Tropem Jacka Dukaja

Dobrą opowieść smakuje się jak dobry tytoń czy dobrą whisky, nie należy się spieszyć, nie należy popędzać opowiadającego, nie o to tu idzie, by dognać jak najprędzej do puenty, złapać za grzbiet fabułę, poznać losy, sensy i tajemnice, nie o to.

Jacek Dukaj, Lód

 

Pisarz przyszedł na świat 30 lipca 1974 roku w Tarnowie, ukończył tamtejsze III Liceum Ogólnokształcące, jest absolwentem filozofii.

Dukaj zadebiutował w miesięczniku „Fantastyka” (2/1990) opowiadaniem Złota galera, które napisał ponoć w wieku 14 lat. Na samym początku tworzył głównie krótkie formy, które publikowano w „branżowych” czasopismach, takich jak „Nowa Fantastyka” i „Feniks”, zebrane następnie w książce W kraju niewiernych. Jego teksty często ukazywały się również w antologiach (np. Wizje alternatywne 2, Trzynaście kotów), co świadczy o ich bardzo pozytywnym odbiorze w środowisku fantastów. Szersza publiczność usłyszała natomiast o Dukaju dzięki opartemu na motywach jego opowiadania filmowi animowanemu Katedra, stworzonemu przez Tomasza Bagińskiego w 2002 roku i nominowanemu do Oscara.

Niedługo później zaczęły pojawiać się teksty, takie jak Irrehaare – utwory o długości pośredniej między opowiadaniem a powieścią, fachowo określane terminem novella (nie novel i nie short story). W roku 1997 wyszedł debiut książkowy Dukaja, powieść Xavras Wyżryn – historia alternatywna, w której Polska przegrała wojnę z 1920 roku. Utwory pisarza zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, czeski, słowacki, macedoński i węgierski.

Wielokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Zajdla, otrzymał ją w roku 2000 za opowiadanie Katedra, w 2001 roku za Czarne Oceany, w 2003 roku za powieść Inne pieśni oraz w 2004 roku za powieść Perfekcyjna niedoskonałość; czterokrotnie otrzymał również nagrodę czasopisma „Sfinks” (1998, 2000, 2001, 2003) oraz „Srebrny Glob” (1998). Kilkakrotnie nominowany do Paszportu Polityki. W roku 2008 otrzymał Nagrodę Kościelskich. W roku 2009 Jacek Dukaj został polskim laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść Lód, a w lutym 2011 roku uhonorowany został nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za tom opowiadań Król Bólu.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia