Tropem Vincenta Severskiego

Wrażliwość to wspaniała cecha, ale nie da się z nią budzić i zasypiać. Człowiek potrzebuje czasem trochę cienia.

Vincent V. Severski, Niewierni

 

Autor przyszedł na świat w Warszawie w rodzinie oficera wojska polskiego. Jako młody chłopak interesował się ekstremizmem lewicowym sympatyzując przy tym ruchom trockistowskim. Studiował prawo na UJ a następnie, w Warszawie, gdzie zetknął się miedzy innymi z Lechem Falandyszem, Januszem Kochanowskim i Ryszardem Kaliszem.

Był oficerem wywiadu PRL i RP, w którym przepracował przeszło 26 lat, z czego prawie połowę poza granicami kraju. Szkolono go w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach  w okresie 24 sierpnia 1981 r. do 15 lipca 1982 r. oraz po roku 1990 w USA, gdzie przeszedł szkolenie zorganizowane przez CIA. Ciekawostką jest, że Agencji Wywiadu doszedł do jednego z najwyższych stanowisk kierowniczych.

W 1982 roku oddelegowano go do wydziału tak zwanej „dywersji”, najistotniejszego wówczas i największego wydziału polskiego wywiadu. Jego głównymi zadaniami było rozpoznawanie osobowe działalności zachodnich wywiadów prowadzących dywersję ideologiczną skierowaną przeciwko Polsce, a także rozpracowywanie NSZZ Solidarność.

Za granicami naszego kraju spędził 13 lat – z czego 12 już po roku 1990. Uczestniczył w misjach na Wschodzie, Azji, Bliski, Wschodzie, Afryce i Europie. Zna biegle trzy języki i jest osobą rozpoznawaną w międzynarodowym środowisku oficerów służb specjalnych.

Pożegnał się ze służbą w wywiadzie w roku 2007, odchodząc na własną prośbę. Jest osobą wielokrotnie wyróżnianą i odznaczaną przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia