Tropem Karola Maya

Przyszłość jest jak książka której dotychczas nie czytaliśmy. 

Karol May

May urodził się w biednej, tkackiej rodzinie, a gdyby tego było mało do piątego roku życia był  niewidomy (wzrok odzyskał dzięki operacji). Z początku wybrał zawód nauczyciela, jednak ze względu na wielokrotnie popełnione wykroczenia został zwolniony z pracy. Nie był to koniec jego konfliktów z prawem – zdarzyło mu się również zaznajomić z murami więziennymi, co było następstwem wielokrotnego przyłapywania go na drobnych kradzieżach.

To właśnie w więzieniu odkrył swój talent pisarski. Po jego opuszczeniu w roku 1874 zaczął podejmować pierwsze próby pisarskie, jednakże dopiero w 1882 r. nastąpił znaczny przełom w jego karierze. Wtedy to zaczął przelewać na papier przygody swoich bohaterów w dalekich krainach: na Bliskim Wschodzie i Dzikim Zachodzie. Największą sławę przyniósł mu cykl powieści, których akcja dzieje się na Dzikim Zachodzie, i których bohaterami byli Winnetou – szlachetny wódz Apaczów oraz jego biały przyjaciel Old Satterhand (będący równocześnie alter ego pisarza). Ich sukces polega na tym, że zmyślone wydarzenia zostały bardzo trafnie osadzone w geograficznych, obyczajowych i kulturowych realiach.

Z postacią Old Shatterhanda autor niemal całkowicie się utożsamiał – jako bohater swoich książek pozował do zdjęć, odpisywał na listy, a na drzwiach swojego domu w Radebeul umieścił wizytówkę „Karol May zwany Old Shatterhandem”. Powieści te zyskały w Europie gigantyczną popularność.

Na przełomie XX wieku stał się obiektem nagonki prasowej. Jej główną przyczyną było ujawnienie kryminalnej przeszłości pisarza. Kilkanaście razy bronił przed sądem swojego dobrego imienia, praw autorskich i uznania twórczości za oryginalną, bo podejrzewano go o plagiaty.

Ataki prasowe i osobiste problemy znacznie odbiły się na jego zdrowiu. 30 marca 1912 roku pisarz zmarł nagle w swojej rezydencji w Radebeu pod Drezneml, zaledwie pięć dni po obchodach swoich 70 urodzin.

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia