Perełki filmowe

W Polsce wraz z nastaniem prawdziwie słonecznej pogody drastycznie zmniejsza się frekwencja w kinach. Oferta kinowa pozostaje jednak nadal bogata, więc warto wybrać się na któreś z tytułów.

 

Dramat

Klient

 

 

 

Tytuł: Klient

Reżyseria: Asghar Farhadi
Obsada: Shabab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Babak Karimi
Data premiery: 21 kwietnia 2017 r.

 

 

Młode małżeństwo aktorów zmuszone jest do niespodziewanej wyprowadzki. Wprowadzają się do użyczonego im przez znajomych mieszkania w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, że wynajmowała je wcześniej prostytutka. Kiedy w nowym lokalu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Za wszelką cenę próbuje dowiedzieć się, jakie motywy kierowały agresorem.

Klient kilka miesięcy temu został uhonorowany Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To już drugi obraz Asghara Farhadiego, któremu udała się ta sztuka. Tak jak w słynnym Rozstaniu, tak i tutaj reżyser zagłębia się w meandry ludzkiej psychiki. Głównymi tematami swojego dzieła czyni m.in. kryzys męskości i poczucie odpowiedzialności za swoje czyny. Jak zawsze Farhadi daleki jest od łatwego wydawania wyroków. Jako mistrz wielowarstwowości i budowania narracji, tworzy kino inteligentne i pozostające z widzem na długo po seansie. Choć jego filmy tworzone są w kulturze islamu i nierozerwalnie z nią związane, to jednocześnie pozostają na tyle uniwersalne, że zawarta w nim problematyka jest zrozumiała dla każdego Europejczyka.

 

Komedia/komediodramat

Małżeńskie porachunki

 

 

 

Tytuł: Małżeńskie porachunki

Reżyseria: Ole Bornedal
Obsada: Ulrich Thomsen, Nicolas Bro, Marcin Dorociński
Data premiery: 7 kwietnia 2017 r.

 

 

Edward i Ib mają już dość dotychczasowego życia ze swoimi żonami i postanawiają się rozwieść. Niestety okazuje się, że rozwód będzie ich słono kosztował. Panowie upijają się, snując przy tym szalone plany. Będący na skraju świadomości Ib wynajmuje płatnego mordercę z Rosji, który ma zabić ich żony. Mężczyźni nie doceniają jednak swoich wybranek i niespodziewanie to oni będą musieli obawiać się o swoje życie.

Małżeńskie porachunki to czarna komedia, czyli gatunek, w którym Skandynawowie czują się wyjątkowo dobrze. Polskim akcentem w filmie jest obecność Marcina Dorocińskiego w roli rosyjskiego zakapiora. Aktor skorzystał z licznych okazji, jakie dał mu scenariusz, i stworzył efektowną, wyrazistą kreację. Jego postać to jeden z wielu chodzących stereotypów, jakie znajdziemy w tym filmie (znajdzie się w nim m.in. Arab terrorysta i staroświecka Angielka). Takie nagromadzenie stereotypów jest jednak celowym zabiegiem pomagającym nakreślić zróżnicowany portret wiecznie zwaśnionych Europejczyków. Humor wynika tu z piętrzenia absurdalnych sytuacji i makabrycznych dowcipów. Jak zażartował Aszdziennik, Dorociński musiał wyjechać za granicę, żeby wreszcie wystąpić w dobrej komedii.

 

Film akcji/przygodowy

Szybcy i wściekli 8

 

 

 

Tytuł: Szybcy i wściekli 8

Reżyseria: F. Gary Gray
Obsada: Vin Diesel, Jason Statham, Dwayne Johnson
Data premiery: 21 kwietnia 2017

 

 

Dom i Letty spędzają czas na miesiącu miodowym, Brian i Mia wycofali się z gry, a reszta ferajny prowadzi normalne życie. To właśnie wtedy pojawia się Cipher – tajemnicza kobieta, która wciąga Doma w niebezpieczny świat, z którego nie ma ucieczki. Dom zdradza przyjaciół. Wszystkich czeka czas pełen prób. Bohaterowie przemierzą cały świat, aby ocalić tego, który uczynił ich rodziną.

Kilka dni temu w amerykańskim box office rozpoczęło się oficjalne lato, marzec także obfitował w wiele wysokobudżetowych tytułów. Pod tym względem kwiecień wypadł zdecydowanie gorzej. Na bezrybiu i rak ryba, dlatego polecam wam najnowszą odsłonę Szybkich i wściekłych.

To, czy ta się wam spodoba, zależy od tego, czy lubicie poprzednie części. Ósmi wściekli wyglądają dokładnie tak, jak wszystkie filmy z serii od piątej w górę. To niezobowiązująca, wręcz odmóżdżająca rozrywka, która zapewnia dwie godziny nieustannej akcji. Absurd w scenach akcji goni absurd, a scenariusz jest tylko umowny, ale film spełnia oczekiwania fanów i wynosi serię na nowy poziom widowiskowości.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia