Dystopia, jakich wiele

Szesnastoletnia Beatrice żyje w świecie, w którym społeczeństwo podzielone jest na pięć frakcji. Altruiści, Erudyci, Nieustraszeni, Prawi, Serdeczni. Każdy obywatel w wieku 16 lat musi wybrać grupę, do jakiej chce należeć. Taki los czeka też Beatrice. Nastolatka, wychowywana w rodzinie altruistów, ma spore problemy z podjęciem decyzji. Pomóc mają jej testy, podczas których określona zostaje frakcja, do jakiej dana osoba najbardziej pasuje. Dziewczyna uzyskuje niespodziewany wynik – okazuje się, że łączy cechy aż trzech grup. Jednym słowem – jest Niezgodna.

Cykl: Niezgodna
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber

Cykl Niezgodna, za sprawą ekranizacji, jest obecnie bardzo popularny. Okrzyknięty mianem następcy Igrzysk śmierci, robi furorę wśród nastolatek. Z moich obserwacji wynika, że trylogia ta ma tyle samo fanów, co hejterów. Osobiście nie zaliczam się do żadnej z tych grup, choć utożsamiam się bardziej z tymi drugimi. Niemniej jednak, przez fakt, że książki te czytałem już ponad dwa lata temu, mój stosunek do nich znacząco się zmienił. Aktualnie określiłbym je mianem „średnich”.

Świat wykreowany przez Veronicę Roth nie jest zbytnio innowatorski. Powielone zostały motywy, które już wielokrotnie przewijały się w książkach młodzieżowych (chociażby we wspomnianych przeze mnie Igrzyskach śmierci). Nie ma cienia wątpliwości, że autorka inspirowała się wieloma powieściami. Sprawia to, że Niezgodna to taki zlepek wielu różnych tytułów, a z każdego z nich zostało wyciągnięte parę elementów. Po pierwsze – główna bohaterka. Początkowo nieśmiała dziewczyna, która później odkrywa w sobie prawdziwą siłę i odwagę. Po drugie – rebelia. Przeciwstawienie się panującym władzom, walka z systemem, itd. Po trzecie – dystopia. Ruiny Ameryki Północnej pogrążonej w wojnie. To wszystko już było!

Tris jest oficjalnie jedną z najbardziej irytujących bohaterek, o jakich miałem okazję czytać. Tak niepewnej siebie, niezdecydowanej, bezmyślnej, niesamodzielnej i denerwującej postaci chyba nigdy nie spotkałem. Każda jej decyzja była irracjonalna, a sposób myślenia całkowicie pozbawiony sensu. Jej postać niejednokrotnie odbierała mi radość z lektury. Cztery, drugi ważny bohater, też nie zrobił na mnie zbyt dobrego wrażenia. Może i przejawiał trochę więcej rozumu i zaradności niż Tris, jednak w ostatecznym rozrachunku potrafił być równie denerwujący. Bohaterowie to z pewnością najsłabszy element całej trylogii.

Trzeba jednak przyznać coś temu cyklowi – czyta się go ekspresowo. Historia wciąga już od pierwszych stron i sprawia, że nie jesteśmy w stanie odłożyć książki. Całą trylogię można przeczytać jednym tchem. Jest to prawdopodobnie zasługa bardzo prostego języka, jakim posługuje się Veronica Roth. Autorka pisze w niezwykle przyjemny i przystępny sposób, który idealnie pasuje do tego typu literatury. Na potwierdzenie moich słów mogę tylko dodać, że całą trylogię przeczytałem w niecałe dwa tygodnie, co jak na mnie jest sporym osiągnięciem.

Może i pomysł na fabułę wydaje się dość oklepany i niezbyt oryginalny, to nawet mi się spodobał. Wizja świata, w którym zostajemy zaszufladkowani do danych grup na podstawie cech charakteru, jest dość przerażająca. Niewyobrażalnym wydaje się, żeby człowiek miał jedną, jedyną cechę, która go jednoznacznie charakteryzuje. Każdy z nas jest przecież zbiorem wielu, czasami kompletnie różnych, przymiotów. Posegregowanie ludzi na pięć grup, w oparciu o ich osobowość, wydaje się po prostu niemożliwe.

Cykl Niezgodna może i nie należy do moich ulubionych, jednak nie uważam, żeby czas na jego przeczytanie był czasem straconym. Mimo widocznej inspiracji innymi tytułami, poszczególne tomy czytało mi się całkiem przyjemnie i bardzo szybko. Bohaterowie z pewnością są jego najsłabszym elementem i bez wątpienia mieli duży wpływ na ogólną ocenę cyklu. Ostatecznie, Niezgodna to przyzwoicie napisane i szczegółowo dopracowane powieści, które tworzą jedną, spójną, dopracowaną trylogię. Nie należy jej rozpatrywać jako arcydzieła literatury, tylko jako przyjemny umilacz czasu… a w tej roli spisuje się bardzo dobrze.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia