Nowy rok, nowa ty

Początek roku to czas noworocznych postanowień, wśród których nierzadko znajduje się nieśmiertelne schudnę!. Wydawnictwo Feeria przygotowało na ten czas dwie publikacje dotyczące zdrowia: poradnik Magdaleny Makarowskiej oraz podejmującą temat wszelkich zagadnień związanych ze skórą pozycję dermatolog i dietetyk w jednym. Coś dla siebie znajdzie także młodzież.

Dieta uzdrawiająca organizm

 

 

Tytuł: Dieta uzdrawiająca organizm

Autor: Magdalena Makarowska
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 320
Data premiery: 11 stycznia 2017 r.

 

 

Nadwaga nie wiąże się „tylko” z nadmierną tuszą. Wraz z dodatkowymi kilogramami jesteśmy bardziej skłonni do popadania w różne schorzenia, np. zaburzenia hormonalne, cukrzycę czy choroby serca. Sposobem na pozbycie się lub przynajmniej wyciszenie tych chorób jest dieta zawierająca m.in. małą ilość cukru i pasteryzowanego mleka. Ten poradnik znanej dietetyczki Magdaleny Makarowskiej obejmuje trzy miesiące zdrowego odżywiania. Autorka podzieliła książkę na trzy fazy: redukcji wagi, powrotu do równowagi biologicznej i wzmacniania odporności. To pozycja skierowana do tych, którzy nie chcą tylko schudnąć, ale także uzdrowić swoje ciało. Autorka w przystępny sposób opowiada o chorobach związanych z nadwagą. Udziela trafnych wskazówek i zamieszcza wiele przepisów na proste dania (choć znajdzie się miejsce na te wymagające trochę więcej czasu). Zaletą poradnika jest z pewnością także kolorowa szata graficzna – autorem zdjęć jest mąż autorki, z zawodu fotograf.

 

My, gwiazdy i reszta świata

 

 

Tytuł: My, gwiazdy i reszta świata

Autor: Wendy Mass
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 264
Data premiery: 11 stycznia 2017 r.

 

 

 

Na odizolowanym kempingu tysiące ludzi spotyka się, żeby zaobserwować rzadkie i niezwykłe całkowite zaćmienie słońca. Tutaj także na zawsze zmienią się losy trzech osób. Ally lubi w życiu proste rzeczy, żyje na pustkowiu i nie chce nigdzie wyjeżdżać. Popularna w szkole Bree to przyszła królowa balu, a nieśmiały Jack spędza głównie czas w samotności. Ale kiedy nadarzy się okazja, znajdzie się w sytuacjach, których nigdy by sobie nie wyobrażał.

Książka opowiedziana jest z perspektywy tych trzech różnych osobowości, które w zwyczajnych warunkach nigdy by się nie spotkały. Postacie pochodzą z odmiennych środowisk, ale razem tworzą zgrabną całość. My, gwiazdy i reszta świata to pozycja przeznaczona dla młodszej młodzieży. Nie jest to łatwy target – książki przeznaczone dla tej grupy wiekowej muszą być jednocześnie interesujące, opowiadające o realnych sprawach, ale nie popadające w moralizatorstwo. Wendy Mass na szczęście się to udało. Autorka stworzyła dobrą powieść o dojrzewaniu i pozornie niemożliwej przyjaźni. Siła tej pozycji tkwi być może w głównym przekazie – ludzie nie są tacy, jacy wydają się na pierwszy rzut oka, nieważne, jak bardzo się od siebie różnią, mogą zostać najlepszymi przyjaciółmi.

 

 

PS I like you

 

 

Tytuł: PS I like you

Autor: Kasie West
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 372
Data premiery: 11 stycznia 2017 r.

 

 

 

Podczas lekcji chemii Lily „wyłącza” się na chwilę z otoczenia i bazgrze na biurku słowa jednej ze swoich ulubionych piosenek. Następnego dnia odkrywa, że ktoś dopisał kolejny wers utworu razem z wiadomością do niej. Wkrótce Lily i jej anonimowy przyjaciel korespondencyjny wymieniają się pełnowartościowymi listami – zwierzają się z sekretów, polecają zespoły i wzajemnie się otwierają.

Kasie West to autorka książek młodzieżowych, którą możecie kojarzyć z Chłopakiem z sąsiedztwa i Chłopakiem na zastępstwo. Pisane przez nią historie, chociaż zawsze nieco banalne, potrafią być pełne uroku i szczerości. Z tą pozycją jest jednak inaczej. P.S. I like you nie jest powieścią złą, niektóre momenty są czarujące. Ale to, co najbardziej przeszkadza, to mnóstwo wszechobecnych licealnych schematów. Dziewczyna rozdarta pomiędzy dwoma chłopakami? Jest. Jędzowata popularna dziewczyna próbująca zniszczyć życie bohaterki? Jest. Konflikt między chłopakiem a najlepszym przyjacielem? Jest. A to jeszcze nie wszystko… Jeśli przeczytałyście już sporo książek młodzieżowych, schematyczność historii bardzo was urazi. Na szczęście książkę czyta się szybko dzięki sporej dawce humoru i żwawemu tempu akcji.

 

Sama się prosiła

 

 

Tytuł: Sama się prosiła

Autor: Louise O’Neill
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 344
Data premiery: 11 stycznia 2017 r.

 

 

 

Początek lata w irlandzkim miasteczku. Emma O’Donovan to piękna, szczęśliwa, pewna siebie osiemnastolatka. Pewnej nocy odbywa się impreza. Każdy tam jest. Wszystkie oczy skierowane są na Emmę. Następnego ranka dziewczyna budzi się na ganku swojego domu. Nie pamięta, co się wydarzyło, nie wie, jak się tam znalazła ani czemu odczuwa taki ból. Ale wszyscy inni wiedzą. Zdjęcia zrobione na imprezie pokazują, co stało się tamtej nocy z Emmą.

Jak łatwo się domyślić, książka Louise O’Neill traktuje o gwałcie na wkraczającej w dorosłe życie nastolatce. Można by się spodziewać, że przekaz tej książki będzie oczywisty. Co ciekawe jednak, autorka nie uczyniła z głównej bohaterki przemiłej dziewczyny, której życie rujnuje się pod wpływem nagłego zdarzenia. Emmę trudno polubić – jest próżna, egocentryczna, krzywdzi innych i łatwo ocenia. Nie jest kimś, kogo chciałbyś znać, a co dopiero się zaprzyjaźnić. Większość, niestety nie wszyscy, ludzi byłoby oburzonych, gdyby odkryło, że jakiś chłopak zaatakował niewinną, młodą dziewczynę idącą do domu, szczególnie jeśli miałaby na sobie szkolny mundurek – czyli jeśli jej ciało byłoby zakryte. Ale co, jeśli nosiłaby krótką sukienkę? Co, jeśli byłaby pijana? Co, jeśli miałaby powyżej osiemnastu lat? Co, jeśli pierwsza wykonałaby krok? Powiedziałbyś, że sama się prosiła? To właśnie z tego typu myśleniem chce walczyć Louise O’Neill.

Tej książki nie czyta się łatwo, ale porusza bardzo ważny temat. Odnosi się do wielu aspektów życia, których się nie kwestionuje, pokazuje, z jaką łatwością ludzie osądzają się wzajemnie. Autorka nakreśliła też interesujący portret mediów społecznościowych i „tradycyjnych”, pokazując, że są one zarówno narzędziem przemocy, jak i pomocy dla jej ofiar.

 

Skóra. Fascynująca historia

 

 

Tytuł: Skóra. Fascynująca historia

Autor: Yael Adler
Gatunek: literatura faktu
Liczba stron: 384
Data premiery: 11 stycznia 2017 r.

 

 

 

Piękna, gładka cera to marzenie niemal każdej kobiety. Z okładek magazynów uśmiechają się do nas wygładzone w Photoshopie 50-latki o twarzach pozbawionych zmarszczek. Skóra to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale szereg innych czynności, np. wydzielanie wody, pobieranie światła i przekształcenie jej w ciepło. Jael Adler, dermatolog i dietetyk, w swojej książce przygląda się naszemu największemu organowi. Odpowiada na pytania, jak poradzić sobie z problemami skórnymi, takimi jak wszechobecny nie tylko w wieku młodzieńczym trądzik. Wykorzystując swoje zawodowe doświadczenie, przedstawia, jak na skórę wpływa sposób odżywiania. Nie jest to poradnik – nie znajdziecie tu złotych recept na idealnie gładką cerę. Adler prezentuje za to zagadnienia związane ze skórą w bardzo prosty, zrozumiały dla każdego sposób.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia