Eksplorując Stany Popświadomości

Żyjemy w czasach, w których seriale i filmy stanowią jedne z najważniejszych części życia kulturalnego. W ostatnich latach popularne stały się serie dystrybuowane przez platformy takie jak Netflix lub tworzone przez stacje pokroju HBO czy BBC. Wiele serialowych postaci zyskało więcej fanów niż bohaterowie filmów. W każdym miesiącu mamy do czynienia z nowymi premierami i gdy myślimy, że niemożliwy jest jeszcze jakiś pomysł na serial, twórcy znów nas zaskakują.

Tytuł: Przez stany POPświadomości
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: SQN
Bestsellery

Podróżując przez perypetie bohaterów, podróżujemy też przez miejsca, które odwiedzają. I bardzo często je pomijamy, nawet o nich nie myślimy. A przecież te, stając się częścią popularnej historii, stają się automatycznie obiektami kulturalnymi, unieśmiertelnionymi dzięki obrazom, które na stałe przechodzą do popkulturalnej świadomości – popświadomości.

Znany pisarz fantastyki, a także miłośnik konwentów (którego można było spotkać m.in. na ostatnim Pyrkonie, podczas którego nie tylko uczestniczył we własnym spotkaniu autorskim, ale także był prezenterem głównej atrakcji festiwalu – Maskarady) – Jakub Ćwiek – wraz ze swoim ojcem oraz Bartkiem Czartorystkim, Radosławem Teklakiem, Agatą Krajewską i Patrykiem Jurkiem wyruszył w wielotygodniową podróż do Stanów Zjednoczonych, aby podążając śladami seriali i filmów stworzyć opowieść o popkulturze. O tym, jaka jest i co po sobie pozostawia.

To nie jest książka popularnonaukowa. To prędzej zapisana gawęda, cykl luźnych wykładów i spis anegdot. Autor już na początku ostrzega, że w zapiskach panuje chaos ze względu na liczne dygresje, których nie zamierza czytelnikowi oszczędzać. I rzeczywiście – pewien nieład towarzyszy czytelnikowi przez całą lekturę. I o ile swobodny, luźny styl nie zmusza do wytężania umysłu, o tyle ten nieład już tak.

Nie zmienia to faktu, że podróż jest fascynująca. Zwłaszcza kiedy jest się fanem seriali lub typowym geekiem, zbierającym DVD z każdego sezonu The Walking Dead. Choć Przez stany POPświadomości nie stanie się biblią pasjonatów popkultury, jest pozycją wartą rozpatrzenia przed rozpoczęciem własnych badań i poszukiwań. Można z niej wyciągnąć drogocenne wskazówki i informacje, a co więcej – zbudować własne pojęcie popkultury jako czynnika bardzo ważnego w XXI wieku, znacznie wpływającego na różne aspekty życia, a także zmieniającego życie tych, których miejsce zamieszkania zaczyna obrastać popkulturowym kultem.

Jakub Ćwiek to urodzony gawędziarz, którego charyzma potrafi ujawnić się w swej okazałości nawet w słowie pisanym. Czytając jego autorskie wypowiedzi, można odnieść wrażenie, że boryka się z milionem myśli jednocześnie, które znajdują ujście w barwnych anegdotach i zabawnych wstawkach. Lecz czasem jest to męczące, gdyż coś, co byłoby pasjonującym wykładem, niekoniecznie będzie dobrą powieścią. Słowo mówione nie równa się słowu pisanemu i o tym autor zdaje się czasem zapominać. Nie zmienia to jednak faktu, że cała książka jest dziennikiem fascynującej podróży, zadziwiającej swoim rozmachem.

Ćwiek, Krajewska, Teklak, Jurek i Czartoryski stawiają pewne kroki nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Stanach Popświadomości i zachęcają czytelnika do namiętnego eksplorowania i jednych, i drugich.

tania_ksiazka_kod_rabatowy_logo_kupon

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia