Tropem ojca Sherlocka Holmesa

Prawdziwe życie przynosi zdecydowanie dziwniejsze zdarzenia, niż jest w stanie wymyślić najbardziej twórcza wyobraźnia.

Arthur Conan Doyle, Przygody Sherlocka Holmesa

Sir Arthur Conan Doyle przyszedł na świat 22 maja 1859 w Edynburgu w ubogiej, szlacheckiej rodzinie katolickiej. Zanim zyskał słuszny rozgłos, był początkującym lekarzem, który niestety miał nie lada problemy z przyciągnięciem do siebie pacjentów. Można śmiało powiedzieć, że w akcie desperacji wziął udział w wojnie z Burami w Afryce Południowej jako lekarz ochotnik, a równocześnie korespondent. Przez pewien czas zajmował się nawet spirytualizmem – skłoniła go do tego osobista tragedia, jaką była niewątpliwie utrata syna, brata szwagra i siostrzeńca. 

Na całe szczęście upragnioną sławę zdobył jako główny przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych i twórca postaci Sherlocka Holmesa – detektywa, który w swoich śledztwach wykorzystywał z ogromnym powodzeniem metodę dedukcji i indukcji. Dzięki sukcesowi na płaszczyźnie pisarskiej mógł porzucić praktykę lekarską.

Ciekawostką jest, że pierwowzorem Sherlocka Holmesa był dr Joseph Bell – królewski lekarz z Edynburga. Pisarz, który w młodości był jego studentem, zapamiętał Bella jako osobę słynącą z dedukcji (można też śmiało powiedzieć, że był on pierwowzorem dra House’a), potrafiącą postawić idealną diagnozę na podstawie krótkiej obserwacji, a przy tym trafnie wskazać zajęcie i miejsce zamieszkania pacjenta, którego widział po raz pierwszy.

Do najważniejszych dzieł pisarza należą: Pies Baskerville’ów, Studium w szkarłacie oraz kilkakrotnie ekranizowana powieść Świat zaginiony, w której stworzył postać ekscentrycznego naukowca George’a Challengera. Oprócz utworów kryminalnych pisał również powieści historyczne, fantastycznonaukowe i sensacyjne.

W roku 1902 został odznaczony tytułem szlacheckim za poparcie polityki brytyjskiej w wojnie w Południowej Afryce. Zmarł w roku 1930.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia