Subtelna i okrutna jednocześnie

Chińska prowincja drugiej połowy XX wieku. Tiao, jej młodsza siostra Fan oraz przyjaciółka Fei, postanawiają wziąć losy we własne ręce. Trudne sytuacje rodzinne oraz liczne problemy wystawiają dziewczyny na próbę, jednocześnie hartując je. Wspólnie przeżywają młodzieńcze dramaty, smutki, ale i chwile szczerej radości. Kiedy dorastają, każda idzie w swoją stronę. Próbują odnaleźć własną drogę, jednak trudy przeszłości oraz tragedia sprzed lat nie dadzą o sobie zapomnieć…
 
Tytuł: Kobiety w kąpieli
Autor: Tie Ning
Wydawnictwo: Znak Literanova
 
Tie Ning – jedna z najbardziej cenionych chińskich pisarek, dotąd niewydawana w Polsce. Jej Kobiety w kąpieli niezwykle mnie zaintrygowały, ponieważ lubię poznawać inne kultury, a sięganie po powieści z danych regionów, jest do tego według mnie idealną okazją. Dotąd literatura chińska kojarzyła mi się wyłącznie z Mo Yanem, dlatego tym chętniej sięgnąłem po powieść nieznanej mi wcześniej Tie Ning. I muszę przyznać – było warto.
 
Kobiety w kąpieli to przede wszystkim wyraziste postacie. Tiao, Fan oraz Fei to naznaczone rodzinną tragedią oraz młodzieńczymi dramatami kobiety, które próbują odnaleźć siebie. Tie Ning wyśmienicie nakreśliła ich sylwetki, tworząc realistyczne bohaterki z prawdziwymi problemami, wątpliwościami, zmartwieniami, ale i radościami. A my, jako czytelnicy, razem z nimi płaczemy, martwimy się, śmiejemy i mierzymy się z każdą przeciwnością losu. Mimo różnic kulturowych, bohaterki stają się nam niezwykle bliskie. Sprawia to, że pod koniec książki naprawdę ciężko jest nam się z nimi rozstać.
 
Tie Ning umiejętnie przemyciła w swojej powieści obraz Chin oraz ich społeczeństwa. Mamy okazję poznać Państwo Środka od zupełnie innej strony. Nie tej z kolorowych gazet i ofert biur podróży, a z punktu widzenia przeciętnych mieszkańców. Władza i autorytet Wielkiego Wodza, znaczenie i wpływ religii czy pozycja i traktowanie kobiet w społeczeństwie to tylko niektóre z kwestii, o jakich w niedosłowny sposób opowiada Tie Ning. W Kobietach w kąpieli widzimy Chiny, jakich wcześniej nie znaliśmy.
 
Rozpoczynając lekturę, nie spodziewałem się, że w takim stopniu mnie ona pochłonie. W Kobietach w kąpieli niewątpliwie jest coś hipnotyzującego. Nie wiem, czy to styl autorki, sposób narracji, czy egzotyka, ale powieść Tie Ning czyta się właściwie jednym tchem. Jest coś pociągającego w odmienności kulturowej oraz oriencie. Coś, co sprawia, że już od pierwszej strony zostajemy oczarowani, a z każdą kolejną chcemy tylko więcej i więcej. Zwyczajnie nie można oderwać się od lektury.
 
Nie można jednak zapomnieć, że Kobiety w kąpieli to książka o ogromnym bagażu emocjonalnym. To powieść ciężka i wymagająca. Poruszająca trudne tematy oraz zadająca wiele pytań. Pytań, na które sami musimy odpowiedzieć. Co chwile mimowolnie pytamy się co ja zrobił(a)bym w takiej sytuacji?, jak ja bym postąpił(a) na jej/jego miejscu? Autorka, skłaniając czytelnika do zadawania z pozoru tak prostych pytań, zmusza nas do refleksji, zastanowienia. W ten sposób poprzez lekturę powieści wnikamy wgłąb siebie, lepiej się poznajemy.
 
Kobiety w kąpieli to piękna, lecz trudna i wymagająca powieść o miłości, młodości i dramacie kobiet. Opowiedziana niespiesznie historia trzech Chinek, wywołuje mnóstwo emocji oraz zadaje wiele niewygodnych pytań. Hipnotyzuje i wciąga od pierwszych stron, a doskonale wyważony styl i wrażliwość autorki fascynują czytelnika. To wielopłaszczyznowa powieść, która urzeka i nie da o sobie zapomnieć jeszcze długo po lekturze. Gorąco polecam!

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia