Tropem Remigiusza Mroza

Gdy Bóg stworzył świat i w pewnym momencie zechciał, by przestępcy mieli jeszcze szansę na lepsze życie, ulepił z gliny prokuratora. Kiedy zmienił zdanie i stwierdził, że powinni ponieść srogą karę, wymyślił dziennikarza śledczego.

Remigiusz Mróz, Kasacja

Autor urodził się i mieszka w Opolu. Jest absolwentem tamtejszego I Liceum Ogólnokształcącego, ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze, ma tytuł doktora nauk prawnych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ale mimo tak dobrze zapowiadającej się kariery – zrezygnował z niej i zabrał się do pisania książek. W swojej twórczości sięga po różne gatunki literackie: powieść historyczną, kryminał prawniczy oraz science fiction.

Mimo że jego życie jest dość rutynowe, nie można powiedzieć, że jest nudne. Pisać zaczyna zwykle koło dziewiątej i ta czynność pochłania go bez reszty na kilka godzin. O czternastej trzydzieści wychodzi pobiegać, co jest o tyle zrozumiałe, że po pierwsze mieszka pod lasem i grzechem byłoby z tego nie skorzystać, a po drugie – wysiłek fizyczny powoduje całkowity restart jego umysłu i pozwala ponownie zasiąść na kilka godzin przed komputerem – etap ten zaczyna przeważnie około godziny szóstej, a pracę kończy około 23.30. Wtedy to ma czas na relaks w towarzystwie dobrej książki.

Sześć spośród wszystkich powieści Mroza jest obecnie w pierwszej pięćdziesiątce najlepiej sprzedających się w Polsce książek sensacyjnych Empiku. Kasacja zajmuje trzecie miejsce, Immunitet – czwarte, a Zaginięcie – dziewiąte (wszystkie trzy pozycje wchodzą w skład cyklu z Chyłką).

Kasacja i Zaginięcie znalazły się również w finałowej siódemce powieści nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej książki kryminalnej lub sensacyjnej 2015 roku. Ciekawostką jest, że w kilkunastoletniej historii tej nagrody po raz pierwszy zdarzyło się, aby w finale znalazły się dwie książki tego samego autora. Głównego trofeum żadna nie zdobyła, ale Kasacja wywalczyła równie cenną nagrodę publiczności.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia