Hygge, czyli duńska recepta na szczęście

Mówi się, że Duńczycy to jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Raport ONZ tylko to potwierdził. W czym tkwi ich sekret? Jaka jest duńska recepta na szczęście?

 

Tytuł: Hygge. Duńska sztuka szczęścia
Autor: Marie Tourell Soderberg
Wydawnictwo: Insignis

 

Marie Tourell Søderberg to duńska aktorka, która w swojej książce pisze o idei hygge. Co oznacza to słowo? Trudno znaleźć jakikolwiek odpowiednik w języku polskim. Hygge jest filozofią życia, którą kierują się Duńczycy. Gdybym miała określić, co oznacza ono po polsku, musiałabym użyć wielu słów, a i tak w pełni nie udałoby mi się wyrazić tej idei. Spokój, poczucie bezpieczeństwa, spontaniczność, otwartość, wspólnota, ciepło, „wrzucanie na luz” – te wszystkie określenia mieszczą się w jednym wyrazie – właśnie „hygge”.

Jak przekonuje autorka, hygge nie jest czymś, co pojawia się ot tak. Nie jest na zawołanie. Ale spróbujcie sobie wyobrazić chwilę, w której nie myślicie o pracy i obowiązkach. Chwilę, w której czujecie się bezpiecznie, kiedy ogarnia was spokój. Dodajcie do tego czas spędzony z najbliższymi – wspólną rozmowę, grę czy jedzenie słodkości. Oto istota hygge.

Duńczycy robią wszystko, żeby nawet zaproszeni goście czuli się u nich jak u siebie w domu. Kiedy gość jest zmęczony, proponują mu wyciągnięcie się na kanapie. Kiedy ma ochotę, może szperać po szafkach w kuchni – to komplement dla gospodarza. 

Każdy rozumie hygge inaczej. Po przeczytaniu książki zrobiłam własną listę chwil, które są dla mnie hyggelig:

  • Czas spędzony na czytaniu książek z kubkiem gorącej kawy
  • Każda chwila spędzona z narzeczonym
  • Rodzinne obiady u rodziców, kiedy możemy porozmawiać o wszystkim i cieszymy się swoim towarzystwem
  • Weekend u siostry, kiedy nadrabiamy zaległości niewidzenia się
  • Granie w karty ze szwagrem i szwagierką
  • i wiele, wiele innych

Autorka książki daje przydatne wskazówki, jak sprawić, by w naszym domu mogło zapanować hygge. Ważna jest nie tylko obecność najbliższych. Dla Duńczyków, u których zima właściwie trwa 6 miesięcy, istotnym elementem jest ciepło i światło. Dlatego też w prawie każdym duńskim domu można znaleźć kominek i świece, które tworzą właśnie ten nastrój przytulności. 

Prócz pomysłów na wystrój wnętrza znajdziecie tutaj także kilka pysznych przepisów na typowo duńskie słodkości. Dowiecie się też, jak hygge realizuje się w zależności od pory roku, i dlaczego powinniśmy uczyć się hyggować od dzieci. 

Początkowo miałam wątpliwości co do tej książki, bo myślałam, że to czysta teoria, ale naprawdę miło się zaskoczyłam. Dzięki wielu poradom, wypowiedziom Duńczyków, przepisom i cudownym zdjęciom czytanie tej książki to ogromna przyjemność. Jeśli chcecie poznać duński sposób na szczęście, to ta książka jest właśnie dla was.

A co dla was jest hyggelig? 

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia