Fantastyka z wyższej półki

Wyspy Dary, siedem królestw podporządkowanych bezlitosnemu cesarzowi Xany –Mapideremu. Po latach tyranii i okrutnych rządów mieszkańcy zaczynają się buntować. Na czele rebeliantów staje Kuni Garu – kiedyś lekkomyślny, beztroski hulajdusza, teraz rozważny, odpowiedzialny mąż i przywódca. Z czasem jego drogi krzyżują się z Matą Zyndu – ostatnim potomkiem Klanu Zyndów, który nie cofnie się przed niczym, by obalić cesarza. Mężczyźni niespodziewanie zaprzyjaźniają się i razem postanawiają przywrócić porządek w królestwie. Obu przyświeca ten sam cel, jednak sposób jego osiągnięcia mają zupełnie inny. 
 
Tytuł: Królowie Dary
Seria: Pod sztandarem dzikiego kwiatu (tom 1)
Autor: Ken Liu
Wydawnictwo: Sine Qua Non
 
Powieść Kena Liu wywołała niemałe zamieszanie w kręgu fanów literatury fantastycznej. Zgarniając najważniejsze nagrody dla tego gatunku, zyskała spory rozgłos wśród czytelników na całym świecie. Autor wychwalany na każdym kroku, książka, którą zachwycają się krytycy – aż dziw bierze, że to debiut literacki Kena Liu. Nie ma co ukrywać – miałem ogromne oczekiwania względem tego tytułu. Na szczęście, ku mojej uciesze oraz satysfakcji, książka spełniła je wszystkie.
 
Dzieło Kena Liu to opowieść przepełniona duchem orientu. Niesamowity klimat aż wylewa się z kart tej powieści. Autor odszedł od średniowiecznego schematu, na którym najczęściej opierane są książki fantasy i stworzył coś zgoła innego. Tym samym, Ken Liu wyniósł fantastykę na nowy poziom, któremu trudno będzie komukolwiek dorównać. Wyspy Dary do złudzenia przypominają cesarstwo chińskie, a niesamowity nastrój tej części świata towarzyszy nam przez całą książkę. Amerykański pisarz przeniósł mnie do Państwa Środka i sprawił, że z chęcią zostałbym tam na dłużej.
 
Tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie w tej powieści, jest jej szczegółowość i złożoność. Autor stworzył zupełnie nowy świat, pełen krain, królestw oraz niespotykanej wcześniej religii i mitologii. Dzięki licznym, barwnym opisom, mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się na Wyspy Dary i razem z bohaterami przemierzali ich ziemie. Jednakże Ken Liu nie poprzestał wyłącznie na tym. Pisarz opracował całe drzewa genealogiczne poszczególnych rodów, opisał ich wielowiekowe dzieje. Tu wszystko zostało szczegółowo zaplanowane i misternie dopracowane, co z pewnością budzi podziw, a za co autorowi należą się ogromne słowa uznania.
 
Królowie Dary to przede wszystkim mądra i niezwykle uniwersalna powieść. Polityka, układy, strategie, intrygi, zarządzanie. Wszystko tu jest na najwyższym poziomie. Widać, że autor zna się na rzeczy, ponieważ od strony technicznej wypada to niezwykle przekonująco i profesjonalnie. Wątek polityczno-militarny to istna uczta dla oka, która zadowoli każdego fana tych zagadnień. Jednak Królowie Dary to nie tylko polityka. To cała masa rozbudowanych wątków, a każdy z nich jest tak samo ważny oraz mający bezpośredni wpływ na rozwój akcji.
 
Pomiędzy licznymi opisami oraz wartką akcją, znajdziemy także sporo wątków moralno-etycznych. Autor stawia sporo ważnych pytań, na które warto poświęcić chwilę. Pojęcie sprawiedliwości, jednostka a ogół, rola kobiet w społeczeństwie czy znaczenie zemsty to jedynie kilka z wielu aspektów, nad jakimi zastanawia się autor. Ken Liu jednako zmusza nas do myślenia, gdyż w trakcie lektury i my rozważamy te kwestie. Próbujemy odpowiedzieć na pytania, które dotyczą także dzisiejszych czasów. Czyni to powieść Kena Liu niezwykle uniwersalną oraz taką, z której możemy sporo wynieść.
Całe życie to jeden wielki eksperyment – rzekł Kuni. – Wszyscy jesteśmy jak muchy lecące w czasie burzy i jeśli wylądujemy bezpiecznie, zawdzięczać będziemy to po równo szczęściu i umiejętnościom.
Królowie Dary to powieść wyjątkowa. Wielowątkowa, dopracowana, inteligentna, ale przede wszystkim niezwykle uniwersalna. Bardzo rzadko spotykamy się z tak genialnymi i mądrymi książkami fantasy. Powieść Kena Liu swoim rozmachem przywodzi na myśl takie tytuły jak saga Pieśń Lodu i Ognia czy Władca pierścieni. Jednak, mimo wszystko, jest od nich zupełnie inna. Nuta orientu oraz niesamowity klimat czynią tę powieść nieszablonową oraz wyróżniają ją na tle wielu innych. To po prostu pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantasy.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia