Czy istnieje szansa dla jednostki?

Niedawno swoją premierę miała kolejna książka Jarosława Grzędowicza. Po świetnym Panu Lodowego Ogrodu oczekiwania wobec autora były bardzo wysokie. Jak już teraz mogę powiedzieć, zostały nad wyraz spełnione – Grzędowicz zachwycił i teraz. Dla mnie jego najnowsza książka jest wspaniałą ucztą w klimacie fantastyki i fikcji naukowej, a teraz chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z tymi, którzy planują wybrać się do księgarni po swój egzemplarz Helu3.

Tytuł: Hel3
Autor: Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Norbert Rosiński to iwenciarz. Szuka ciekawych, piorunujących wydarzeń, które nagrane choć na chwilę zwrócą uwagę MegaNetu i pozwolą mu zarobić nieco euro. Jest rok 2058. Świat został zdominowany przez supermocarstwa: nowy związek radziecki, potężny ortodoksyjny arabski kalifat, Chiny, Amerykę i Europę. Alkohol, czerwone mięso i warzywa to produkty ekskluzywne, zakazane w myśl ustawy o dobrowolnym ubóstwie, ludzie żywią się głównie owadami i żywnością syntetyczną. Norbert znajduje się w Dubaju i szuka tam iwentu; wszystko wskazuje na to, że to większa sprawa. Staje się świadkiem egzekucji wykonywanej przez jihadystów, która zostaje przerwana przez polski oddział najemników. Dzięki tym wydarzeniom nagrywa jeden ze swoich najbardziej dochodowych iwentów… i nieświadomie wkracza w środek geopolitycznej afery.

Coś się szykowało na mieście. Podobno. Siedział w podcieniu, skryty przed oślepiającym słońcem i czekał, aż ktoś w tłoczącym się w wąskich uliczkach tłumie zrobi coś szalonego. Cokolwiek, co na chwilę przyciągnie uwagę otępiałych i na wpół zahipnotyzowanych pożeraczy MegaNetu i zapewni mu 5K wejść. Po przekroczeniu tej magicznej granicy oceną się śledzące programy sponsorów i na jego wyschnięte konto zacznie ciurkać strumyczek eurosów. Czekał. Był gotów.

Opowieść napisana jest prostym językiem, w którym pełno iwenciarzowego slangu. Przez to wydaje się on nieco młodzieżowy. Trudno powiedzieć, czy mimo to czy to właśnie dzięki temu czyta się ją tak przyjemnie. Jeszcze chyba nigdy nie przeczytałem książki w takim tempie. Akcja porywa od pierwszych stron i nie pozwala nam się oderwać aż do zaskakującego zakończenia, mimo że wątek bezpośrednio nawiązujący do tytułu to jedynie jedna trzecia z powieści, co z jednej strony nieco martwi, ale z drugiej – dzięki obszernemu wstępowi możemy dobrze poznać głównego bohatera, jego nawyki, psychikę oraz otoczenie, co wcale nie jest nużące.

Moim zdaniem zakończenie pojawia się niespodziewanie, wtedy gdy pewne wątki dopiero się rozkręciły, i jest mało satysfakcjonujące. Jednak nie można powiedzieć że książka nie jest dobra – jest nawet bardzo dobra. Opisy futurystycznej rzeczywistości pod wieloma względami przerażają – chociażby postęp technologiczny oddalający ludzi od siebie przez przenośne komputery personalne możliwe do ukrycia w kieszeni. Martwi konieczność żywienia się owadami i brak różnych towarów, które dzisiaj są na wyciągnięcie ręki. Świat jest przedstawiony jednak tak realnie, jakby naprawdę miał tak wyglądać za niespełna 50 lat.

Nie można pozwolić na obecność istot, które kiedyś zaniosłyby w kosmos wiarę w wyjątkowość każdej jednostki, marzenia, uczucia, osądy, bunt. Tylko brak świadomości jest dopuszczalny. Działanie na rzecz jedności. Tylko jednostki, które czują i myślą to samo, działają racjonalnie.

Grzędowicz nie zawiódł i oto dostaliśmy kolejne wspaniałe polskie science fiction. Hel3 to powieść obowiązkowa dla każdego fana tego autora oraz szeroko pojętej fikcji naukowej. Zostanie w pamięci na długo, zapewne ze względu na zakończenie. Nie zabierze dużo czasu, a każda chwila jej poświęcona nie okaże się zmarnowana. Jeśli dalej zastanawiasz się, czy wybrać się do księgarni, to odpowiadam wprost: naprawdę warto!

 fabrykaslow

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia