Tropem ojca Koziołka Matołka

Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy; puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem, a trudowi ujmuje ciężaru, a w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.

Kornel Makuszyński

Kornel Makuszyński był tak niesamowitym, pełnym radości i pogody ducha człowiekiem, że byłoby przestępstwem nie napisać o nim kilku ciekawostek – tym bardziej, gdy wypowiada się na jego temat taka osobistość, jak Kazimierz Czechowski, w tak fantastycznych słowach:

Kornel Makuszyński jest zjawiskiem na tle swego pokolenia wyjątkowym. Z natury liryk o głębokiej i szczerej uczuciowości, organizacja na wskroś poetycka, stał się Makuszyński przede wszystkim humorystą o wybitnie radosnym poglądzie na świat. W utworach Makuszyńskiego rzeczywistość ludzka jest przedmiotem zawsze wybornego dowcipu, charakteryzującego swoisty i własny, aczkolwiek wpadający niekiedy w manierę, styl autora. Makuszyński nawet gdy szydzi, czyni to z pobłażliwością szczeropolskiego komizmu, ale również głęboko nas wzrusza, uśmiechając się przez łzy lub niekiedy w poważnym tonie przenosząc się w kraj baśniowej ułudy. Okazał się również znakomitym piosenkarzem żołnierskim, w tych utworach swoich dając prawdziwe arcydziełka rodzaju – być może – najgłębiej i najbezpośredniej odczutymi w całej jego twórczości.

I Pisarz był dość niepokornym chłopięciem. Z pierwszego gimnazjum w Stryju, do którego uczęszczał, został wyrzucony za napisanie dość niepochlebnego wiersza o jednym z uczących tamże księży.

Na próżno jędza, w ubraniu księdza, z lodu nas spędza! W pierwszej b klasie, w zimowym czasie, nikt mu nie da się!!!

II W wieku 14 lat (chodził wtedy do IV klasy gimnazjum) po raz pierwszy spotkał się z osobą Henryka Sienkiewicza. Chcąc to uczcić, napisał wiersz na cześć pisarza, a był on na tyle dobry, że zdecydowano się wydrukować go w gazecie wydawanej dla młodzieży szkolnej.

III Makuszyński był pasjonatem teatru i z tego powodu często nie dojadał. Dlaczego? Po prostu wolał kupić sobie bilet do teatru niż jedzenie. Wiadomo, że na jedno z przedstawień udał się aż 34 razy.

IV Był dwukrotnie żonaty, ale nigdy nie poznał radości, jaką jest ojcostwo. Nie przeszkodziło mu to jednak stać się doskonałym twórcą książek dla dzieci.

Jego książki wydawane są w językach: rosyjskim, czeskim, angielskim, francuskim, węgierskim, hebrajskim, litewskim i armeńskim.

VI Był osobą niezwykle uczynną – bywało tak, że uczestniczył w zbiórkach pieniędzy, które później przeznaczał na zakup nart dla dzieci z ubogich rodzin – miały być one nagrodą za dobre wyniki w nauce.

VII W pogrzebie pisarza uczestniczyło bardzo dużo dzieci, które pod koniec uroczystości zasłały jego grób białymi różami.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia