczej całkowicie inaczej. Teraz wygląda na to, że z tego zrezygnowały. Muszą tylko wziąć się w garść i ruszyć dalej, zapomnieć o ich układzie. Ale nie jest to łatwe, kiedy Reeve to wciąż totalny palant, a Rennie jest wredniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Ogień za ogień to druga część trylogii Ból za ból, którą wam już przybliżaliśmy. Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale przede wszystkim przyjemna i bardzo łatwa w czytaniu. Autorki umieją tak zakończyć rozdziały, że trudno odłożyć książkę na bok i poświęcić czas czemuś innemu. Szczególnie udało im się to w przypadku końcowego twistu, po którym zechcecie natychmiast sięgnąć po następną część. Każda z trzech bohaterek dostaje swój rozdział przedstawiający fabułę ich oczami. Dzięki temu można lepiej je poznać i zaobserwować zmiany, jakie dokonały się w ich charakterach. A nie zawsze będzie to metamorfoza na lepsze, bo decyzje dziewczyn nadal są problematyczne, a zemsta coraz częściej przypomina zwykłe znęcanie się. Pisarki pogłębiły także osobowości bohaterów drugoplanowych, którzy teraz nie zlewają się w jedną masę, ale można wyłapać ich indywidualne cechy.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia