Dla każdego coś miłego

Z automatycznym szufladkowaniem ludzi mamy do czynienia na co dzień. Chociaż każdy wie, że to bardzo krzywdzące zachowanie, nie potrafimy się od tego całkowicie uwolnić. Jakie problemy spowodować może w środowisku stawiających szczególny nacisk na wygląd nastolatków, można przekonać się z najnowszej książki Siobhan Vivian.

Oprócz niej wydawnictwo Feeria przygotowało wysyp innych premier dla osób w każdym wieku.

 

 

Fatalna lista

 

 

Tytuł: Fatalna lista

Autor: Siobhan Vivian
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 384
Data premiery: 1 marca 2017 r.

 

 

 

To zdarza się co roku. Publikowana jest lista, na której wybierane są dwie dziewczyny z każdego rocznika, jedna jako „najładniejsza”, druga jako „najbrzydsza”. Nikt nie wie, kto tworzy listę. To prawie się nie liczy. Już chwilę po jej ogłoszeniu przynosi pierwsze szkody. To historia ośmiu dziewcząt, od uczennic pierwszej klasy do ostatniej, „ładnych” i „brzydkich”.

Opis brzmi zabawnie i zapowiada odrealnioną wizję liceum znaną z amerykańskich książek i filmów. Autorka cyklu Ból za ból w zamyśle chciała stworzyć powieść o tym, w jaki sposób postrzegamy siebie, jak inni nas postrzegają i jak te dwie relacje się ze sobą łączą. Vivian miała dobre intencje, ale za bardzo próbowała dotknąć wielu spraw naraz, przez co nie osiągnęła żadnego z założonych celów.

Jeśli nie lubicie książek z więcej niż jednym punktem widzenia, to przebrnięcie przez Fatalną listę może być dla was uciążliwe, zawiera ona bowiem ich aż osiem. Pisarka obdarzyła bohaterki m.in. takimi problemami jak: bycie ofiarą znęcania się, anoreksja, kłopoty z przyjaciółmi, rodziną, chłopakiem… Brawa za szlachetne zamiary, ale przez takie nagromadzenie postaci, historia żadnej z nich nie została w pełni rozwinięta, a ich uczucia zrozumiane. Żeby dogłębnie zbadać wszystkie wymienione tematy, potrzeba jednej pełnowartościowej książki na każdy z nich. Pomysł autorki był po prostu zbyt ambitny. Fatalna lista nie jest powieścią całkowicie złą, przede wszystkim dlatego, że czyta się ją bardzo szybko. Bez zdania sobie z tego sprawy, można poświęcić na nią kilka godzin.

 

Ulga dla brzucha

 

 

Tytuł: Ulga dla brzucha

Autor: Robynne Chutkan
Gatunek: leksykon
Liczba stron: 248
Data premiery: 1 marca 2017 r.

 

 

 

Być może kojarzycie wydawane przez Feerię książki lekarki Robynne Chutkan – Dobre bakterie i Zdrowa lekkość brzucha. Ta pozycja stanowi jedną zbiorczą, skróconą wersję tych dwóch książek. W formie leksykonu zawarte zostały najważniejsze i najpraktyczniejsze wiadomości dotyczących wzdęć, pozwalające na szybkie zapoznanie się z ich przyczynami. Autorka w ponad stu krótkich rozdziałach przedstawia szereg czynników mogących wpływać na powstanie tej dolegliwości. Informuje również o możliwych rozwiązań tego problemu, mogących przybierać mniej lub bardziej złożone formy. W trakcie lektury książki nie dowiecie się niczego odkrywczego (Chutkan pisze o ograniczeniu nabiału, glutenu, cukru, jedzeniu większej ilości warzyw). Z Ulgi dla brzucha zdobędziecie parę przydatnych informacji (szczególnie o skutkach stosowania antybiotyków na nasz organizm), ale nie nastawiajcie się na oryginalność wywodu.

 

Jego wysokość penis

 

 

Tytuł: Jego wysokość penis

Autor: Volker Wittkamp
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 240
Data premiery: 15 marca 2017 r.

 

 

 

Kolejny poradnik zdrowotny w tym miesiącu, tym razem skierowany głównie dla mężczyzn (choć urolodzy leczą też kobiety). Autor Volker Vittkamp skupia się na wszelkich problemach związanych z penisami – złamaniem prącia, wzwodem przetrwałym, zapaleniem pęcherza, prostatą, itd. Vittkamp porusza też kwestię potomstwa z dwóch stron, tj. zarówno pod kątem bezpłodności, jak i antykoncepcji dla mężczyzn. Już po samej okładce bardzo widoczne jest, że przyświecał mu cel przedstawienia kłopotów urologicznych w sposób przystępny i zabawny. Książka ma charakter popularnonaukowy i jest napisana w sposób zrozumiały dla każdego. Jej zgodność z kwestiami medycznymi potwierdzają dwa cytowane przez wydawcę autorytety w dziedzinie urologii – z braku wiedzy o tym temacie wypada mi się z nimi zgodzić.

 

Najpiękniejsza w świecie

 

 

Tytuł: Najpiękniejsza w świecie

Autor: Sarah Mlynowski
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 176
Data premiery: 15 marca 2017 r.

 

 

Dawno, dawno temu mój brat i ja byliśmy normalnymi dziećmi. A chwilę później? Lustro w naszej piwnicy wciągnęło nas i w magiczny sposób przeniosło do baśni o Królewnie Śnieżce. Wiem, że to brzmi szalenie, ale to prawda. Ale chwila, jesteśmy bohaterami! Powstrzymaliśmy Królewnę Śnieżkę od zjedzenia zatrutego jabłka. Hura! Albo i nie. Jeśli Królewna Śnieżka nie umrze, nie spotka swojego księcia. I nie dostanie szczęśliwego zakończenia. Ups.

 

Szklany pantofelek

 

 

Tytuł: Szklany pantofelek

Autor: Sarah Mlynowski
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 176
Data premiery: 15 marca 2017 r.

 

 

Dawno, dawno temu mój brat i ja znaleźliśmy magiczne lustro… Dzisiaj lustro przeniosło nas do baśni o Kopciuszku. Teraz nic już nie popsujemy. Nie ma mowy. Kopciuszek poślubi swojego księcia tak, jak powinna. Och, nie. Kopciuszek skręcił nogę, i teraz ma ją całą opuchniętą. Szklany pantofelek nie będzie na nią pasował, książę nie będzie wiedział, że jest mu przeznaczona, i nie będą żyli długo i szczęśliwie. A to wszystko nasza wina!

Od niedawna Feeria rozpoczęła publikację książek skierowanych dla dzieci. Rozpoczęty w marcu cykl Magiczne lustro skupia się na tym, co wiele dziewczynek uwielbia, czyli na znanych baśniowych bohaterkach. Mlynowski zmienia jednak niektóre, wydawałoby się, nieodłączne elementy opowieści. Zachęca przez to młodych czytelników do samodzielnego myślenia ponad schematami. Autorka postawiła na humor, dzięki czemu książki z tego cyklu sprawiają sporo przyjemności. Dodatkowo każda z historii niesie ze sobą ważny dla dzieci morał, mówiący o aktywnym dążeniu do spełniania marzeń.

 

Nigdy nie jesteś sama

 

 

Tytuł: Nigdy nie jesteś sama

Autor: Renata Adwent
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 416
Data premiery: 15 marca 2017 r.

 

 

 

Aniela wychowywała się z trzema siostrami – Milką, Agatą i bliźniaczką Różą. Zawsze była trudnym dzieckiem. Ciągle walczyła o pozycję w rodzinie, która była dla niej nie tylko wsparciem, ale też przekleństwem. Wyszła z niej z poważną chorobą psychiczną. W ucieczce przed rodziną zawędrowała na drugi koniec globu. Tam odnalazła miłość, która ją uratowała, zburzyła mur, który wokół siebie zbudowała i dała jej nadzieję na szczęście.

Rodziny się nie wybiera. Połączenie poprzez więzy krwi wcale nie sprawia, że ludzie się ze sobą dogadują. Nie oznacza to jednak, że raz nadszarpniętego kontaktu nie można z powrotem odbudować. Renata Adwent opowiada o trudnych tematach (m.in. o poważnej chorobie psychicznej), ale pisze w sposób tak lekki, że jej książkę czyta się po prostu przyjemnie. Choć zważywszy na  tematykę brzmi to dziwnie, to powieść ta doskonale relaksuje i odrywa od codzienności. Bohaterami Nigdy nie jesteś sama są zwyczajni ludzie, mający swoje wady i zalety. Dzięki poznaniu ich myśli potrafimy lepiej ich zrozumieć i utożsamić się z nimi. Postacie są różnorodne, a ich psychologiczne portrety dopracowane, co sprawia, że książka zyskuje na wiarygodności.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia