Tropem Hakana Nessera

Takie nienazwane niepokoje są najgorsze. Jeśli masz odwagę nadać temu potworowi twarz, w połowie wygrałeś.

Hakan Nesser, Żywi i umarli w Winsford

Pisarz przyszedł na świat 21 lutego 1950 r. na wsi pod miejscowością Kumla. Jego ojciec Sven był rolnikiem, a matka Maria urzędniczką. W roku 1953 sprzedali gospodarstwo i dzierżawioną ziemię i przeprowadzili się do miasteczka. Większość dorosłego życia spędził w Uppsali, gdzie rozpoczął studia humanistyczne.

Hakan nigdy nie spodziewał się, że zostanie światowej sławy pisarzem – jego debiutancka powieść Koreografen (wydana w roku 1988) sprzedała się w  Szwecji w nakładzie zaledwie 90 egzemplarzy. Na szczęście nie poddał się i na początku lat 90. podjął decyzję o tym, by zostać pisarzem kryminalnym, co było bardzo odważne, ponieważ w tamtych czasach szwedzka powieść kryminalna nie należała do znaczących marek.

Do 1998 r. pracował jako nauczyciel licealny, jednak obecnie może utrzymywać się z pisania.

Czołową postacią dziesięciu jego powieści jest komisarz Van Veeteren, który po raz pierwszy pojawił się w opublikowanej w 1993 r. książce Niezniszczalna sieć. Akcja tej powieści i wielu następnych toczy się w nieistniejącym mieście Maardam, w bliżej nieokreślonym kraju europejskim. Niderlandzkie nazwy sugerują, że wzorem do stworzenia wizji tego państwa mogła być Holandia lub Belgia.

Następnym bardzo rozpoznawanym cyklem kryminalnym Nessera jest wydana w latach 2006–2012 pięcioczęściowa seria z inspektorem Gunnarem Barbarottim.

Powieści Nessera były często wykorzystywane przy tworzeniu scenariuszy filmowych, np. na podstawie książki Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret powstał film fabularny (2005), natomiast książki z cyklu, którego bohaterem jest Van Veeteren, stały się podstawą serialu kręconego przez szwedzkie telewizje.

Nesser trzykrotnie zdobył nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał, a jego powieści przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia