Hygguj się!

O hygge pisałam już co nieco w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Dziś postanowiłam opowiedzieć o kolejnej książce związanej z tą szczęśliwą teorią – Duńskiej sztuce szczęścia.

Tytuł: Duńska sztuka szczęścia
Autor: Marie Tourell Søderberg
Wydawnictwo: Insignis
Bestsellery

Postanowiłam jednak, że ta recenzja będzie inna niż zwykle. Do felietonowych recenzji już przywykliście, pozwólcie zatem, że ta będzie bardziej… stonowana i podobna do zwykłego artykułu. Mam w tym swój cel i obiecuję nie ironizować. 


Hygge
i my – bliskość

Hygge ma to do siebie, że łączy ludzi, a zatem nie odnosi się wyłącznie do Duńczyków – narodu określanego jako najszczęśliwszy na świecie – ale do wszystkich, w tym oczywiście nas, Polaków. Hyggelig (‘przyjemny, przytulny’). Niestabilny skandynawski klimat przyczynił się do skojarzenia całej Skandynawii, a w szczególności Danii, z wizją romantycznego, ciepłego i bezpiecznego domu jako ostoi. Stąd także wiązanie hygge z bliskością i rodzinnością. 


Hygge
wszędzie – inspiracje

Dostrzeżemy je tam, gdziekolwiek się obejrzymy. Jest to bowiem stan, który możemy odczuwać o każdej porze, wszędzie, gdzie się znajdujemy. Hyggelig może być wyjście na kawę z przyjaciółką, spotkanie z rodziną, romantyczny wieczór z ukochanym, a nawet czytanie książki w domowym zaciszu. To od nas zależy, co uznamy za nasze hygge. Każdy z nas odnajduje szczęście w czymś innym – hygge inspiruje i sprawia, że czujemy się dobrze. Z tego względu w języku duńskim istnieje wiele słów związanych z odczuwaniem hygge, np. familiehygge, hjemmehygge czy caféhygge – po to, żeby można było dokładnie określić, co wprowadza nas w stan szczęścia i co nas cieszy. 


Hygge
jak kwiat – wolność

Dzięki niemu każdy może poczuć się wolny – ma prawo wyboru tego, co go uszczęśliwia, i hyggować na swój sposób. Czy będzie to oglądanie ulubionego filmu, gotowanie, szydełkowanie czy picie kakao. To pojęcie odnosi się do każdej sfery naszego życia i sprawia, że traktujemy swoje hobby jako coś, co daje nam poczucie spełnienia i wolności właśnie. To nasz klucz do szczęścia, nasza sztuka szczęścia i nasz sposób na życie. 

Duńska sztuka szczęścia jest właśnie taka – ciepła jak dotyk bliskiej osoby, inspirująca jak złota myśl i dająca wolność, sprawiająca, że czujemy się hyggelig już podczas jej czytania. Emanuje ciepłem, pięknem i kolorami. Marie Tourell Søderberg przedstawiła w niej niemal wszystkie oblicza hygge i jednocześnie dopełniła swoje przemyślenia niezwykłymi cytatami, ukazującymi, jak ważne jest dla Duńczyków i co dla nich znaczy, oraz ilustracjami doskonale wpisującymi się w jego klimat i wprowadzające w niego nas, osoby, które choć mają własny odpowiednik – zdają się o nim zapominać. Dla nas jest to komfort, który często przeradza się w żądzę posiadania i bogactwa; szczęście zamknięte w błyskotkach i pieniądzach. 

Pamiętajmy, że istnieje jeszcze coś takiego jak bliskość, wolność i bezpieczeństwo, które dają nam prawdziwe szczęście – widoczne w małych, ale bardzo ważnych rzeczach. Hygge jest nam potrzebne; i choć to duńska sztuka szczęścia, jego uniwersalność i ponadczasowość fascynuje (powinna fascynować) wszystkich ludzi – o tym jest ta książka. 

tania_ksiazka_kod_rabatowy_logo_kupon

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia