Nie bój się trudnych pytań

Czasami są w naszym życiu takie chwile, które chciałoby się ominąć. Przejść obojętnie, bez zastanowienia. Niestety, najczęściej to właśnie od nich zależy, jak będzie wyglądało nasze dalsze życie. Za każdym razem jest w nas lęk przed trudnymi pytaniami, jakie pojawiają się na naszej drodze. Czy uzasadniony? 

Codziennie musimy mierzyć się z jakimiś zadaniami, jedne są łatwiejsze inne trudne do przebrnięcia. Życie płynie sobie spokojnie. Aż nagle coś się sypie – problemy w pracy, w rodzinie czy z przyjaciółmi. Stajemy wtedy przed wyborem: albo zajmiemy się problemem, porozmawiamy o nim z innymi i spróbujemy go rozwiązać albo będziemy udawać, że nic się nie stało i nie zrobimy kompletnie nic. Pierwsza droga wydaje się być rozsądniejsza i pewnie zawsze byśmy ją wybierali, gdyby nie strach. Boimy się porozmawiać z szefem, przyjacielem, mężem czy żoną, bo nie wiemy, co z tego wyniknie. Zawsze mamy w głowie najczarniejszy z możliwych scenariusz i ze wszystkich sił próbujemy przed nim uciec. Wniosek może być taki, że po prostu boimy się zmian, przecież niezależnie od tego jakie decyzje zostaną podjęte, coś się zmieni. Nie pamiętam, kto to powiedział, ale słyszałam kiedyś, że nawet brak decyzji jest w jakiś sposób decyzją. Ty wybierasz. 

Niestety kiedy unikamy rozmów i nie chcemy mierzyć się z trudnymi pytaniami, pomiędzy nami a naszymi bliskimi staje mur, który z każdym dniem robi się większy. Zdarza się też, że oszukujemy samych siebie. Coś nas dręczy, mamy jakieś wątpliwości wobec pewnej osoby lub ważnej sprawy, ale je ignorujemy. Nie stawiamy pytań, bo boimy się odpowiedzi. Pytanie tylko czy coś takiego ma jakikolwiek sens. Przecież i tak nie uciekniemy, a to co teraz jeszcze nie jest wielkim problemem, już wkrótce może stać się przyczyną tragedii. Dlatego zastanów się dzisiaj, czego oczekujesz od siebie i innych, czego oczekujesz od życia i zacznij bez strachu realizować swoje cele i marzenia. Nie bój się przy tym zadawać sobie i innym trudnych pytań. Bo to właśnie o to tutaj chodzi, o szukanie odpowiedzi. Ale na pewno ich nie znajdziemy, jeśli dalej będziemy szukać ucieczki przed pytaniami. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia