Perełki filmowe

Sezon nagród się skończył, kurz po Oscarach i Orłach już opadł. Nie znaczy to, że w najbliższym czasie nie zobaczymy w kinie nic interesującego. Luty, choć najkrótszy z miesięcy, obfitował w wiele ciekawych tytułów.

 

Dramat

Moonlight

 

 

 

Tytuł: Moonlight

Reżyseria: Barry Jenkins
Obsada: Trevante Rhodes, Naomie Harris, Mahershala Ali
Data premiery: 17 lutego 2017 r.

 

 

Chiron mieszka w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Miami. Na ubogim, zamieszkałym przez czarnoskórych osiedlu kwitnie handel narkotykami kontrolowany przez Juana. Przypadkowe spotkanie mężczyzny i dziecka staje się zaczątkiem przyjaźni pomiędzy nimi. Dla Chirona dom Juana to jedyne miejsce, w którym jest akceptowany. Tymczasem Paula, matka chłopca, coraz bardziej stacza się w nałóg narkotykowy.

Nawet jeśli nie śledzicie filmowych nagród, o Moonlight musieliście usłyszeć. Obraz Barry’ego Jenkinsa padł ofiarą niefortunnej pomyłki, kiedy to ogłoszono, że Oscara za najlepszy film 2016 r. zdobyło La La Land. Jednak dzięki tej głośnej wpadce przynajmniej większe grono widzów w Polsce mogło o nim usłyszeć. I pójść na niego do kina, o ile hasło „ubogi, czarny gej” nie sprawiło, że uciekli, gdzie pieprz rośnie.

Przed obejrzeniem filmu wydaje się, że to kolejna produkcja w tani sposób wykorzystująca modę na opowiadanie o mniejszościach, zdobywająca nagrody od ludzi obawiających się o uznanie ich za rasistów. Jenkins jednak unika wpadania w szufladki. Sam opowiada o etykietach, jakie narzucają sobie ludzie i jakie narzuca im środowisko. Moonlight to film o poszukiwaniu tożsamości, próbie odnajdywania siebie w gąszczu konwenansów. Produkcja składa się z trzech aktów obrazujących głównego bohatera na różnym etapie swojego życia. Każda z tych historii dodaje coś nowego do portretu Chirona. Film może się poszczycić nie tylko przemyślanym scenariuszem, ale przede wszystkim ogromnym wyczuciem w kwestii operatorskiej (warto dodać, że kosztował nie więcej niż przeciętna polska produkcja) i bardzo dobrym aktorstwem.

 

Komedia/komediodramat

Nauczycielka

 

 

 

Tytuł: Nauczycielka

Reżyseria: Jan Hřebejk
Obsada: Zuzana Mauréry, Tamara Fischer, Peter Bebjak
Data premiery: 10 lutego 2017 r.

 

 

Początek lat 80., Czechosłowacja. Dyrektor szkoły podstawowej zwołuje nadzwyczajne zebranie rodziców, na którym oskarża uprzejmą nauczycielkę Drazděchovą o wykorzystywanie uczniów do manipulacji ich rodzicami. Kobieta miała sobie zapewniać nieodpłatną pomoc w pracach domowych, a  nawet dopuścić się romansu. Czy ktokolwiek wyrazi sprzeciw oskarżeniom dyrektora? Czy zmowa milczenia pogrąży nauczycielkę?

Chociaż moda na czeskie filmy przeminęła, to nadal warto zwracać na nie uwagę podczas przeglądania kinowego repertuaru. Nauczycielka to najnowszy film jednego z najsłynniejszych współczesnych czeskich reżyserów, Jana Hřebejka. Reżyser cofa się do czasów komunizmu, stąd też film najlepiej zostanie zrozumiany przez mieszkańców krajów byłego bloku socjalistycznego. Hřebejk, cofając się w przeszłość, kreśli doskonały portret epoki, ale mówi też o uniwersalnych sprawach. I chociaż całość opowiedziana została w lekkiej formie, to odkrywa mroczniejsze meandry ludzkiej psychiki. Pełne emocji, dające do myślenia kino.

 

Film akcji/przygodowy

LEGO® BATMAN: FILM

 

 

 

Tytuł: LEGO® BATMAN: FILM

Reżyseria: Chris McKay
Obsada (dubbing): Krzysztof Banaszyk, Józef Pawłowski, Ewa Prus
Data premiery: 9 lutego 2017 r.

 

 

Miasto Gotham zagrożone jest przez zjawienie się niebezpiecznego przestępcy Jokera. Uratować metropolię może tylko Batman. Superbohater musi porzucić swoją samotnię, nauczyć się współpracy z innymi, a przy okazji przyjąć bardziej pozytywną postawę.

W tej kategorii królują w ostatnich miesiącach filmy animowane. Nic dziwnego, w końcu rynek animacji doskonale się rozwija, zarówno za sprawą wielkich wytwórni, jak i mniejszych graczy. LEGO® BATMAN: FILM to spin-off popularnej LEGO® PRZYGODY sprzed niecałych trzech lat. Ten, kto widział ten film wie, że Batmana nie da się nie lubić. Twórcy jego najnowszych przygód w wersji lego z lubością obśmiewają tę ikoniczną postać. Film przepełnionymi jest smakowitymi odwołaniami do innych produkcji o Człowieku-Nietoperzu, w ogóle, najogólniej mówiąc, do popkulturowych wizerunków superbohaterów. Dzięki temu sprawia ogromną frajdę widzom w każdym wieku. Ci starsi bawią się w wyszukiwanie kolejnych aluzji, na tych młodszych czeka wór innych atrakcji. Przede wszystkim doskonały, inteligentny humor i pędzająca na złamanie karku akcja, które sprawiają, że w filmie nie ma miejsca na chwilę nudy.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia