Kwietniowy urodzaj

Kwietniowe premiery wydawnictwa Feeria zaskakują różnorodnością tytułów – od realistycznych powieści młodzieżowych, przez poradniki dla rodziców i nastolatek, po arcyciekawe pozycje popularnonaukowe.

A niech się brudzą

 

 

Tytuł: A niech się brudzą!

Autor: B. Brett Finlay, Marie-Claire Arrieta
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 480
Data premiery: 11 kwietnia 2017 r.

 

 

 

W ciągu dwustu lat od odkrycia, że drobnoustroje powodują choroby zakaźne, walczyliśmy z nimi zawzięcie. Ale niedawne naukowe badania doprowadziły do niezaprzeczalnych dowodów, że kontakt z tymi organizmami na wczesnym etapie życia jest korzystny dla zdrowia dziecka. Nasz nowoczesny styl życia kładący nacisk na nadmierną czystość, przynosi szkodę na całe późniejsze funkcjonowanie organizmu.

W tej sympatycznej, a zarazem ważnej książce, mikrobiologowie Brett Finlay i Marie-Claire Arrieta wyjaśniają, jak biliony drobnoustrojów żyjących w i na powierzchni ciała wpływają na rozwój dziecka. Dlaczego nierównowaga w ich występowaniu może prowadzić do otyłości, cukrzycy i astmy, a także innych chorób przewlekłych? Co mogą zrobić rodzice, już od pierwszych chwil dziecka, żeby pozytywnie wpłynąć na zachowania swoje i swoich pociech? Autorzy odpowiadają na te i wiele innych pytań. Opisują, jak poród naturalny, karmienie piersią i pokarmy stałe wpływają na mikrobiom dzieci. Oferują również praktyczne porady na takie tematy jak sterylizacja przyborów dla maluchów, stosowanie antybiotyków, bezpieczeństwo szczepionek i posiadanie zwierzaka domowego. Autorzy A niech się brudzą! myślą przyszłościowo, a ich porady pozwolą na wychowanie silniejszych, odporniejszych i zdrowszych dzieci.

 

Wymyśliłam cię

 

 

 

Tytuł: Wymyśliłam Cię

Autor: Francesca Zappia
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 392
Data premiery: 11 kwietnia 2017 r.

 

 

W życiu Alex codziennie toczy się bitwa, kiedy to nastolatka próbuje zrozumieć, co jest rzeczywistością, a co złudzeniem. Dziewczyna nie bierze jeńców, uzbrojona w aparat fotograficzny, z jedynym sojusznikiem u boku (swoją młodszą siostrą), prowadzi wojnę ze schizofrenią, starając się pozostać przy zdrowych zmysłach na tyle długo, żeby dostać się na studia. Idzie jej nieźle dopóki nie spotyka Milesa. Czy przypadkiem go sobie nie wymyśliła?

Narrator niewiarygodny, czy to w literaturze, czy w filmie, nie jest obecnie niczym wyjątkowym. Jego niewiarygodność bierze się często ze specyficznej choroby uniemożliwiającej mu normalny ogląd rzeczywistości. W Wymyśliłam Cię to schizofrenia, a więc przypadłość, o której rzadko się mówi w literaturze młodzieżowej. Francesce Zappie należy się więc spory plus za próbę podjęcia tej tematyki w debiutanckiej powieści. Od razu należy jednak zaznaczyć, że przedstawienie schizofrenii w tej książce jest dalekie od prawdy. Autorka wykorzystała te symptomy choroby, które wydają się efektowne i budzące sensację, myląc przy tym wiele pojęć. Mając jednak świadomość, że powieść nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością chorych na schizofrenię, można spojrzeć pozytywniej na inne jej aspekty. Fascynująca jest niewiedza, czy to, czego doświadczyła bohaterka zdarzyło się naprawdę, czy to tylko jej halucynacja. Badanie granicy między rzeczywistością a wyobraźnią naprawdę wciąga. Zróżnicowani i interesujący bohaterowie (na czele z pozornie niedającą się lubić główną parą) sprawiają, że książkę czyta się po prostu przyjemnie.

 

Dieta Bikini

 

 

 

Tytuł: Dieta Bikini. FRESH FAST FIT

Autor: Magdalena Makarowska
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 184
Data premiery: 26 kwietnia 2017 r.

 

Choć pogoda za oknem na to nie wskazuje, to faktem jest, że wielkimi krokami zbliża się lato. Z upałami wiąże się pokazywanie więcej ciała, szczególnie na obleganych w tym czasie plażach. Więc jeśli zamierzacie paradować w skąpym bikini i nie odczuwać wstydu z powodu swojego ciała, czas popracować już dziś. Znana dietetyczka Magdalena Makarowska swój najnowszy poradnik kieruje do młodych dziewczyn, które z różnych przyczyn pragną schudnąć. Masz mnóstwo rzeczy na głowie, a stracony czas nadrabiasz jedzeniem na mieście? Zmagasz się z problemami z wagą już od dzieciństwa? Chciałabyś odżywiać się zdrowo, ale nie potrafisz gotować? Jeśli tak, to książka skierowana specjalnie dla ciebie. Autorka opisuje diety, które pozwolą schudnąć przed sezonem bikini bez katowania własnego ciała. Mogą skorzystać z nich także pulchne mamy nastolatek, które same pragną zrzucić kilka kilogramów.

 

Dzikie serca

 

 

Tytuł: Dzikie serca

Autor: Suzanne Young
Gatunek: powieść młodzieżowa
Liczba stron: 264
Data premiery: 26 kwietnia 2017 r.

 

 

 

„Problemy z kontrolą gniewu”. Tę diagnozę wydano Savannah Sutton po tym, jak przebiła ołówkiem dłoń swojego byłego chłopaka, gdy ten wyśmiewał się z niepełnosprawności jej młodszego brata, Evana. Dlatego wysłano ją do Brooks Academy – liceum będącym czymś na kształt czasowego zakładu poprawczego. Życie w Brooks jest przygnębiające, ale to w domu znacznie bardziej ponure. Savvy próbuje opiekować się bratem odkąd jej mama opuściła ich lata temu, a tata stał się alkoholikiem. I wtedy pojawia się nowy uczeń, Cameron…

Dzikie serca to przykład dobrze skonstruowanej powieści młodzieżowej. Obywającej się bez głupiutkich trójkątów miłosnych czy błahych problemów bez znaczenia. Książka Suzanne Young bez upiększania pokazuje mroczniejszą stronę życia wielu młodych ludzi. Świetnie przedstawione zostało rodzące się uczucie między Savvy a Cameronem. Ich uczucia rozwijają się niespiesznie – nie ma tu skakania sobie nawzajem do łóżka po kilku godzinach znajomości czy planowania ślubu przed ukończeniem studiów. W ich historii zostało zwarte mnóstwo drobnych szczegółów, które czyniły ją realistyczną. Z każdym bohaterem (poza byłym chłopakiem dziewczyny) można było się w pewien sposób utożsamić. Dzikie serca to niełatwa, poruszająca, ale także dająca nadzieję książka, która pochłania do reszty.

 

Dziwne przypadki ludzkiego mózgu

 

 

 

Tytuł: Dziwne przypadki ludzkiego mózgu

Autor: Sam Kean
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Liczba stron: 480
Data premiery: 26 kwietnia 2017 r.

 

Wczesne badania nad funkcjonowaniem ludzkiego mózgu opierały się na prostych metodach: poczekaj na jakieś nieszczęście – udar mózgu, napad padaczkowy, chorobę zakaźną, lobotomię, straszny wypadek – i zobacz, jak radzi sobie z tym ofiara. W wielu przypadkach przeżycie graniczyło z cudem, a transformacja, jeśli w ogóle się odbywała, oznaczała zmianę osobowości pacjenta. Uszkodzenie jednej z części mózgu może sprawić, że dana osoba nie będzie rozpoznawała swoich bliskich, urazy innych mogą uczynić z ciebie nałogowego hazardzistę, pedofila czy kłamcę. Ale niektórzy naukowcy zdali sobie sprawę, że te urazy to okazja do badania funkcjonowania mózgu w jego skrajnościach. Sam Neil wyjaśnia sekrety mózgu opowiadając zapomniane historie zwyczajnych ludzi, których zmagania, wytrzymałość i głęboki humanizm przyczyniły się do rozwoju neurochirurgii. Zrozumiałe opisy i cięty humor sprawiają, że Dziwne przypadki ludzkiego mózgu to dzieło bardzo ciekawe i trochę straszne.

Książka opatrzona jest szyldem wydawnictwa Feeria Science zajmującego się wydawaniem pozycji popularnonaukowych.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia