Bezlitosny, ale też intrygujący prawniczy świat

Słyszałam wiele o książkach Remigiusza Mroza, jednak nigdy nie zabrałam się do ich lektury, aż do tego momentu. Kryminały są jednym z moich ulubionych gatunków, ale gdy korzystałam z biblioteki miejskiej, cały czas coś innego wpadało mi w ręce. Pierwszy raz, i to osobiście, spotkałam polskiego pisarza na Targach Książki w Krakowie w tym roku, zdobywając jednocześnie pozycje, w których głównymi bohaterami są Joanna Chyłka i jej podopieczny Kordian Oryński, oraz podpisy samego autora. Dzisiaj skończyłam czytać pierwszą część przygód warszawskich prawników i muszę przyznać, że ich losy pochłonęły mnie bez reszty.

Tytuł: Kasacja
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Remigiusz Mróz w doskonałej formie! Kasacja niczym nie ustępuje powieściom Grishama. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Gwarantuje świetnie spędzony czas.

Kordian Oryński, młody aplikant, rozpoczyna swoją pierwszą ważną pracę w cenionej kancelarii prawniczej Żelazny&McVay. Jego zwierzchnikiem zostaje Joanna Chyłka, bezpośrednia i szczera pani adwokat, która aby odnieść zwycięstwo, nie przebiera w środkach. Wspólnie rozpoczynają prowadzić sprawę Piotra Langera, syna biznesmena, który został oskarżony o brutalne zamordowanie dwóch osób. Domniemany morderca nie przyznaje się do winy ani jej nie zaprzecza. Brak współpracy z jego strony utrudnia pracę prawników. Dlaczego oskarżony milczy? Czy to on jest prawdziwym sprawcą zarzucanych mu morderstw? Czy Chyłka i Oryński odkryją prawdę?

Bardzo dużym plusem tej pozycji są rewelacyjne postacie i ich osobowości. Mimo że początkowo główna bohaterka wydaje się niezbyt pozytywną postacią w książce, jest bowiem arogancka, gburowata i zarozumiała, to jednak z czasem czytelnik przywiązuje się do niej. Widać, że autor zgrabnie balansował nad stworzeniem bohatera, który ma niewyparzony język, ale jednocześnie wzbudza sympatię. Podobał mi się wątek współpracy z aplikantem – sprawiła ona, że stworzyli świetny, uzupełniający się duet. Pomimo że ich początkowa relacja nie gwarantowała koleżeństwa, to jednak z czasem nawiązała się między nimi nić przychylności i wsparcia. 

Nie jest to książka wielowątkowa, dzięki czemu jest nieskomplikowana i zrozumiała. Powracając do niej po przerwie, czytelnik łatwo by się w niej odnalazł. Osobiście pochłonęłam ją bardzo szybko, bo tylko dwa dni zajęło mi przeczytanie jej. Z dużym zainteresowaniem śledziłam poczynania dwójki adwokatów, tak różnych charakterów, co samo w sobie dodało smaku powieści. Napięcie i emocje nie opuszczały mnie aż do ostatniej strony. 

Kasacja jest pierwszą książką, dzięki której zapoznałam się z twórczością Remigiusza Mroza, ale na pewno nie ostatnią. Zaginięcie, kolejna pozycja z tej serii, już leży na biurku i czeka. Teraz doskonale rozumiem te kolejki po autograf ulubionego autora. Może i nie jest to wybitne arcydzieło, jednak Mróz napisał ciekawy, poruszający thriller prawniczy, dla którego warto poświęcić niejeden wieczór.

Leave a commentMarysia K

3 lata ago

Mimo dużej objętości te książki na prawde szybko się czyta 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia