Złap hiszpański za rogi!

Gdy uczymy się języka obcego – w szczególności od podstaw – potrzebujemy podręcznika, który ułatwi nam zrozumienie trudnych zagadnień gramatycznych i poznanie podstawowego słownictwa. To żaden wstyd, że często nie potrafimy nauczyć się gramatyki, ponieważ w książkach jest ona potraktowana dość… specjalistycznie. Czytając regułki, czujemy się co najmniej jak idioci, którzy nie rozumieją po polsku, a co dopiero na przykład po hiszpańsku…

Tytuł: Hiszpańska gramatyka inaczej
Autor: Aleksandra Srokowska
Wydawnictwo: Preston Publishing

Język hiszpański należy do grupy języków, których nietrudno się nauczyć. Jednak mimo to są pewne zasady, które należy zrozumieć, żeby móc tworzyć poprawne zdania i posługiwać się nim w komunikacji. Niestety, jeśli sądzicie, że tylko w języku polskim istnieją wyjątki i inne cuda wianki, to się mylicie. Hiszpanie mają – między innymi – aż trzy różne być, rodzajniki i czasy przeszłe, przez które łapiemy się za głowę. Jak to ogarnąć i – przede wszystkim – jak nie zwariować?

Aleksandra Srokowska zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno „wyciągnąć” z podręczników cokolwiek, co bez problemu zrozumiemy, i to wykorzystać (nie możemy zapominać, że w nauce języka – zresztą nie tylko – najważniejsza jest praktyka). Postanowiła przedstawić zasady gramatyczne prosto, dopełniając je ćwiczeniami i umieszczając na końcu każdego działu krótki tekst przetłumaczony z języka hiszpańskiego na język polski. Dzięki temu z łatwością możemy przyjrzeć się budowie zdań i zastosowaniu konkretnego, wcześniej omówionego zagadnienia. Ponadto po części pierwszej – teoretycznej – znajdziemy też część praktyczną, składającą się z ćwiczeń dobranych do każdego działu.

Jeśli myślicie, że to wszystko… uprzedzam: nie, to nie wszystko. Czymże byłaby nauka bez odrobiny rozrywki. Osoby przygotowujące tę książkę doskonale ją przemyślały i zaprojektowały. Oprócz zasad i ćwiczeń mamy bowiem humorystyczne wierszyki tłumacząco-narracyjne, mające pomóc nam przyswoić wiedzę, dopełnione ładnymi ilustracjami Andrzeja Tylkowskiego. 

Jedyne, czego mi zabrakło, to odpowiedzi. O ile w przypadku części pierwszej nie musimy się o nie martwić, o tyle z drugą już tak nie jest. Po wykonaniu ćwiczeń możemy się zdać wyłącznie na swoją intuicję. Być może autorka uznała, że sami domyślimy się, która odpowiedź jest poprawna, a którą należy odrzucić (do każdego ćwiczenia jest podpowiedź). Mimo wszystko szkoda, że nie możemy zajrzeć do klucza odpowiedzi, aby upewnić się, że rzeczywiście dobrze zrozumieliśmy zasadę i użyliśmy jej w zadaniach.

Jako uczennica stawiająca pierwsze kroki w nauce hiszpańskiego sądzę, że jest to jedna z lepszych książek, dzięki którym można poznać i – co najważniejsze! – zrozumieć gramatykę i słownictwo. Aleksandra Srokowska postawiła na jej przystępność i dobrała zagadnienia tak, aby nie były ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Każde z nich z pewnością przyda nam się na każdym poziomie nauki (od A1 aż do C1). W tym podręczniku wszystkie zasady zostały dokładnie wyjaśnione i uzupełnione przykładami oraz trikami, które mogą się okazać pomocne w przypadku kłopotów. Jestem przekonana, że Hiszpańska gramatyka inaczej stanie się moim kołem ratunkowym na długie lata nauki hiszpańskiego i sukcesywnie będzie rozwiewała moje językowe wątpliwości. Droga do osiągnięcia jakiej takiej komunikatywności jest długa i kręta… Ważne jest to, żeby mieć wsparcie i śmiało dążyć do celu. Moim wsparciem będzie właśnie ta książka. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia