Po tamtej stronie tęczy

Czy można znaleźć książkę, która będzie bardziej pasjonująca dla czytelnika niż ta w formie w pamiętnika? Pamiętnik ma w sobie coś szczerego, coś, co urzeka, zachęca do dalszej podróży z bohaterem przez jego życie.


Tytuł:
Po tamtej stronie tęczy
Autor: Katarzyna Anna Gieracz
Wydawnictwo: Novae Res

Po tamtej stronie tęczy autorstwa Katarzyny Anny Gieracz to książka, dzięki której można wysnuć wiele refleksji, zatrzymać się na chwilę nad najważniejszymi sprawami w życiu i jednocześnie najpoważniejszymi dylematami.

Główna bohaterka – Eva – nie miała łatwego startu w życiu. Choć pochodziła z dobrego, szanowanego domu, w okresie dzieciństwa zabrakło jej pewnej troski, bezpieczeństwa, otoczenia ramionami miłości. Jednakże w życiu dorosłym nie ma o to pretensji do rodziców, gdyż nauczyła się otulać miłością jakby „odbitą” od kogoś innego. Rodzice wysłali ją do porządnej szkoły, ale zamkniętej w murach zakonu. Czuła się w pewnym sensie odcięta od życia. Jako młoda dziewczyna, uczennica, pewnego dnia, w kościele, pierwszy raz w swoim życiu poczuła motylki w brzuchu, tak bardzo charakterystyczne dla młodzieńczego zauroczenia, zakochania, za sprawą pewnego mężczyzny. Młodzieniec przyglądał jej się na tyle silnie, że czuła ten jego wzrok na sobie. Los sprawił, że poznała go bliżej w trakcie ważnej uroczystości rodzinnej. Życie pisze nieprzewidywalne scenariusze i w przypadku Evy potoczyło się tak, że upływie kilku lat została jego żoną. Czy będzie to miłość od pierwszego wejrzenia? Taka najczystsza, najbardziej niewinna? Wkrótce nasza bohaterka przekona się, że życie małżeńskie nie wygląda tak jak w wyobrażeniach dojrzewającej dziewczynki, która ufa, że miłość kobiety i mężczyzny to niekończąca się bajka. Dość szybko namiętność przerodzi się w rutynę. Federico okaże się mężczyzną, który ceni zdanie swojej matki bardziej aniżeli kogokolwiek innego. Jego działalność polityczna zmusi go do opuszczenia żony, przynajmniej na pewien czas. Eva nie podda się, zacznie szukać męża. W trakcie poszukiwań wydarzy się jednak coś nieprzewidywalnego. Spotka kogoś, dzięki komu zrozumie, jakim uczuciem tak naprawdę kobieta może darzyć mężczyznę, jak może wyglądać taka relacja. Czy nasza bohaterka zdecyduje się na nowy związek? A może pozostanie wierna pierwszej miłości swojego życia?

W powieści poznajemy zatem portrety dwóch mężczyzn. Jeden jest zapatrzony w siebie, dość egoistyczny, a drugi jawi się jako ideał dla kobiety. Jeden nie budzi zbytniej sympatii, drugi wręcz urzeka, przynajmniej z perspektywy kobiety.

Główną bohaterkę ujrzymy jako osobę dojrzałą, która zacznie opowiadać o swoim życiu, snuć refleksje. Czytelnikowi prezentowany jest swoisty psychologiczny obraz życia wewnętrznego kobiety, które ulega zmianom, jest poddawane naciskom, w którym dochodzi wielokrotnie do wewnętrznej walki.

Najciekawsze w tej książce jest to, że poznajemy perspektywę kobiety pochodzącą z XIX-wiecznej Nikaragui. Specyficzne umiejscowienie w czasie, specyficzne miejsce. Miłość, namiętność, wyzwolenie, zniewolenie.

Po tamtej stronie tęczy to książka napisana przede wszystkim lekkim, choć niebanalnym językiem. Po przeczytaniu pierwszych stron chce się więcej i więcej… A to chyba świadczy o sukcesie czytelniczym. Polecam tę książkę wszystkim. Bez wyjątku.

NovaeRes-1

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia