Perełki

New Adult 

confess_oryg_500pxTytuł: Confess
Autor: Colleen Hoover
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 8 maja 2017 r. 

Owen jest przystojnym malarzem pracującym w galerii sztuki. Traf chce, że Auburn znajduje się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Dla niej praca jest wybawieniem z problemów finansowych, a dla Owena – inspiracją, jakich mało. Co z tego wyniknie? Czy Auburn będzie tylko asystentką, a Owen jej mistrzem przez duże M? 

Colleen Hoover nie daje nam odpocząć od swoich wspaniałych historii. I dobrze – bo my chłoniemy je jak gąbka i wciąż nam mało. Tym razem czołowa autorka New Adult zabiera nas do galerii (wcale nie handlowej), jednocześnie serwując nam niepowtarzalne emocje. Miłość i sztuka? Sztuka i miłość? Czy tak się da? Czy tak wypada? Confess udowadnia, że tak. Mało tego! Wszystkie wyznania wykorzystane w powieści są jak najbardziej prawdziwe, gdyż zostały przesłane anonimowo przez czytelników. To utwierdza nas w przekonaniu, że warto ją przeczytać nie tylko dlatego, żeby poznać następną słodko-gorzką historię (taką, jaką tylko Hoover może nam ofiarować), ale przede wszystkim dlatego, że nie jest jedną z tych opowieści, które zostały zmyślone po to, żeby teraz kurzyć się na półkach! 

Wierni czytelnicy Hoover z pewnością będą zachwyceni możliwością ponownego zagłębienia się w stylu autorki, a ci, którzy do tej pory jej nie poznali… chyba mają co robić – do czytania, marsz! 🙂 

 

Powieść obyczajowa 

566211-352x500Tytuł: Lato Eden
Autor: Liz Flanagan
Wydawnictwo: IUVI
Data premiery: 10 maja 2017 r. 

Jess i Eden są typowymi papużkami nierozłączkami. Wiedzą o sobie wszystko, mają wspólne sekrety i stanowią zgrany przyjacielski duet. Do czasu, w którym Eden ginie. I nikt nie wie dlaczego. Nawet Jess…

Lato Eden to powieść dziwna, ale wspaniała. Liz Flanagan sporządziła swego rodzaju pamiętnik w pamiętniku. Przemyślenia teraźniejsze spójnie łączą się z tymi z przeszłości, dzięki czemu mamy do czynienia z niesamowitymi podróżami w czasie. Nie ma tu miejsca na chaos. Wszystko zostało dopracowane, a zatem nie pogubimy się w gmatwaninie zdarzeń i myśli. Ponadto sam temat, który poruszyła autorka, zasługuje na uwagę. To nie jest zwykła lekka i przyjemna książka młodzieżowa. To raczej powieść, która pod przykrywką niby-normalnych historii bohaterów skrywa wyrazistą puentę. 

Jest to też opowieść o przyjaźni, stracie i wszystkim innym, co w życiu jest naprawdę ważne. Emocje i pożądane w tego typu powieściach napięcie będą nam towarzyszyły niemal na każdym kroku. Pozornie zwyczajna książka okazuje się jedną z lepszych, które umiejętnie przekazują prawdę o życiu i o tym, co dotyczy każdego z nas – mimo że często nam się wydaje, że dzieje się w innej galaktyce.

 

Książka popularnonaukowa

572272-352x500Tytuł: Ukryte życie lasu
Autor: David Haskell 
Wydawnictwo: Feeria
Data premiery: 24 maja 2017 r.

Spoglądacie przez okno i co widzicie? Słońce, drzewa, przejeżdżające samochody i przechodzących ulicami ludzi. Wszystko jest takie, jakie powinno być. A gdyby tak zajrzeć nieco głębiej? Może się okazać, że tak naprawdę nie wiemy nic. 

Ukrytym życiu lasu nie znajdziemy nudnych historii, ale przyjrzymy się naprawdę fascynującym zjawiskom, które zachodzą w przyrodzie, a my albo nie patrzymy dokładnie, albo nie chcemy ich zauważać. David Huskell jako biolog wprowadza nas do świata zupełnie innego niż ten, w którym żyjemy, a mimo to tak bardzo nam bliskiego. W końcu natura otacza nas zewsząd.

To, co autor zaobserwował w pewnym wycinku zielonego zakątka przez rok, my możemy zobaczyć dziś, gdy zajrzymy do książki i zechcemy zabrać się w filozoficzno-poetycką podróż po zakamarkach rzeczywistości, którą znamy być może tylko fragmentarycznie. A warto ją poznać bliżej – może nas zainspirować!

 

Powieść współczesna

Całe życieTytuł: Całe życie
Autor: Robert Seethaler
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 22 maja 2017 r. 

Życie niesie ze sobą rzeczy tak niezwykłe i niewiarygodne, że czasem trudno sobie wyobrazić, że mogą zdarzyć się normalnemu człowiekowi. Składają się na nie emocje, odczucia i wrażenia, a wszystko to jest kwintesencją istnienia ludzkiego gatunku. Uczy ono również odporności na to, co złe i niesprawiedliwe, i chociaż czasem nie możemy pogodzić się z tym, co przynosi, to jedno jest pewne: największą odwagą jest właśnie żyć.

Całe życie nie jest wielostronicową powieścią, której akcja pędzi tak szybko, że czytelnik nie jest w stanie za nią nadążyć (a takie zdarzają się bardzo często); jego bohater nie jest ani bogaczem, ani nie ma supermocy, a cała historia dzieje się nie w jednej z metropolii, ale w niewielkiej austriackiej wiosce u podnóża gór. Więc dlaczego ta króciutka książeczka wywołała tak pozytywne wrażenia wśród czytelników na całym świecie?

Ukazuje bowiem, w jaki sposób można żyć w zgodzie nie tylko z innymi, ale również z samym sobą – co wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Wystarczy tylko przyjmować wszystko takie, jakie jest. Nie można zmienić przeszłości ani tego, co nieuniknione, ale można sprawić, żeby to wszystko stało się mniej przytłaczające. Pozwala zatrzymać się choć na chwilę w pędzie codziennego życia i pochylić głowę nad tym, co nieuchronne. Naprawdę warto poświęcić jej chwilę czasu – jest inna od innych, a przez to niepowtarzalna.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia