Perełki

Powieść obyczajowa

3Tytuł: Dziewczyna, którą kochałeś
Autor: Jojo Moyes
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 11 stycznia 2017 r.

Sophie to młoda Francuzka. Jest wojna, jej mąż wyjechał na front, a wieś, w której żyje, okupują Niemcy. Każdy dzień to czekanie – na wiadomość, na uśmiech losu, na nagły cud. Jest gotowa na wszystko, byleby tylko znów znaleźć się w ramionach męża, byleby tylko znów przypominać kobietę z obrazu. Tuż po ślubie jej mąż namalował jej portret. Jest na nim piękna, młoda i bardzo zakochana… Prawie sto lat później Liv wpatruje się w oblicze na obrazie i czuje się podobnie jak Sophie podczas wojny. Straciła wszystko. Jej mąż umarł, dom tonie w długach, a ona sama… w depresji. Kiedy jest przekonana, że nie może być gorzej, okazuje się, że ktoś wystosowuje przeciwko niej roszczenie. Ma oddać obraz przedstawiający tajemniczą kobietę. Jej największą pamiątkę po mężu…

Dziewczyna, którą kochałeś to Jojo Moyes w najlepszym wydaniu. Błyskotliwa, wciągająca i poruszająca historia o człowieczeństwie. O miłości, nienawiści, o życiu i śmierci. To z jednej strony przyjemna powieść napisana prostym i wciągającym językiem, a z drugiej wartościowa refleksja nad trudnymi tematami. Bez dwóch zdań: Dziewczyna, którą kochałeś to książka, którą powinien przeczytać… każdy. Polecam!

Literatura młodzieżowa 

                                       Tytuł: Naznaczeni śmiercią
535901-352x500Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Jaguar
Data premiery: 17 stycznia 2017 r.

Przeznaczenie bywa kapryśne, nieokiełznane i nieuchronne. Dla tych, którzy w nie wierzą, stanowi niezwykle skuteczną broń, a jeśli połączyć je ze słowem „naznaczenie”, to wprost nie do ogarnięcia stają się jego skutki. W końcu każde piętno wiąże się z jakąś głębszą historią (i to nie zawsze radosną), a z nią skojarzeni są także ludzie, którzy w danym momencie odegrają znaczącą dla całości rolę.

Rozrzucone wokół słońca planety są tak szczególne i indywidualne jak żyjący na nich ludzie. Dzięki wszechogarniającemu nurtowi, stanowiącemu niewidoczny łącznik i będącemu zarazem nośnikiem poszczególnych, losowych darów, mieszkańcy zarówno Othyru, Zoldu, Pithy, jak i Thuvhe są jedyni w swoim rodzaju i niepowtarzalni. Niestety, planeta Thuvhe podzielona jest między dwa nieustannie walczące ze sobą narody:  Thuvhe – rządzonego przez wyznaczonego przez los kanclerza – i Shotet – nad którym dzierżył władzę pozbawiony wszelakich ciepłych uczuć i empatii Ryzek Noavek. Młodzieniec ten, zawierzając tajemniczej przepowiedni, porywa dwóch wybrańców losu – Akosa i Eijeha  Keresethów, którzy jako synowie Wyroczni również mogą posiadać dar wieszczenia. Wydawać by się mogło, że po odseparowanych zarówno od siebie, jak i od rodziny braciach zaginie słuch, tymczasem młodszy z nich z uporem i niezwykłym oddaniem zaczyna realizować plan uwolnienia starszego i powrotu do domu. Akos nawet się nie spodziewa, z czym przyjdzie mu się zmierzyć, i nie przypuszcza kto okaże się tajemniczym sprzymierzeńcem, dzięki któremu niewola okaże się bardziej znośna.

Po raz kolejny Veronica Roth zabiera swoich czytelników w niesamowitą, międzygalaktyczną podróż, tworząc od podstaw magiczne światy. Naznaczeni śmiercią od pierwszych stron wciągają i oplatają odbiorców swoją historią niczym nurt wybrańców. Na uwagę zasługuje dosłownie wszystko, począwszy od doskonałego stworzenia planet i dokładnego opisania ich właściwości, poprzez idealnie nakreślonych bohaterów, których indywidualne cechy i charakter sprawiają, że bardzo łatwo się z nimi identyfikować, skończywszy na doskonałym pomyśle, dzięki któremu wszyscy mają okazję stać się świadkami tych emocjonujących wydarzeń.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia