Perełki filmowe

W kinach przeżywamy prawdziwe zatrzęsienie dobrych filmów. Co z tej obfitości jest najbardziej warte uwagi?

 

Dramat

Manchester by the Sea

 

 

Tytuł: Manchester by the Sea

Reżyseria: Kenneth Lonergan
Obsada: Casey Affleck, Michelle Williams, Lucas Hedges
Data premiery: 20 stycznia 2017 r.

 

 

 

Umiera Joe, starszy brat Lee Chandlera. Mężczyzna jest zszokowany, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem, Patrickiem. Lee rzuca dotychczasowe życie i wraca do rodzinnego Manchesteru, gdzie będzie musiał zmierzyć się z ciężką przeszłością – wydarzeniami, które doprowadziły go do rozstania z żoną i wyjazdu z miasta, w którym się wychował.

Najnowsze dzieło Kennetha Lonergana zgodnie zostało okrzyknięte jednym z najlepszych filmów roku. To wielkie amerykańskie kino, dalekie od typowego blichtru, z jakim kojarzymy naszego sąsiada zza oceanu. Manchester by the Sea opowiada o zwykłych ludziach z krwi i kości, ale robi w to sposób chwytający za serce. Scenariusz z pozoru realizuje po kolei typowe melodramatyczne chwyty, ale reżyser nigdy nie daje się spętać gatunkowym schematom. Ufa inteligencji odbiorcy, wprowadza do filmu dwuznaczność, komplikuje emocje. Psychologiczny charakter bohaterów doskonale oddają aktorzy. Znakomity Casey Affleck zdobył za swoją rolę niemal każdą nagrodę amerykańskich krytyków i ma bardzo duże szanse na wygranie Oscara. Daleko w tyle nie pozostają również nominowani do tej nagrody Michelle Williams i Lucas Hedges. Manchester by the Sea to mały wielki film opowiadający o problemach, które czasami są zbyt ciężkie, żeby je udźwignąć.

 

Komedia/komediodramat

Elle

 

 

Tytuł: Elle

Reżyseria: Paul Verhoeven
Obsada: Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny
Data premiery: 27 stycznia 2017 r.

 

 

 

Michèle Leblanc to bezwzględna szefowa świetnie radzącej sobie firmy zajmującej się grami wideo. Z podobną stanowczością postępuje w życiu uczuciowym i prywatnym. Pewnego dnia we własnym domu staje się ofiarą brutalnego ataku. Kiedy dowiaduje się, kto jest jego sprawcą, rozpoczyna z nim perwersyjną grę, która w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli.

To pierwszy od dziesięciu lat pełnometrażowy film holenderskiego reżysera Paula Verhoevena, który pod koniec lat 80. i na początku 90. był jednym z topowych twórców w Hollywood (RoboCop, Pamięć absolutna, Nagi instynkt). Teraz nakręcił film w Europie dającej mu większą niezależność twórczą. Verhoeven od zawsze poruszał w swoich filmach temat perwersyjnych ludzkich relacji i seksualnych dewiacji. Nie inaczej jest w Elle. Reżyser sięga po szereg schematów gatunkowych, które wciąż przełamuje – kiedy spodziewamy się konkretnego rozwiązania, dostajemy coś zupełnie innego. W niełatwy temat wplecione zostało sporo czarnego humoru, a grająca główną rolę Isabelle Huppert znakomicie odnajduje się w komediowo-dramatycznej tonacji filmu. Fascynujące studium postaci i mocne emocjonalnie kino, które nikogo nie pozostawi obojętnym.

 

Film akcji/przygodowy

Balerina

 

 

Tytuł: Balerina

Reżyseria: Eric Summer, Éric Warin
Obsada (dubbing): Julia Kamińska, Antoni Królikowski, Anna Guzik
Data premiery: 20 stycznia 2017 r.

 

 

 

Jedenastoletnia sierota Felicja marzy o tym, żeby zostać baleriną we francuskiej operze. Razem z najlepszym przyjacielem Wiktorem ucieka do Paryża, żeby uczyć się w tamtejszej szkole baletu. Tam trafia pod opiekę byłej gwiazdy baletu, Madame Odetty, która otworzy przed dziewczynką niezwykły świat tańców i muzyki. Plany Felicji próbuje pokrzyżować przebiegła Camille, której matka zrobi wszystko, żeby jej córka odniosła sukces.

Kino marzycielami ostatnio stoi. Balerina podejmuje odwieczny, szczególnie w animacjach przeznaczonych dla dzieci, motyw realizacji swoich marzeń. Dzieci z filmu Summera i Warina szybko zaszczepiają się w obcym mieście, ale trzeba przyznać, że twórcy pokazują, iż osiągniecie sukcesu wiąże się z ciężką pracą i wyrzeczeniami. Animacja wciąga od samego początku, i choć starszym widzom wyda się trochę zbyt przewidywalna, młodszym (nie tylko dziewczynkom) z pewnością się spodoba. Czeka na nich sporo atrakcji: dużo humoru, piękna choreografia, ekscytujące zwroty akcji i sympatyczni bohaterowie. Balerina oferuje klasyczną przygodę, która ma w sobie sporo uroku oraz mądre przesłanie o przyjaźni i realizacji marzeń.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia