Wszechświat pełen magii

Gdy mówimy o fantastyce, do głowy przychodzi nam wiele nazwisk świetnych pisarzy. Mnie na myśl przychodzą przede wszystkim Tolkien, Martin, a także, w moim mniemaniu piszący na równi z nimi, Sanderson. I to właśnie jemu oraz jego najnowszej książce poświęcony jest ten tekst. Sam autor stworzył wiele powieści, m.in. cykl Archiwum Burzowego Światła, Elantris, dwie trylogie ze świata Z mgły zrodzonego. Jestem wielkim fanem tego autora i te większe dzieła, przetłumaczone na język polski, są mi znane. Każde z nich wspominam bardzo dobrze, każde jest unikatowe i warte wszystkich poświęconych na nie godzin. Ostatnio w Polsce ukazał się zbiór opowiadań z licznych uniwersów stworzonych przez Sandersona Bezkres magii. To właśnie recenzję tej książki macie okazję teraz czytać. W jednym zdaniu: jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana. Dlaczego? Zapraszam do lektury.

Tytuł: Bezkres magii
Autor: Brandon Sanderson
Wydawnictwo: MAG

Zbiór zawiera dziewięć opowiadań, a pięć z nich nie zobowiązuje do wcześniejszej znajomości dzieł Sandersona. Na początku pozwolę sobie krótko wspomnieć o pozostałej czwórce. Każde z nich to prawdziwa gratka dla fanów autora, ponieważ są uzupełnieniami większych powieści, często stanowią odpowiedzi na zadawane przez nas w głowie pytania pojawiające się w czasie lektury. To one są głównym powodem, dla którego sięga się po Bezkres magii. Jednakże pozostała piątka to prawdziwe „mikroarcydzieła”. Opowiadają krótkie, acz niezwykłe historie. Postacie, które poznajemy, bardzo zapadają w pamięć i naprawdę trudno się z nimi pożegnać. Wszystkie są wyjątkowe i tak dobrze napisane, jakby żyły naprawdę. Chciałoby się poznać ich dalsze losy i kolejne przygody z ich udziałem. Każda powieść pozostawia ogromny niedosyt i prosi o własną, liczącą przynajmniej 500 stron, książkę.

Człowiek jest jak gęsty las, zarośnięty plątaniną pnączy, chwastów, poszycia, młodych drzewek i kwiatów. Nikt nie składa się z jednego uczucia, nikt nie ma tylko jednego pragnienia. Mają ich wiele, a pragnienia te zwykle są ze sobą sprzeczne jak dwa krzaki róży walczące o ten sam spłachetek ziemi.

Akcja wszystkich opowiadań dzieje się w tym samym wszechświecie nazwanym przez autora – cosmere. Każde uniwersum, czy z Elantris, czy z Archiwum Burzowego Światła, to osobny układ planetarny. Książka okraszona jest pięknymi grafikami ukazującymi wygląd danego układu wraz z krótkim opisem światów przygotowanym przez badaczkę. Mimo że magia w każdym z nich wygląda inaczej, wszystkie mają to samo źródło. Zbiór ukazuje powiązania między książkami z różnych uniwersów autora. Zwieńczeniem poszczególnych powieści jest post scriptum odpowiadające na to, jak doszło do ich powstania. Warto też wspomnieć o tym, że jedna powieść jest przedstawiona zarówno w formie tekstu, jak i komiksu, dzięki czemu bardzo łatwo jest nam zanurzyć się w świat Taladin i przeżyć historię głównego bohatera. Autor ma lekkie pióro. Jego opowieści porywają od pierwszych stron, a on po raz kolejny udowadnia swój kunszt w sztuce pisania. Każdy wykreowany świat zaskakuje swą niezwykłością, wyjątkowością i oryginalnością. Nigdzie nie spotkałem nic podobnego, a żadne dzieła nie wciągnęły mnie dotąd tak jak dzieła Sandersona. Zbiór to 650 stron doskonałej fantastyki w wielu naprawdę odmiennych obliczach.

– Jesteś uczonym, panie Ocalały?
– Nie. Ale paru zabiłem.

Komu mogę polecić Bezkres magii? Jest to zbiór obowiązkowy dla wszystkich fanów Brandona Sandersona i… niestety – tylko dla nich. Osoba niezaznajomiona z twórczością autora będzie mogła w pełni cieszyć się jedynie niecałą połową książki. Niemniej jednak jest to fantastyka najwyższej półki, na równi z dziełami Georga R. R. Martina. Jeśli jest to twoja pierwsza styczność z postacią Sandersona, to czas nadrobić zaległości.
Litość może być potężnym narzędziem. Jeśli tylko można zmusić kogoś, by coś poczuł, ma się nad nim władzę.

taniaksiazka-5

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia