Magiczna trójeczka

Mam wrażenie, które w sumie powinno przerodzić się w pewność, że pierwsze wydanie Quidditcha przez wieki, Fantastycznych zwierząt i Baśni barda Beedle’a po prostu przespałam, a kiedy raczyłam się obudzić, te trzy książeczki wchodzące w skład magicznego świata Harry’ego Pottera stały się na tyle unikatowe, że ich ceny zaczęły wahać się od stu złotych w górę. Ktoś pewnie powie, że skoro tak bardzo zależało mi na lekturze, to przecież mogłam sięgnąć po wydanie elektroniczne (na jedno by wyszło), jednak ja – tradycjonalistka – po cichu liczyłam, że jeszcze kiedyś będzie mi dane „zaopiekować” się ich papierową wersją. Na szczęście się nie przeliczyłam i dzięki wydawnictwu Media Rodzina zostałam dumną posiadaczką tych przepięknych, niezwykle ciekawych książeczek.

Tytuł: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Quidditch przez wieki,
Baśnie barda Beedle’a
Autor: J.K. Rowling
Wydawnictwo: Media Rodzina

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć Newta Scamandera są swoistym przewodnikiem oprowadzającym czytelników po świecie zamieszkanym przez 81 gatunków fantastycznych, magicznych stworzeń. Czytelnik może się dowiedzieć między innymi, do czego służy czarodziejom włosie ze skóry Demimoza, które zwierzę może pokonać wyłącznie grupa licząca ponad setkę czarodziejów czy dla którego zwierzątka przysmakiem są ludzkie smarki.

Quidditch przez wieki to najlepsze kompendium wiedzy na temat tego jedynego w swoim rodzaju sportu dla czarodziejów zawierające nie tylko jego historię, ale również opisujące zmiany, jakie zachodziły w tej grze poprzez stulecia. Jest to niepowtarzalna okazja zarówno do poznania podstawowych przepisów czy zasad quidditcha, jak i do zaznajomienia się z najlepszymi drużynami, prezentowanymi przez nie formacjami czy faulami.

Baśnie Barda Beedle’a – jak wskazuje nazwa – są zbiorem bajek, w których najważniejszą rolę odgrywa nie tylko płynący z nich morał, ale także wszechobecna magia. I tak czytelnicy mogą przypomnieć sobie znaną wszem wobec Opowieść o trzech braciach, ale także poznać pozostałe, jak Czarodzieja i skaczący garnek, Fontannę Szczęśliwego Losu, Włochate serce czarodzieja czy Czarę Marę i jej gdaczący pieniek. Historie te nie tylko niosą głębokie przesłanie, ale również opatrzone są komentarzem samego Albusa Dumbledore’a, dzięki któremu zrozumienie ich okazuje się dziecinnie proste.

Nie ulega wątpliwości, że każdy potterhead powinien chociaż raz przeczytać te trzy książki – i to nie tylko dlatego, że czyta się je łatwo, szybko i przyjemnie, ale przede wszystkim dlatego, że zamykają ten swoisty, magiczny cykl zapoczątkowany przez J.K. Rowling historią Chłopca, Który Przeżył.

Zaznaczyć trzeba, że o ile Baśnie barda Beedle’a można przeczytać bez wcześniejszej orientacji w tematyce, o tyle ze zrozumieniem dwóch pozostałych pozycji ściśle z nim związanych osoby niewywodzące się z potterowego otoczenia mogą mieć małe trudności.

Nie mogłam również powstrzymać zachwytu wyglądem egzemplarzy – twarde, wytłaczane okładki, przepiękne kolory, a wewnątrz rysunki, które aż proszą się o kolorowanie (szczególnie w Baśniach), sprawiły, że przez kilka pierwszych dni przeglądałam je dla samego przeglądania – tak wielkie zrobiły na mnie wrażenie.

Dzięki wznowieniu nie tylko moja potterowa kolekcja powiększyła się o kolejne tytuły. Ja sama utwierdziłam się w przekonaniu, że nie pozbędę się ich za żadne pieniądze świata – cokolwiek by się działo…

WydawnictwoMediaRodzina-3

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia