Powieść namalowana słowami

Noah i Jude to bliźniacy – kiedyś byli nierozłączni, teraz są zupełnie różni. Jeszcze kilka lat temu spędzali ze sobą każdą chwilę, jedynie w swoim towarzystwie czuli się tak swobodnie. Jednak dziś unikają się jak ogień i woda. Wystarczył jeden moment, by to wszystko odwrócić. Co takiego się wydarzyło? Czy rodzeństwo pogodzi się ze sobą? I wreszcie – kto komu odda słońce?

 
Tytuł: Oddam ci słońce
Autor: Jandy Nelson
Wydawnictwo: Otwarte
 
Powieść Jandy Nelson w sierpniu 2015 roku wywołała niemały szum wśród polskich czytelników. Niemal każdy zachwycał się tą książką. Zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Rzadko  zdarza się, żeby powieść młodzieżowa odbiła się tak szerokim echem i uzbierała właściwie same dobre recenzje wśród przedstawicieli różnych pokoleń. Oddam ci słońce to po prostu jeden wielki fenomen! Jako że największy okres popularności tej książki już minął, to i ja postanowiłem sprawdzić, czy podobnie jak większość się nią zachwycę. Teraz mogę powiedzieć tylko jedno: zostałem oczarowany.
 
Pierwsze, co się rzuca w oczy, to subtelny i delikatny styl pisania autorki. Jandy Nelson posługuje się niezwykle lekkim i plastycznym językiem, który idealnie pasuje do tego typu literatury. Poza tym autorka ma chyba naturalną zdolność do pisania o uczuciach. Bardzo zręcznie i naturalnie opisuje emocje, z jakimi muszą się mierzyć nasi bohaterowie. Wszystko jest tu odpowiednio wyważone i nieprzejaskrawione, dzięki czemu każdy dialog i każda myśl wydają się niezwykle realistyczne i bardzo naturalne.
 
Bliźnięta są połączone niezwykle silną więzią, którą trudno zlekceważyć i zniszczyć. Mówi się, że znają swoje myśli i wiedzą, co druga osoba chce właśnie powiedzieć. Dotyczy to także Noaha i Jude. Kiedyś z łatwością potrafili znaleźć wspólny język, doskonale się dogadywali. Mimo wszystko z czasem się poróżnili. On jest delikatnym, wrażliwym chłopakiem o duszy artysty, a ona – powszechnie lubianą imprezowiczką świetnie czującą się wśród rówieśników. W pewnym momencie nasi bohaterowie się pogubili. Kilka nałożonych na siebie wydarzeń sprawiło, że oddalili się od siebie, poszli w dwóch różnych kierunkach. Dzięki temu, że powieść opowiedziana jest z perspektywy obojga bliźniaków, mamy pełny obraz sytuacji. Nie prowadzi to jednak do podziału na zwolenników Jude i zwolenników Noaha. Do końca kibicujemy obojgu, chcemy, aby w końcu odnaleźli się nawzajem.
Musisz dostrzec cuda, żeby się działy cuda.
Oddam ci słońce to przede wszystkim piękna i wyjątkowa powieść. Rzadko zdarza się, żeby jedna książka wywołała u mnie tyle emocji i zmusiła do tak wielu przemyśleń. Lektura powieści Jandy Nelson sprawiła, że zacząłem zastanawiać się nad kwestiami, na które nigdy wcześniej nie poświęcałem czasu. Autorka w bardzo zręczny sposób porusza ważne tematy, na jakie warto poświęcić kilka chwil. Mimo to Oddam ci słońce nie jest powieścią trudną. Dzięki umiejętnościom pisarskim Nelson tak ważne kwestie jak samotność, tolerancja, odrzucenie są podane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, niepozbawiający przy tym ich wagi i znaczenia. Wartości, jakie niesie ze sobą ta książka, zrobią wrażenie zarówno na młodzieży, jak i na starszych koneserach literatury.
 

Jak to ktoś powiedział – „Oddam ci słońce” to powieść namalowana słowami. Całkowicie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Na każdej stronie wyczuwalny jest niesamowity klimat, który towarzyszy nam przez całą książkę. Każde słowo zostało tu umiejętnie dobrane, dzięki czemu wszystko tworzy niezwykle dopracowaną i barwną powieść. To książka, która ocieka pasją, sztuką i kolorami. Dzieło Jandy Nelson wydaje się jak obraz, jaki można oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. Oddam ci słońce to nie tylko powieść o sztuce, to powieść, która sama w sobie jest sztuką.

Dzieło Jandy Nelson to pięknie napisana, poruszająca ważne tematy, refleksyjna książka. To tytuł, który wyniósł literaturę młodzieżową na nowy poziom. Po tych wszystkich ckliwych romansidłach w końcu nastała pora na inteligentną, przejmującą i wzruszającą książkę z przesłaniem. Niezwykle rzadko spotykamy się z tego typu powieściami. Powieściami, które wywierają na nas ogromne wrażenie i do których nieraz będziemy chcieli powrócić. A Oddam ci słońce jest właśnie jedną z nich.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia