Perełki

Literatura science fiction

1253_99906341253

 

Tytuł: Hel3
Autor: Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data premiery: 11 lutego 2017 r.

 

Wyobraź sobie, że jest pierwiastek, który stanowi niewyczerpane źródło energii. Dwa tiry tego surowca starczą, by zapewnić energię elektryczną dla USA na cały rok. Jest tylko jeden problem: złoża znajdują się na Księżycu.

Norbert Rosiński to iwenciarz. Szuka ciekawych, piorunujących wydarzeń, które nagrane, choć na chwilę zwrócą uwagę MegaNetu i pozwolą mu zarobić nieco euro. Jest rok 2058. Świat został zdominowany przez supermocarstwa: nowy związek radziecki, potężny ortodoksyjny arabski kalifat, Chiny, Amerykę i Europę. Alkohol, czerwone mięso i warzywa to produkty ekskluzywne, zakazane w myśl ustawy o dobrowolnym ubóstwie, ludzie żywią się głównie owadami i żywnością syntetyczną. Norbert znajduje się w Dubaju i szuka tam iwentu. Wszystko wskazuje na to, że to większa sprawa. Staje się świadkiem egzekucji wykonywanej przez jihadystów, która zostaje przerwana przez polski oddział najemników. Dzięki tym wydarzeniom nagrywa jeden ze swoich najbardziej dochodowych iwentów… i nieświadomie wkracza w środek geopolitycznej afery.

Grzędowicz nie zawiódł i oto dostaliśmy kolejne wspaniałe polskie science fiction. Jest to powieść obowiązkowa dla każdego fana tego autora oraz szeroko pojętej fikcji naukowej. Zostanie w pamięci na długo, zapewne ze względu na zakończenie. Nie zabierze dużo czasu, a każda chwila jej poświęcona nie okaże się zmarnowana. Jeśli dalej zastanawiasz się, czy wybrać się do księgarni po własny egzemplarz Helu3, to odpowiadam wprost: naprawdę warto.


Literatura faktu

Posmysz_WakacjenadAdriatykiem_500pcx

 

 

Tytuł: Wakacje nad Adriatykiem
Autor: Zofia Posmysz
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 13 lutego 2017 r.  

 

Czy można uratować kogoś, kto sam wydał na siebie wyrok? – to pytanie będziemy sobie zadawać podczas lektury i jeszcze długo, długo po niej. Wakacje nad Adriatykiem to na nowo odkryte arcydzieło polskiej literatury, przedstawiające to, co wielu boi się przedstawiać. Przed nami powieść będąca świadectwem piekła II wojny światowej, które przeszły miliony ludzi. Auschwitz, Ravensbrück, Neustadt-Glewe… Czy doświadczenie takiej tragedii, jaką było umieszczenie niewinnych ludzi w obozach koncentracyjnych, może pozwolić na dalsze życie czy jest już końcem – końcem, który nadchodzi niespodziewanie i sprawia, że nie czujemy się już ludźmi, tylko marionetkami w rękach zdesperowanych tyranów? 

Zofia Posmysz jest autorką czterech książek o tematyce obozowej: Pasażerki, Wakacji nad Adriatykiem, Tego samego doktora M. oraz Do wolności, do śmierci, do życia. W swojej twórczości nie ogranicza się jednak wyłącznie do rzeczywistości obozowej, ale porusza wiele innych tematów – można by je nazwać życiowymi – będących kanwą różnego rodzaju opowieści należących do literatury faktu. Czerpała je głównie z licznych wędrówek reporterskich, dzięki którym powstały reportaże, słuchowiska radiowe i widowiska telewizyjne. 

Wakacje nad Adriatykiem zachwyca nie tylko ze względu na jawną wiarygodność zdarzeń i intrygujące ukazanie historii w krzywym zwierciadle. Autorka skupiła się przede wszystkim na emocjach, które towarzyszyły każdej więźniarce podczas pobytu – „wakacji” – w obozie. Przewrotny tytuł sugeruje, że nie jest to jednak powieść hermetyczna, ale opowieść, w której człowiek XXI wieku odnajdzie wiele aktualnych zjawisk i która umożliwi mu zaobserwowanie jakby zza rogu tego piekła, które… ludzie ludziom zgotowali

 

Literatura obyczajowa (przygodowa)

Byl_sobie_pies_front_72dpi-378x567

 

Tytuł: Był sobie pies
Autor: W. Bruce Cameron
Wydawnictwo: Kobiece
Data premiery: 15 lutego 2017 r. 

 

Pies to przyjaciel człowieka. Tak się mówi, to się wie. Dlatego właśnie luty jest miesiącem, w którym pewien pies nauczy was, jak żyć pełnią życia i… być wspaniałym człowiekiem. Kto powiedział, że one nie mówią? Tylko nam się tak wydaje. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Przekonajcie się sami. 

Był sobie pies jest powieścią, która tętni życiem, jest cieplejsza niż zimowy szalik i przytuli was lepiej niż pluszowy miś. Jeśli myślicie, że to kolejna przereklamowana książeczka, to mylicie się. Wystarczy, że po nią sięgniecie, a wszystko inne przestanie się liczyć na dobrych kilka godzin. 

To książka o wszystkim i dla wszystkich. Pokaże wam, jak spojrzeć na świat nieco inaczej – z przymrużeniem oka i… pomerdaniem ogonkiem. Rzeczywistość, w której żyjemy, jest dziwna. Ale co z tego? Nie możemy pozwolić, żeby monotonia i bylejakość nas zdominowały. Musimy uwierzyć w to, że może być inaczej – a to się stanie. Uśmiechnijcie się do losu, a on uśmiechnie się do was.

 

Literatura obyczajowa (romans)

 

Tytuł: Dwoje do pary
Autor: Andy Jones
Wydawnictwo: Świat Książki
Data premiery: 1 lutego 2017 r. 

 

Myśleliście, że w książkach o miłości wszystko już było? Że są nudne, wtórne i zbyt cukierkowe? Ta pozycja sprawi, że znów uwierzycie w literaturę romansu.

 

Ivy i William – tę parę poznajemy w dziewiętnastym dniu ich związku. Wszystko jest w porządku, są szczęśliwi, ich miłość kwitnie. Nie może być lepiej! Ale jak to jest w życiu, w końcu trzeba zejść z chmur na ziemię, nieważne, jak wysoko się było. Poczuli to też bohaterowie książki Dwoje do pary. W którymś momencie dopadł ich gorszy humor, wątpliwości i szara codzienność. Trudno jest to przetrwać, jeśli nie zna się partnera zbyt dobrze. Co się jednak stanie, jeśli nagle okaże się, że ich wspólne życie zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni? Czy będą w stanie wytrwać w uczuciu i je pielęgnować?

 

Książka Andy’ego Jonesa opowiada o miłości w dość przewrotny sposób. Pokazuje szwy związku, te ulotne momenty złych wyborów, które po chwili przeradzają się w wielką kłótnię (w której nie do końca wiadomo, o co chodzi). Pokazuje życie takie, jakie jest naprawdę – są chwile cudowne i ważne, są dni zwykłe i nudne, a także trudne wybory. Nie wszystko idzie po myśli bohaterów i nie zawsze się dogadują. Skupia się na tym, co zwykle jest najważniejsze dla drugiego człowieka – miłość, rodzina. Książkę czyta się szybko i lekko, łatwo wejść w dość znajomy świat i wyobrazić sobie wszystkie opisywane postacie. Polecam ją osobom, które chciałyby przeczytać coś ciekawego i wprawiającego w zadumę nad życiem.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia