Azja, moja pasja (。♥‿♥。)

Między 3 a 4 lutego każdego roku świętowane jest przyjście wiosny. Kiedyś była to naprawdę ważna okazja, ponieważ pierwszy dzień wiosny był pierwszym dniem nowego roku. Zgodnie z tradycją Japończycy w ten dzień rozsypują fasolę po domu, odstraszając w ten sposób złe duchy. Upieczone ziarnka fasoli zwie się fuku mame (ziarenka szczęścia). Mając je w ręce lub miseczce, zakładamy maskę demona(!), a następnie idziemy na próg domu. Trzeba pamiętać, aby zacząć wokół domu (dwa razy), a dopiero potem w domu (naokoło, tak aby skończyć rzucanie przed drzwiami frontowymi, pokazując drogę demonom oni). Taka jest tradycja. Wtedy wyrzucamy fasolkę mówiąc: „Demony na zewnątrz, szczęście do środka” (oni-wa soto, fuku-wa uchi). W ten sposób odstraszamy złe duchy i przyzywamy szczęście. Na końcu zjadamy tyle ziarenek soi, ile mamy lat. Dzieci to uwielbiają! Niektórzy jedzą również makizushi – rolki sushi. Kiedy jemy, kierujemy się w stronę szczęśliwą dla danego roku. 
 
 
W świątyniach również świętuje się Setsubun. Jak widzimy na zdjęciach, w tym czasie Japończycy przebierają się za demony, które chodzą wśród widzów. Jak zapewne zauważyliście, maski mają dość przerażające, a cała kreacja jest wymyślna i kolorowa.

 

źródło

 
Nie wiem jak Wy, ale ja z chęcią obchodziłabym podobne święto. Jest dość zabawne i magiczne. Szkoda, że u nas w Polsce jest mało takich występów.
 
 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia