W poniedziałek ukazały się:
Co cztery, to nie jedna – Monika Mikłaszewska
Każdy książkoholik będący także kolekcjonerem książek prędzej czy później styka się z jednym znaczącym problemem, a mianowicie brakiem miejsca dla swoich ukochanych powieści. Niektórzy – ci pradzieje pragmatyczni – powiedzą, że przecież od czegoś są biblioteki i jeśli nie kupować, to zawsze można przecież wypożyczać, prawda? Osobiście wolę jednak gromadzić książki, a nie denerwować się, że na te, na których najbardziej mi zależy, muszę czekać w kolejce (jak wiadomo, może trwać to miesiąc, dwa albo i więcej). Na szczęście i o nas pomyśleli wydawcy, którzy coraz częściej w jednym tomie wydają całe trylogie bądź cykle – jedno opasłe tomisko to nie trzy czy cztery osobne książki, które przecież zajmują dużo więcej miejsca. Czytaj więcej…
Tropem ojca Koziołka Matołka – Monika Mikłaszewska
Kornel Makuszyński był tak niesamowitym, pełnym radości i pogody ducha człowiekiem, że byłoby przestępstwem nie napisać o nim kilku ciekawostek – tym bardziej, gdy wypowiada się na jego temat taka osobistość, jak Kazimierz Czechowski, w tak fantastycznych słowach: Czytaj więcej…
We wtorek ukazały się:
Wytłumacz mi… – Klaudia Raflik
Na świecie jest wiele rzeczy i zjawisk, których nie rozumiemy. Już sam fakt, że ziemia nie zawala się pod naszymi stopami, niebo nie spada nam na głowę, a słońce nie powoduje, że wszystko pali się jak w ogniu, sprawia, że wciąż zadajemy pytania i najczęściej nie otrzymujemy odpowiedzi. A jeśli ją otrzymujemy – to i tak jej nie rozumiemy, bo język fizyki, chemii i biologii jest jeszcze bardziej skomplikowany niż te wszystkie zjawiska razem wzięte. Co robić? Sięgnąć po Tłumacza rzeczy! Czytaj więcej…
Prastary słowiański oddech – Noc Kupały nadchodzi… – Patrycja Wołkowska
Każdy z nas coś wie o pogańskich wierzeniach naszych przodków. Może nie jest tego dużo, ponieważ nie przykłada się do tego zbyt dużej wagi, ale myślę, że wszyscy mamy podobne skojarzenia: tajemnica, mrok, dzikość, pierwotność i wyzwolenie… Tak można scharakteryzować wiarę Słowian. Temat w obecnym czasie niezwykle popularny i – moim zdaniem – bardzo ciekawy. Nic dziwnego, że zainspirował autorkę Nocy Kupały do stworzenia własnej historii. Czytaj więcej…
W środę ukazały się:
Nowy rok, nowa ty – Milena Cichocka
Początek roku to czas noworocznych postanowień, wśród których nierzadko znajduje się nieśmiertelne schudnę!. Wydawnictwo Feeria przygotowało na ten czas dwie publikacje dotyczące zdrowia: poradnik Magdaleny Makarowskiej oraz podejmującą temat wszelkich zagadnień związanych ze skórą pozycję dermatolog i dietetyk w jednym. Coś dla siebie znajdzie także młodzież. Czytaj więcej…
Hygguj się! – Klaudia Raflik
O hygge pisałam już co nieco w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Dziś postanowiłam opowiedzieć o kolejnej książce związanej z tą szczęśliwą teorią – Duńskiej sztuce szczęścia. Czytaj więcej…
W czwartek ukazały się:
Czy istnieje szansa dla jednostki? – Dawid Babicz
Niedawno swoją premierę miała kolejna książka Jarosława Grzędowicza. Po świetnym Panu Lodowego Ogrodu oczekiwania wobec autora były bardzo wysokie. Jak już teraz mogę powiedzieć, zostały nad wyraz spełnione – Grzędowicz zachwycił i teraz. Dla mnie jego najnowsza książka jest wspaniałą ucztą w klimacie fantastyki i fikcji naukowej, a teraz chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z tymi, którzy planują wybrać się do księgarni po swój egzemplarz Helu3. Czytaj więcej…
Yes, I speak English! – Dominika Róg-Górecka
We współczesnym świecie angielski to podstawa. Nie trzeba nawet wyjeżdżać z kraju – jest obecny na każdym kroku. W telewizji, na klawiaturze telefonu czy w programie komputerowym. Stanowi element codzienności, tak zwyczajny, że powoli przestajemy go zauważać. Do czasu gdy… zaczyna stanowić problem. Niekiedy wystarczy, że na ulicy obcokrajowiec zapyta nas o drogę, a angielski, tak zwyczajny, tak codzienny, staje się dla nas na nowo językiem obcym. Co zrobić, by wykuwane na pamięć formułki miały praktyczne zastosowanie? Ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! Ale jak? Zacznijmy od czytania… gazet! Czytaj więcej…
W piątek ukazały się:
Operacja Kino – oświetlenie: ustawienie światła – Milena Cichocka
W ostatnim odcinku Operacji Kino przedstawiłam podstawowe informacje na temat właściwości oświetlenia. W tym miesiącu kontynuuję ten szeroki temat, próbując odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ustawiane jest oświetlenie na planie i jaki to ma wpływ na odbiór filmu? Czytaj więcej…
Bądź moją bestią… – Dominika Róg-Górecka
Każda kobieta marzy o księciu z bajki. Wyobraża sobie, że kiedy go spotka, poczuje strzał amora, a wszystko dookoła przestanie się liczyć. Zaborczy i małomówny? Nawet pan Darcy rozkochał w sobie rzeszę kobiet. A może zamknięty w sobie i budzący postrach outsider? Również Bestia ma swoje wielbicielki. A jeśli do tego wszystkiego dodać prawdziwe fizyczne zagrożenie i opór rodziny silniejszy niż u Romeo? Czy wtedy nadal da się kochać… pomimo wszystko? Tym razem odpowiedzi poszukamy w najnowszej książce Tillie Cole Reap. Czytaj więcej…
W sobotę ukazały się:
Oscary 2017 – prognozy – Milena Cichocka
Co roku narzekamy, że są przereklamowane, i co roku na nie wyczekujemy. Już jutro rozdane zostaną Oscary. Kto wyjedzie z Dolby Theatre z workiem złotych statuetek? Czytaj więcej…
Zagubione szczęście – Dominika Róg-Górecka
Czasami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie… ze szczęściem. Na siłę szukamy dziury w całym, problemów, których nie ma, i komplikacji, które wcale nas nie dotykają. Tak bardzo zaskakuje nas stan spokoju i zadowolenia, że podświadomie robimy wszystko, by go zniszczyć. Czy jest nam wtedy lepiej? Broń Boże! Dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe problemy. Zagubiona miłość to opowieść o tym, jak łatwo stracić szczęście – na własne życzenie! Czytaj więcej…