Tropem Joy Fielding

Cóż z tego, że nie myślimy o kimś tak źle, jak mu to mówimy w gniewie? Słowa pozostają, a często potrafią ranić bardziej niż kamienie. Odżywają się w pamięci nawet po wielu miesiącach, gdy po innych ranach dawno nie ma śladu.

Joy Fielding, Brakujący element

Joy Fielding porusza problemy dotyczące wielu kobiet, a przedstawiając losy bohaterek, zwraca uwagę na sposoby radzenia sobie z nimi i łączy to wszystko z niezwykle trafnymi obserwacjami psychologicznymi i obyczajowymi.

Pisarka urodziła się w 18 marca 1945 roku w Toronto (wówczas Joy Tepperman) i już jako dorastająca dziewczynka zajęła się pisaniem – w wieku 8 lat napisała swoją pierwszą powieść, a w wieku 12 lat – pierwszy telewizyjny scenariusz (obie te pozycje zostały odrzucone przez wydawców/reżyserów). W 1966 roku ukończyła Uniwersytet w Toronto i obroniła licencjat z literatury angielskiej. Zaliczyła również krótki epizod aktorski: zagrała w filmie Winter kept us warm (1965) oraz jednym z odcinków Gunsmoke. Następnie zmieniła nazwisko na Fielding i na poważnie zajęła się pisaniem książek.

Autorka jest czołową amerykańską pisarką „od przemocy” (choć nie tylko), a jej najważniejszymi powieściami są: LaleczkaBrakujący elementGrand Avenue, Ulica szalonej rzeki oraz Nie zdradzaj żadnych tajemnic. W niemal wszystkich jej książkach jako główny (lub bardzo ważny) występuje wątek przemocy – doznawanej obecnie lub doświadczanej w dzieciństwie. Fielding jest mistrzynią suspensu, a zakończenia jej książek często są ogromnym zaskoczeniem dla czytelnika. Dzięki temu, że pisze ostro i ma niezwykłe szczęście do niezłych tłumaczy w języku polskim, jej książki czyta się z zapartym tchem. 

Obecnie razem z mężem Warrenem Seyffertem i dwiema córkami – Anne i Shannon – mieszkają w Toronto i Palm Beach na Florydzie.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia