Tropem Iana Rankina

Najbardziej poważni jesteśmy właśnie wtedy, kiedy żartujemy.

Ian Rankin, Zaułek szkieletów

Autor urodził się 28 kwietnia 1960 roku w Cardenden, w Fife. Po ukończeniu nauki na Uniwersytecie Edynburskim wyjechał na cztery lata do Londynu, a następnie do Francji, gdzie mieszkał przez sześć lat.

Zanim na dobre zajął się pisaniem, imał się różnych zajęć – pracował m.in. jako świnopas, poborca podatkowy, zbieracz winogron i dziennikarz. Zaliczył również krótki epizod jako muzyk punkowy.

Zadebiutował w roku 1987 powieścią Ciemne wody, natomiast rok później na rynku pojawiła się pierwsza powieść kryminalna z inspektorem Rebusem zatytułowana Supełki i krzyżyk, przynosząc mu niesłabnącą do dziś sławę. Kolejne książki – m.in. Zaułek szkieletów, Memento Mori, Pożegnalny blues, Stojąc w cudzym grobie czy Święci Biblii Cienia – znalazły się na najwyższych miejscach list bestsellerów w Wielkiej Brytanii oraz przetłumaczono je na kilkanaście języków.

Ian Rankin jest dwukrotnym zdobywcą nagrody Dagger, którą przyznaje Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Powieści Kryminalnych; był również nominowany do nagrody Edgara Allana Poego.

Na podstawie cyklu powieści z inspektorem Rebusem powstał serial Rebus kręcony w latach 200–2004. W pierwszych dwóch sezonach odtwórcą głównej roli był John Hannah, a w sezonie trzecim i czwartym schedę po nim przejął Ken Scott.

Obecnie Ian mieszka w Edynburgu razem ze swoją żoną Mirandą i dwoma synami, Jackiem i Kitem.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia