Zasiądźmy przy choince…

Święta Bożego Narodzenia to czas radosny, a jednocześnie pełny zadumy. W blasku świec, w gronie bliskich rozmawiamy, wspominamy, cieszymy się i wzruszamy. Ten piękny czas sprawia, że z roku na rok stajemy się innymi ludźmi, choć pozornie jesteśmy wciąż tacy sami. Świąteczna atmosfera budzi w naszych sercach uczucia i emocje, które tłumimy w ciągłym pędzie codziennego życia. Zastanówmy się… zasiądźmy przy choince…

Tytuł: Bożonarodzeniowe opowieści 
Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 

Co roku z utęsknieniem czekam na Boże Narodzenie nie tylko dlatego, że jest to czas wolny od zajęć akademickich i pracy, ale przede wszystkim dlatego, że często w biegu trudno jest znaleźć czas na przemyślenia dotyczące nas samych i tego, co nas otacza, oraz wspomnienia, których już nikt nam nie zabierze. Przypomina nam o tym Jezus Chrystus, którego narodziny przeżywamy, i cała – jak to nazywamy – otoczka związana z obchodami tych świąt. 

Przeczytałam wiele świątecznych opowiadań: zarówno tych dla dzieci, jak i dla dorosłych. Śmiesznych i smutnych, fantastycznych i prawdziwych, polskich i zagranicznych. Muszę przyznać, że dzieli je niemal wszystko, jednak jedno (poza tematyką) jest wspólne: piękno. Każde z nich miało swój niepowtarzalny nastrój – z jednej strony nieco melancholijny, z drugiej nasycony radością i odrobiną szaleństwa… 

Z ogromną przyjemnością sięgnęłam po zbiór opowiadań zatytułowany Bożonarodzeniowe opowieści, ponieważ poczułam, że i w tym roku powinnam przeczytać coś świątecznego – tak żeby tradycji stało się zadość. Wielkim optymizmem napawało mnie to, że są to opowiadania napisane przez najwybitniejszych autorów w dziejach literatury i kultury polskiej, m.in.: Henryka Sienkiewicza i Jarosława Iwaszkiewicza, i światowej, m.in. Arthura Conana Doyle’a i Dylana Thomasa. 

Każde opowiadanie stanowi pojedynczy utwór, choć tak naprawdę nie można powiedzieć, że zostały one dobrane zupełnie przypadkowo. Fakt, że zostały napisane przez wybitnych twórców, mówi sam za siebie: są to osoby wrażliwe na słowo, posługujące się nieco innym stylem niż dzisiejsi autorzy oraz wychowane w czasach, w których kultura nie osiągnęła apogeum. One uświadamiają nam, w jakim świecie – z jednej strony wolnym, a z drugiej skażonym masowością – żyjemy.

Mogłoby się wydawać, że Last Christmas i masa prezentów to najlepsze, co tylko może być znakiem nadchodzących świąt. A jednak zapominamy o najważniejszym: o byciu razem, doświadczaniu i przeżywaniu, refleksji i radości, której nie przynoszą najnowocześniejsze sprzęty, tylko rodzinna atmosfera, delikatny uścisk dłoni, subtelny uśmiech. Wszystkie najistotniejsze i najpiękniejsze wartości zostały w tych opowiadaniach ukazane jak najpełniej. Dbajmy o nie!

Cały zbiór został dopracowany pod każdym względem i wydany bardzo rzetelnie. Doskonałym dziełom (mimo że są to formy krótkie, nie ma przeszkód, aby nazwać je dziełami) towarzyszy odpowiednia oprawa graficzna, która dopełnia treść i przede wszystkim cieszy oko. Nie zabrakło sensacji i odrobiny fantazji – przecież Boże Narodzenie nie musi nam się kojarzyć jednoznacznie. Dla każdego jest to czas wyjątkowy, ale mimo to czas osobistej refleksji nad światem. Każdy autor włożył w swoje opowiadanie cząstkę siebie i dopełnił je twórczym kunsztem, co sprawia, że przeczytawszy cały zbiór, spojrzymy na święta z różnych perspektyw, a jednak wciąż będziemy czuć ich magię. 

Jestem zachwycona wszystkimi opowiadaniami i z pewnością wielokrotnie do nich powrócę. Nie wyobrażam sobie nocy wigilijnej i Bożego Narodzenia bez tej niezwykłej czułości i cudowności unoszącej się nad nami. Oby i dla was ten czas okazał się doskonały do przemyśleń i wspomnień. Choinka, dwanaście potraw i żłobek to oczywiście tradycyjne elementy, ale jeśli nie otulimy ich uśmiechem, serdecznością i refleksją, staną się wyłącznie rekwizytami…

ZyskiS-ka-3

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia